CFR Cluj, umilită de Inter Escaldes în prima repriză! Cifrele dezastruoase ale formației lui Dan Petrescu

De Cosmin Cioboată
Publicat: 27.07.2022, 19:00

Dan Petrescu, CFR Cluj

Dan Petrescu, reacţie nervoasă / Mediafax Foto / Flaviu Buboi via Hepta

CFR Cluj a fost umilită de Inter Escaldes în prima repriză a meciului retur din Andorra, din turul 2 preliminar al UEFA Conference League. Cristi Bălgrădean a comis o eroare uriașă, în urma căreia formația semi-profesionistă a deschis scorul.

Echipa lui Dan Petrescu a fost depășită complet de micuța Inter Escaldes în prima repriză a partidei din preliminariile Conference League.

CFR Cluj, umilită de Inter Escaldes în prima repriză

În minutul 21, Bălgrădean a ieșit pe sub minge la o aruncare lungă venită din out de margine, în careul ardelenilor.

Portarul campioanei României a ieșit la marginea careului mic în încercarea de a boxa, dar a ratat complet întâlnirea cu balonul. Mingea a ajuns cu noroc la Angel de la Torre, care a reluat din voleu către poarta rămasă goală. Pe traiectorie s-a aflat Genis Soldevilla, care a pus capul și a trimis în plasă.

Inter Escaldes - CFR ClujInter Escaldes - CFR Cluj
Inter Escaldes – CFR Cluj / Youtube CFR Cluj

Ulterior, formația semi-profesionistă din Andorra și-a mai creat câteva ocazii periculoase, cu centrări venite din marginea careului.

De cealaltă parte, campioana României a fost extrem de modestă pe faza ofensivă. Ardelenii n-au reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții, în timp ce andorrezii au expediat 4.

8-7 este și raportul șuturilor, per total, în favoarea lui Inter Escaldes, în prima repriză. Cristi Bălgrădean a avut 3 intervenții la șuturile adversarilor, în timp ce portarul gazdelor n-a avut nimic de apărat în prima parte.

Dan Petrescu, nemulţumit după CFR Cluj – Inter Escaldes 3-0

CFR Cluj nu a avut milă de Inter Escaldes şi a câştigat cu 3-0 în turul 2 din Conference League. Campionii României au făcut uitată ruşinea cu Pyunik, din preliminariile UEFA Champions League. Dan Petrescu are, în sfârşit, motive de bucurie.

CFR a avut o seară liniștită în Gruia. Jefte Betancor a fost omul meciului. A contribuit la 2 dintre cele 3 goluri marcate de ardeleni. Totuşi, „Bursucul” s-a declarat nemulţumit la conferinţa de presă.

„(Reporter: Calificare tranşată?) În niciun caz. Dacă îmi spuneai înainte de meci că e 3-0, eram fericit, dar la câte ocazii am avut astăzi… cred că nu a fost niciun meci, în carieră, în care echipa mea să rateze atât de mult. Foarte multe ocazii. În niciun caz nu s-a terminat. Avem deplasare grea la Craiova, jucăm la 40 de grade, după care mergem 10 ore în Andorra. Ei se odihnesc, noi mergem după o deplasare foarte grea la Craiova. E un meci care trebuia anulat, aşa era normal.

Aşa am crezut (n.r. după meciul cu Rapid, că s-a spart ghinionul) Aşa am crezut, dar la câte ocazii au fost azi, parcă ceva nu era bine. Având 10 ocazii mari şi dând numai 3 goluri, e clar că voiam mai mult. Portarul lor a fost inspirat, iar jucătorii noştri de atac nu au fost cei mai inspiraţi, chiar dacă toţi au jucat bine„, a declarat Dan Petrescu după CFR Cluj – Inter Escaldes 3-0.

Românul de la Inter Escaldes, Raul Feher, a comis un penalty şi a fost autorul unui autogol. Totuşi, Dan Petrescu asigură că fundaşul a făcut un meci bun.

„Din ce am văzut eu, nu m-am concentrat pe ce au făcut ei, eu zic că a jucat foarte bine. A dat tot ce a avut mai bun. Feher mi-a zis după meci: ‘La noi o să vedeţi o altă echipă, suntem pregătiţi, cunoaştem temparatura‘”, a mai spus antrenorul campioanei României.

Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

0:03 5 oct.

Anunţul lui Cătălin Cîrjan după ce a marcat cu Farul şi apoi s-a accidentat! Ce se va întâmpla cu el înainte de meciul cu FCSB

23:55

VIDEORio Ave – Famalicao 1-1 a fost în AntenaPLAY. Porto – Braga (duminică, 22:30) e meciul etapei a 8-a din Liga Portugal

23:36

Gică Hagi a criticat şi el dur arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut penalty-uri nu ştiu câte”! Ce i-a spus arbitrul

23:35

New Jersey Devils, victorie categorică cu Buffalo Sabres! Noul sezon din NHL a debutat la Praga

23:24

Denis Alibec a făcut praf arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut 3 penalty-uri clare neacordate”!

23:21

Zeljko Kopic şi Dennis Politic nu au căzut de acord după Farul Constanţa – Dinamo 1-1! Ce au spus despre remiza de la Ovidiu

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s 6 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor