Închide meniul

CM 2022 | Romelu Lukaku ratează primele meciuri de la Campionatul Mondial. A lipsit de la antrenamentul de duminică

Dan Roșu Publicat: 20 noiembrie 2022, 14:38

CM 2022 | Romelu Lukaku ratează primele meciuri de la Campionatul Mondial. A lipsit de la antrenamentul de duminică

CM 2022 | Romelu Lukaku, înaintea unui antrenament / Profimedia Images

Romelu Lukaku ratează primele două meciuri de la Campionatul Mondial, din cauza unei accidentări la coapsa stângă. Informaţia a fost oferită de AFP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipa Belgiei a făcut duminică primul antrenament public în Qatar, fără Lukaku. Romelu Lukaku ar putea reveni pe teren la meciul cu Croaţia, din 1 decembrie.

Romelu Lukaku ratează primele meciuri de la Campionatul Mondial

Belgienii au programate primele două partide din grupa F în 23 noiembrie cu echipa Canadei şi în 27 noiembrie cu Maroc.

Hans Vanaken (Lens), Eden Hazard (Real Madrid), Dries Mertens (Galatasaray), Charles De Ketelaere (AC Milan), Michy Batshuayi (Fenerbahce) şi Jeremy Doku (Rennes) sunt atacanţii pe care belgienii se bazează cel puţin pentru primele două meciuri din grupe.

“Momentan nu este apt să joace. Este în mâinile medicilor […] Decizia va fi luată joi, chiar înainte de comunicarea listei celor 26. Medicii ne vor spune dacă va putea juca măcar într-unul din meciurile din grupă. Dacă nu, atunci nu-l vom convoca pentru CM”, spunea, zilele trecute, Roberto Martinez

Reclamă
Reclamă

Karim Benzema, OUT de la CM 2022

Un alt nume mare ratează meciurile de la Mondialul din Qatar. Karim Benzema a primit vestea sâmbătă după accidentarea la coapsa stângă.

Benzema a declarat forfait pentru Cupa Mondială de fotbal după ce s-a accidentat sâmbătă la o coapsă în timpul antrenamentului, a anunţat Federaţia franceză de fotbal, cu trei zile înaintea primului meci cu Australia.

Examenele medicale efectuate golgheterului echipei Real Madrid au confirmat o „leziune” la nivelul cvadricepsului de la coapsa stângă care va „necesita un termen de convalescenţă de trei săptămâni”, a precizat FFF.

Reclamă

”În viața mea, nu am renunțat niciodată, dar în această seară a trebuit să mă gândesc la echipa națională, așa cum am făcut mereu.

Voi lăsa locul unui coleg care poate ajuta echipa să facă un turneu mondial mare. Vă mulțumesc pentru toate mesajele de încurajare”, a fost mesajul scris pe Instagram de Karim Benzema.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:59

Prima reacţie a lui Victor Angelescu, după ce Costel Gâlcă a fost prezentat oficial la Rapid: “Să fie linişte”

14:49

Costel Gâlcă e noul antrenor al Rapidului

14:23

Michael Gregoritsch, înainte de Austria – România: “Ar fi excelent dacă acum i-am scoate din cursă”

14:06

AC Milan a acceptat o ofertă de 30 de milioane de euro de la Al-Hilal pentru Theo Hernandez

13:54

Gigi Becali, ultimele detalii despre transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Asta e oferta finală”

13:06

Lamine Yamal, mesaj ferm despre câştigarea Balonului de Aur înaintea confruntării cu Ousmane Dembele: “Asta aş vota”

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 3 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 4 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 5 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore 6 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei
Citește și