CM 2022 | Neymar a plâns în hohote după ce Brazilia a fost eliminată de la Cupa Mondială! Starurile Selecao, la pământ

Cosmin Cioboată Publicat: 9 decembrie 2022, 20:22 / Actualizat: 9 decembrie 2022, 21:58

Brazilia a fost eliminată în sferturile Campionatului Mondial

Brazilia a fost eliminată în sferturile Campionatului Mondial / Profimedia

• Neymar a plâns în hohote după ce Brazilia a fost eliminată de la Cupa Mondială
  • Starurile Selecao, la pământ

Neymar a plâns în hohote după ce Brazilia a fost eliminată de la Cupa Mondială din Qatar. Naționala sud-americană a fost învinsă dramatic de Croația, scor 1-1 (2-4 d.l.d.), la loviturile de departajare.

Neymar n-a apucat să execute la „loteria penalty-urilor”. Atacantul de la PSG a marcat în minutul 105+1 din prelungiri, dar Croația n-a renunțat la luptă și a restabilit egalitatea în minutul 117, prin Bruno Petkovic.

Neymar nu și-a putut stăpâni emoțiile după eliminarea-șoc a Braziliei și a izbucnit în lacrimi, chiar pe teren.

Starul de 30 de ani a fost consolat de Dani Alves, în timp ce lacrimile îi curgeau necontenit pe obraji.

Și coechipierii lui Neymar au fost extrem de afectați de eliminarea de la Cupa Mondială și s-au aruncat la pământ, cu privirile în gol.

Este a 4-a oară în ultimele 5 ediții când Brazilia este eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

În semifinale, Croația va juca împotriva învingătoarei dintre Olanda și Argentina.

Neymar l-a egalat pe Pele în topul celor mai buni marcatori din istoria Braziliei

Neymar l-a egalat pe Pele în topul celor mai buni marcatori din istoria Braziliei! S-a întâmplat în partida cu Croația, din sfeturile Campionatului Mondial din Qatar 2022.

Brazilia a înscris în poarta Croației abia în minutul 105+1! A fost nevoie de un moment de inspirație din partea lui Neymar ca brazilienii să depășească defensiva croaților.

Neymar a reușit un un-doi superb cu Lucas Paqueta în careul Croației și l-a fentat și pe portarul Livakovic. Starul lui PSG a îndeplinit ulterior o simplă formalitate, împingând balonul în poarta goală.

A fost golul cu numărul 77 pentru Neymar în naționala Braziliei. Tot atâtea a reușit și legendarul Pele. Cei doi împart în acest moment poziția de golgheter all-time al Selecao.

Până acum, Neymar a adunat un gol și un assist la Cupa Mondială. Pe ambele le-a reușit în duelul din optimi cu Coreea de Sud, câștigat cu 4-1.