CM 2022 | Lionel Scaloni, în stare de șoc după rușinea cu Arabia Saudită. Cum a reacționat selecționerul Argentinei

Avatar photo

Publicat: 22 noiembrie 2022, 16:36

Lionel Scaloni a oferit prima reacție după Argentina – Arabia Saudită 1-2, marea surpriză din prima etapă a Campionatului Mondial din Qatar 2022. Selecționerul „pumelor” a recunoscut că eșecul împotriva saudiților e o lovitură grea pentru naționala albiceleste.

Lionel Scaloni, în timpul meciului Argentina - Arabia Saudită 1-2

Lionel Scaloni, în timpul meciului Argentina - Arabia Saudită 1-2 / Profimedia

“Ştiam cum joacă Arabia Saudită. Am pregătit meciul cu ideea că linia defensivă a lor va sta sus. Au fost ofsaiduri la milimetru. Aşa este cu noua tehnologie.

CM 2022 | Lionel Scaloni, prima reacție după Argentina – Arabia Saudită 1-2

Au fost fost faze foarte rapide, cu mingi pe care le-am avut în posesie şi le-am pierdut. Este greu să digerăm această înfrângere. Au marcat două goluri foarte rapide.

Este o zi tristă, dar trebuie să câştigăm următoarele două meciuri. La pauză le-am spus că jocul este unul ciudat. Un gol poate să schimbe totul şi aşa s-a întâmplat. Încă nu am vorbit cu jucătorii”, a spus Lionel Scaloni, citat de marca.com.

Lionel Messi: „Nu am mai primit o asemenea lovitură cu acest grup!”

„Starul Pumelor” a recunoscut că aceasta este cea mai mare lovitură de când este internaţional argentinian.

„În doar cinci minute în care am greşit, am ajuns la 1-2. Am comis-o, am încercat să ne folosim de centrări şi totul s-a complicat. Am văzut că a fost ofsaid la cele două goluri anulate.

Nu am văzut imaginile, dar dacă au fost luate deciziile, aşa trebuie să fie. Nu există nicio scuză. Ştiam că este o echipă pe care dacă o lăsăm să joace, o va face bine şi au împins jocul către poarta noastră.

Nu am mai primit o asemenea lovitură cu acest grup. Lucrurile se întâmplă din anumite motive. Acum trebuie să câştigăm următoarele meciuri”, a spus Messi, potrivit sursei citate.

Argentina, învinsă de Arabia Saudită

Argentina a înregistrat una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial. A pierdut meciul cu Arabia Saudită (1-2), o echipă care avea cotă 1.000 la căştigarea trofeului, înaintea debutului competiţiei din Qatar.

Lionel Messi a intrat în istorie, după golul marcat în minutul 10, dar calvarul Pumelor a venit după pauză. Al Shehri şi Al Dawsari au marcat în numai cinci minute şi au stabilit scorul final, unul care va rămâne în istoria fotbalului.

Lionel Messi privește un videoclip cu soția și copiii săi celebrând golul înscris în meciul cu Australia
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 11:07
CM 2022 | Lionel Messi, copleșit de emoții când și-a văzut soția și copiii celebrând golul cu Australia: „Familia este în inima mea!”
Louis van Gaal, într-un meci la CM 2022
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 9:44
CM 2022 | Louis van Gaal, amenințare pentru Lionel Messi înainte de Olanda – Argentina: „Putem fi campioni mondiali!”
Campionatul Mondial 2022 • 3 dec., 23:52
CM 2022 | Discursul lui Lionel Messi, după ce s-a calificat cu Argentina în sferturile de finală de la Cupa Mondială: „Este o nebunie, dar am vrut să fim aici”