CM 2022 | Spania – Costa Rica 7-0. „Furia Roja” a făcut scorul Mondialului! Măcel total al ibericilor. Puștii lui Enrique s-au dezlănțuit

Alexandru Ivan Publicat: 23 noiembrie 2022, 17:58 / Actualizat: 25 noiembrie 2022, 16:36

CM 2022 | Spania – Costa Rica 7-0. „Furia Roja a făcut scorul Mondialului! Măcel total al ibericilor. Puștii lui Enrique s-au dezlănțuit

Spania - Costa Rica 5-0

Jucătorii Spaniei, în meciul cu Costa Rica / Profimedia

Spania – Costa Rica 7-0. „Furia Roja” a făcut scorul Mondialului! Puștii lui Enrique s-au dezlănțuit și pun presiune pe Germania, care a fost învinsă surprinzător de Japonia!

Este cel mai mare scor înregistrat la competiţia qatareză, şi unul din cele mai mari din istoria Cupei Mondiale.

La Doha, Spania a deschis scorul prin Dani Olmo, în minutul 11, şi l-a majorat în minutul 21, când Marco Asensio a reluat în plasă centrarea lui Jordi Alba. Scorul pauzei a fost stabilit de Ferran Torres, dintr-un penalti, în minutul 31.

Acelaşi Ferran Torres a reuşit dubla cu un gol înscris în minutul 54. Gavi a înscris spectaculos, cu un drop, în minutul 74, pentru 5-0, urmat de Soler, cu gol în minutul 90, iar ultimul gol al meciului a fost opera lui Alvaro Morata, în minutul 90+2.

Spania – Costa Rica 7-0

Final de meci! Spania s-a impus cu 7-0.

Min 90+2: GOOOL Spania! Alvaro Morata a marcat și el.

Min 90: GOOL Spania! Soler a închis setul pentru Spania!

Min 74: GOOOL Spania! Gavi a înscris cu exteriorul din pasa lui Alvaro Morata.

Min 54: GOOOL Spania! Ferran Torres a făcut „dubla”.

Min 31: GOOOL Spania! Ferran Torres a dat gol din penalty.

Min 21: GOOOL Spania! Asensio a înscris din pasa lui Jordi Alba.

Min 11: GOOOOL Spania! Dani Olmo l-a lobat pe portarul advers după o pasă primită de la Gavi.

Min 1: A început meciul.

Spania: Unai Simon – Azpilicueta, Rodri, Laporte, Jordi Alba – Gavi, Busquets, Pedri – Ferran Torres, Asensio, Dani Olomo
Rezerve: Sanchez, Raya, Balde, Carvajal, Guillamon, Eric Garcia, Koke, M. Llorente, Soler, Pau Torres, Ansu Fati, Morata, Sabia, Soler, Nico Williams, Pino
Selecționer: Luis Enrique

Costa Rica: Navas – Martinez, Fuller Spence, Duarte, Calvo, Oviedo – Campbell, Borges, Tejeda, Bennette – ContrerasSelecționer: Luis Enrique
Rezerve: Alvarado, Sequeira, Aguilera, Chacon, Hernandez, Lopez, Matarrita, Ruiz, Salas, G. Torres, Vargas, Venegas, Waston, Wilson, Zamora
Selecționer: Luis Suarez

Lotul Spaniei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari: 1. Robert Sánchez, 13. David Raya, 23. Unai Simón.

Fundaşi: 2. César Azpilicueta, 3. Eric García, 4. Pau Torres, 14. Alejandro Balde, 15. Hugo Guillamón, 18. Jordi Alba, 20. Daniel Carvajal, 24. Aymeric Laporte.

Mijlocaşi: 5. Sergio Busquets, 6. Marcos Llorente, 8. Koke, 9. Gavi, 16. Rodri, 19. Carlos Soler, 21. Dani Olmo, 22. Pablo Sarabia, 26. Pedri.

Atacanţi: 7. Álvaro Morata, 10. Marco Asensio, 11. Ferrán Torres, 12. Nico Williams, 17. Yéremi Pino, 25. Ansu Fati.

Lotul celor din Costa Rica pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari: 1. Keylor Navas, 18. Esteban Alvarado, 23. Patrick Sequeira.

Fundaşi: 3. Juan Pablo Vargas, 4. Keysher Fuller, 6. Óscar Duarte, 8. Bryan Oviedo, 15. Francisco Calvo, 16. Carlos Martínez, 19. Kendall Waston, 22. Ronald Matarrita.

Mijlocaşi: 2. Daniel Chacón, 5. Celso Borges, 13. Gerson Torres, 14. Youstin Salas, 17. Yeltsin Tejeda, 20. Brandon Aguilera, 21. Douglas López, 24. Roan Wilson, 25. Anthony Hernández, 26. Álvaro Zamora.

Atacanţi: 7. Anthony Contreras, 9. Jewison Bennette, 10. Bryan Ruiz, 11. Johan Venegas, 12. Joel Campbell.

0:27 Costel Gâlcă, după înfrângerea cu CFR Cluj: „Trebuie să facem mult mai mult să câştigăm”! Ce a spus despre lupta pentru locul 2 0:10 Tabloul complet al optimilor Campionatului Mondial de snooker. 8 capi de serie sunt out 25
23:58
FCSB e la un punct de titlu, lupta pentru locul 2 devine teribilă! Cum arată acum clasamentul în play-off
25
23:55
Daniel Bîrligea, mesaj pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1: „O să dau totul!”
25
23:35
FotoUniversitatea Craiova – CFR Cluj 0-1. Bîrligea a marcat singurul gol al meciului! Oltenii au ratat matematic titlul
25
23:22
Nicolae Dică a spus totul despre conflictul cu Denis Alibec! Ce a declanşat tensiunile dintre ei doi: „A spus că nu e de acord”
25
23:05
„S-a operat ieri” Mihai Stoica, ultimele detalii despre situația lui Vlad Chiricheș. Când va reveni pe teren fundașul de la FCSB
25
22:53
UPDATESorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la WTA Madrid Open! Urmează un duel „stelar” cu Iga Swiatek
25
22:47
FotoOlimpiu Moruțan s-a fotografiat cu tortul pe patul de spital și a oferit prima reacție, după ce a fost operat de ziua lui!
25
22:41
Sorana Cîrstea, după ce s-a calificat în turul 3 la Madrid: „Nu ştiam cum joacă”! Ce a spus „Sori” despre noul ei antrenor