CM 2022 | Wout Weghorst, prima reacție după ce a fost jignit de Lionel Messi. Ce s-a întâmplat după Olanda – Argentina

Publicat: 10.12.2022, 14:25

Wout Weghorst a fost în conflict cu Lionel Messi

Wout Weghorst, prima reacție după ce a fost jignit de Lionel Messi

Wout Weghorst a fost în conflict cu Lionel Messi / Profimediaimages

Wout Weghorst, prima reacție după ce a fost jignit de Lionel Messi la finalul meciului Olanda – Argentina, scor 2-2 (3-4 d.l.d), din sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2022 din Qatar. Autorul „dublei” care a trimis partida în prelungiri nu își explică ieșirea în decor a starului de la PSG.

La ce te uiți, prostule? La ce te uiți, prostule? Du-te, du-te acolo, prostule, du-te acolo!”, au fost cuvintele pe care i le-a adresat Lionel Messi în timp ce era în direct la TV.

Atacantul lui Beșiktaș a venit cu primele lămuriri despre scandalul din finalul partidei. Nu înțelege de ce Messi a avut o asemenea reacție la adresa lui.

Am vrut să-i strâng mâna lui Messi la finalul meciului, eu am mult respect pentru el ca și fotbalist. Dar el mi-a împins mâna și n-a vrut să discute cu mine. Spaniola mea nu este foarte bună, dar am înțeles că mi-a adresat cuvinte lipsite de respect. Sunt cu adevărat dezamăgit„, a declarat Wout Weghorst, potrivit sport.es.

Messi a ținut să anunțe că jucătorul Olandei a făcut gesturi lipsite de fair-play în timpul disputei de la CM 2022.

De când a intrat, Weghorst ne-a provocat, ne-a lovit, ne-a spus anumite lucruri. Nu mi se pare că asta face parte din fotbal.

Eu mereu respect pe toată lumea și vreau să fiu respectat. Nici antrenorul lor (n.r. – Louis Van Gaal) nu ne-a respectat”, a spus Lionel Messi.

Jurnalistul Ricardo Rosety a dezvăluit că conversația aprinsă între cei doi a continuat și după finalul interviului, dar nu a escaladat.

Discuțiile dintre Messi cu Weghorst, din timpul jocului, au continuat pe tunelul dinspre vestiar. Cu această imagine a început interviul de la televiziune. Olandezul a vrut să se apropie de Leo, dar nu a vrut să vorbească. Kun și Lautaro au încercat să facă puțină pace”, a spus Rosety, potrivit marca.com.

Lionel Messi, discurs exploziv la adresa arbitrajului

Lionel Messi a criticat arbitrajul din meciul Olanda – Argentina, din sferturile Campionatului Mondial din Qatar 2022. „La Pulga” l-a făcut praf pe centralul spaniol Mateu Lahoz, în ciuda calificării în semifinale.

Brigada lui Mateu Lahoz a indicat 10 minute de prelungire în repriza secundă, când Argentina conducea cu 2-1. „Centralul” a acordat și 17 cartonașe galbene.

Messi susține că Argentina s-a temut când a aflat că va arbitrată de Mateu Lahoz.

Simt multă furie, cred că nu s-a vrut să ne calificăm. Nu vreau să vorbesc despre arbitru, pentru că te penalizează, nu poți să vorbești liber. Ne-a fost frică pentru că îl știam pe Mateu Lahoz. FIFA trebuie să revizuiască ce s-a întâmplat.

Nu pot pune un arbitru care nu este la înălțime la un asemenea meci. Sunt multe detalii pe teren de care îți dai seama că s-au luat decizii în favoarea lor!”, a spus Lionel Messi, conform Tyc Sports.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi