CM 2022 | Lionel Scaloni, în stare de șoc după rușinea cu Arabia Saudită. Cum a reacționat selecționerul Argentinei

Alexandru Ivan Publicat: 22 noiembrie 2022, 16:36

Lionel Scaloni, prima reacție după Argentina - Arabia Saudită 1-2

Lionel Scaloni, în timpul meciului Argentina - Arabia Saudită 1-2 / Profimedia

Lionel Scaloni a oferit prima reacție după Argentina – Arabia Saudită 1-2, marea surpriză din prima etapă a Campionatului Mondial din Qatar 2022. Selecționerul „pumelor” a recunoscut că eșecul împotriva saudiților e o lovitură grea pentru naționala albiceleste.

“Ştiam cum joacă Arabia Saudită. Am pregătit meciul cu ideea că linia defensivă a lor va sta sus. Au fost ofsaiduri la milimetru. Aşa este cu noua tehnologie.

CM 2022 | Lionel Scaloni, prima reacție după Argentina – Arabia Saudită 1-2

Au fost fost faze foarte rapide, cu mingi pe care le-am avut în posesie şi le-am pierdut. Este greu să digerăm această înfrângere. Au marcat două goluri foarte rapide.

Este o zi tristă, dar trebuie să câştigăm următoarele două meciuri. La pauză le-am spus că jocul este unul ciudat. Un gol poate să schimbe totul şi aşa s-a întâmplat. Încă nu am vorbit cu jucătorii”, a spus Lionel Scaloni, citat de marca.com.

Lionel Messi: „Nu am mai primit o asemenea lovitură cu acest grup!”

„Starul Pumelor” a recunoscut că aceasta este cea mai mare lovitură de când este internaţional argentinian.

„În doar cinci minute în care am greşit, am ajuns la 1-2. Am comis-o, am încercat să ne folosim de centrări şi totul s-a complicat. Am văzut că a fost ofsaid la cele două goluri anulate.

Nu am văzut imaginile, dar dacă au fost luate deciziile, aşa trebuie să fie. Nu există nicio scuză. Ştiam că este o echipă pe care dacă o lăsăm să joace, o va face bine şi au împins jocul către poarta noastră.

Nu am mai primit o asemenea lovitură cu acest grup. Lucrurile se întâmplă din anumite motive. Acum trebuie să câştigăm următoarele meciuri”, a spus Messi, potrivit sursei citate.

Argentina, învinsă de Arabia Saudită

Argentina a înregistrat una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial. A pierdut meciul cu Arabia Saudită (1-2), o echipă care avea cotă 1.000 la căştigarea trofeului, înaintea debutului competiţiei din Qatar.

Lionel Messi a intrat în istorie, după golul marcat în minutul 10, dar calvarul Pumelor a venit după pauză. Al Shehri şi Al Dawsari au marcat în numai cinci minute şi au stabilit scorul final, unul care va rămâne în istoria fotbalului.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”