Închide meniul

CM 2022 | Piers Morgan, prietenul lui Cristiano Ronaldo, dezlănțuit după Argentina – Croația 3-0. Ce a putut să spună despre rivalul Lionel Messi

Alexandru Ivan Publicat: 13 decembrie 2022, 23:58

Comentarii
CM 2022 | Piers Morgan, prietenul lui Cristiano Ronaldo, dezlănțuit după Argentina – Croația 3-0. Ce a putut să spună despre rivalul Lionel Messi

Cristiano Ronaldo, în timpul interviului cu Piers Morgan / Profimedia

Jurnalistul Piers Morgan, prietenul lui Cristiano Ronaldo, a avut mai multe declarații tăioase la adresa lui Lionel Messi, după Argentina – Croația 3-0, în urma căruia “Pumele” s-au calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar 2022.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ronaldo a fost eliminat cu Portugalia de la Mondial și ar putea să-și încheie cariera fără să câștige vreo Cupă Mondială. Messi va avea această șansă după ce a calificat-o pe Argentina în ultimul act, în urma unui 3-0 cu Croația în semifinale.

CM 2022 | Piers Morgan, prietenul lui Cristiano Ronaldo, declarații tăioase la Lionel Messi

Morgan a scris pe Twitter că Messi nu poate fi considerat nici măcar al treilea cel mai bun fotbalist din istorie. În mod evident, pentru el, Ronaldo este pe primul loc.

“Cred că Cristiano Ronaldo este cel mai bun din istorie. Maradona este al doilea, Messi al treilea sau chiar al patrulea, după Ronaldo Nazario. Nu este nicio dezbatere în Cristiano și Messi. Ronaldo este mai bun. Felicitări însă Argentina și Lionel Messi pentru calificarea în finala Cupei Mondiale. Nu m-am îndoit niciodată de ei!”, a scris Piers Morgan, pe Twitter.

Reclamă
Reclamă

Cum au sărbătorit “pumele” calificarea în finala Campionatului Mondial

Imediat după fluierul final al centralului, mai mulţi jucători argentinieni s-au prăbuşit pe teren, urmnd ulterior o îmbărţişare de grup, în centrul căreia s-au aflat starurile Lautaro Martinez şi Paulo Dybala.

Lionel Messi a fost suprins zâmbitor după prestaţia de vis din Qatar, fiind felicitat la finalul partidei de către ceilalţi colegi din naţionala Argentinei. Ulterior, “pumele” au mers către o peluză plină de fani sud-americani, şi s-au bucurat împreună cu suporterii pentru succesul colosal obţinut în la turneul final.

Argentina a revenit într-o finală de Campionat Mondial după opt ani. La Cupa Mondială din Brazilia, “pumele” au fost învinse de Germania în ultimul act, scor 1-0, după golul reuşit în prelungiri de către Mario Gotze.

Reclamă

Ce recorduri a spulberat Lionel Messi în Argentina – Croația 3-0

Cu golul reușit împotriva Croației, dar și assistul pentru Julian Alvarez (39), Messi a doborât mai multe recorduri:

  • A devenit golgheterul Argentinei la Cupa Mondială. A marcat pentru a 11-a oară și l-a depășit pe Gabriel Batistuta (11). Legenda Diego Maradona și Guillermo Stabile au câte 8 goluri.
  • Este cel mai în vârstă jucător care înscrie cinci goluri la o singură ediție de Campionat Mondial.
  • Este primul jucător al Argentinei care înscrie în trei meciuri din fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale. Înaintea acestui turneu final, Messi nu reușise niciodată să marcheze după faza grupelor.
  • De la ediția din 1966, niciun jucător nu a marcat sau a oferit pase decisive în mai multe meciuri diferite decât Lionel Messi. Atacantul Argentinei l-a egalat pe brazilianul Ronaldo (13).

Messi a fost aplaudat din tribună chiar și de Rivaldinho. Imaginile au devenit virale.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:28
Filipe Coelho, arătat cu degetul de legendele Craiovei, după eliminarea dramatică: “Îi dai o sabie, pică pe el”
8:23
Univ. Craiova se putea califica în “primăvara” Conference și cu eșecul cu AEK. Un autogol în min. 90+3, fatal
8:00
Cât va conta efectul Newey la Aston?
0:58
Legenda Craiovei l-a distrus pe Filipe Coelho, după eșecul de la Atena: „Bagă-l, Mister, pe Nsimba! Mesajul a fost clar”
0:53
Andrei Rațiu și Bogdan Racovițan, calificați în optimile Conference League. Victorii pentru Rayo și Rakow
0:47
Răzvan Marin, mesaj pentru Universitatea Craiova după victoria cu AEK Atena: „Să aibă baftă în campionat”
1 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 2 Gino Iorgulescu, veşti triste despre starea lui Dan Petrescu: “E foarte grav! Se zbârleşte pielea pe mine” 3 Fostul mijlocaș de la CFR Cluj și FCSB a ajuns să spele mașini de lux la 33 de ani: „Băi, cine ți-a dat ideea asta?” 4 Internaţionalul Mario Pineida a fost asasinat! Mama fotbalistului a fost şi ea atacată 5 Ajuns în vârful carierei în Serie A, românul îşi reziliază contractul. De ce clubul renunţă la el 6 FotoMirel Rădoi şi-a scos la vânzare maşina de lux. Cum arată bolidul pe care vrea 732.000 de euro
Citește și