Hamari Traore a sărit să îl bată pe arbitrul partidei Mali – Coasta de Fildeş. Ce a putut face arbitrul înainte să-l elimine

De Dan Roșu
Publicat: 3.02.2024, 22:20

Hamari Traore a sărit să îl bată pe arbitrul partidei Mali - Coasta de Fildeş

Jucătorii din Mali protestează în faţa arbitrului, la finalul meciului cu Coasta de Fildeş

Hamari Traore a sărit să îl bată pe arbitrul partidei Mali – Coasta de Fildeş 1-2, imediat după fluierul de final al partidei care a fost live în AntenaPLAY, în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni.

Malienii şi-au pierdut cumpătul după ce au primit un gol incredibil, cu călcâiul, în minutul 120, când scorul era 1-1 şi cele două echipe se pregăteau de loviturile de departajare pentru a afla semifinalista.

Hamari Traore a sărit să îl bată pe arbitrul partidei Mali – Coasta de Fildeş

Mali a mai avut un atac, în urma căruia a obţinut un corner. Doar că jucătorii nu au apucat să ajungă în careul advers, ei auzind fluierul de final al lui Mohamed Adel, care a considerat că nu trebuie să mai lase şi o ultimă fază fixă.

Căpitanul malienilor şi-a ieşit din minţi a sărit la bătaie cu egipteanul, care, la rândul lui l-a împins pe Hamari Traore, gest mai rar văzut pe terenul de fotbal, la acest nivel.

Arbitrul l-a eliminat apoi pe Jamari Traore, care era cu greu ţinut de ceilalţi colegi ai săi pentru a nu intra într-un conflict fizic cu centralul, care a fost apoi escortat spre vestiare.

Coasta de Fildeş, în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni

Coasta de Fildeş s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după victoria cu Mali, obţinută dramatic, în minutul 120 (2-1), după execuţia cu călcâiul a lui Diakite.

Pentru un loc în finală, ivorienii se vor duela cu Congo. În cealaltă semifinală, Nigeria va lupta cu învingătoarea dintre Capul Verde şi Africa de Sud.

Semifinalele vor avea loc miercuri, de la ora 19:00, respectiv 22:00, şi vor fi transmise live în AntenaPLAY, acolo unde va fi şi mara finală de duminică, de la ora 22:00.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!
18
21:50
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză
18
21:47
Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel
18
21:16
VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola
18
21:05
VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1!
18
20:40
„Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii