Închide meniul
VIDEO

Surpriză uriaşă la Cupa Asiei: Japonia, eliminată dramatic de Iran, după un penalty transformat în minutul 90+6

Dan Roșu Publicat: 3 februarie 2024, 16:13

Surpriză uriaşă la Cupa Asiei: Japonia, eliminată dramatic de Iran, după un penalty transformat în minutul 90+6

Jucătorii Iranului sărbătoresc marcarea unui gol - Profimedia Images

Surpriză uriaşă la Cupa Asiei! În direct în AntenaPLAY, Japonia a fost eliminată dramatic de Iran. Golul decisiv a fost marcat din penalty, în al şaselea minut al prelungirilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Partida de pe Education City Stadium se îndrepta spre prelungiri, scorul fiind 1-1, dar în minutul 90+4 apărarea Japoniei a comis o greşeală incredibilă.

Surpriză uriaşă la Cupa Asiei: Japonia, eliminată dramatic de Iran

Niponul Itakura l-a faultat în careul mic pe Hossein Kanaanizadegan şi a rămas întins pe teren, realizând teribila greşeală înainte ca arbitrul să arate punctul cu var.

Alireza Jahanbakhsh a fost eroul Iranului şi a executat perfect penalty-ul aproape de vinclu, declansând nebunia în echipa sa. Selecţionata condusă de Amir Ghalenoei a mai rezistat restul minutelor din prelungiri şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.

Acolo, Iran se va duela pentru un loc în marea finală cu învingătoarea dintre Qatar şi Uzbekistan, meci ce va avea loc sâmbătă, de la 17:30, live în AntenaPLAY. Iordan – Coreea de Sud este cealaltă semifinală.

Reclamă
Reclamă

Iran – Japonia 2-1, în sferturile de finală ale Cupei Asiei, în AntenaPLAY

Selecţionata Iranului a învins în extremis, cu scorul de 2-1, echipa Japoniei, cvadruplă campioană continentală, sâmbătă la Al-Rayyan (Qatar), în sferturile de finală ale Cupei Asiei la fotbal.

Japonezii au deschis scorul în prim repriză a meciului de pe Education City Stadium, prin Hidemasa Morita (28), însă iranienii au egalat în repriza secundă, prin Mohammad Mohebi (55), iar apoi au dat lovitura în timpul adiţional, prin Alireza Jahanbakhsh, care a transformat un penalty în minutul 90+6, acordat după un fault în careu comis de Ko Itakura asupra lui Hosssein Kanani.

Iranul, care nu reuşise să învingă Japonia în ultimii 19 ani, va juca în semifinale cu câştigătoarea partidei dintre Qatar, deţinătoarea trofeului, şi Uzbekistan.

Reclamă

De menţionat că naţionala iraniană este neînvinsă în 16 meciuri disputate sub comanda selecţionerului Amir Ghalenoei, numit în funcţie în martie 2023.

Înapoi la Homepage
Reclamă

În ce competiție europeană se va califica FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:23 1 iul.

“Prima dezamăgire a lui Chivu”. Reacţia presei din Italia după eliminarea lui Inter de la Mondialul Cluburilor

0:22 1 iul.

Suma uriaşă ratată de Inter, după ce echipa românului Cristi Chivu a fost eliminată de la Mondialul Cluburilor!

23:59

Inter – Fluminense 0-2. Echipa lui Cristi Chivu, OUT din optimi la Mondialul Cluburilor!

23:52

Begu, Cristian şi Cîrstea debutează marţi la Wimbledon (LIVE TEXT, ora 13:00). Toate româncele, pe acelaşi teren

23:31

Răspunsul lui Neluţu Varga atunci când a fost întrebat dacă se teme de Bîrligea! El poate juca acum cu CFR

23:23

Mărturisirea Gabrielei Ruse după eliminarea de la Wimbledon: “Astăzi nu s-a pus problema de tenis”

1 Steaua nu va putea juca în Liga 1! Ce s-a întâmplat exact cu amendamentele din Legea Sportului 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 “A fost o momeală”. Marius Lăcătuş, prima reacţie după ce a aflat că Steaua nu va putea juca în Liga 1 4 “Nu mai sunt văzuți ca soluții” Andrei Nicolescu anunță noi plecări de la Dinamo 5 Mihai Stoica, termen limită pentru Denis Alibec la FCSB: “Nu pot să cred că vorbim atât” 6 Veste tragică în fotbalul românesc. David Oprescu, jucătorul legitimat la CSM Slatina, a încetat din viaţă
Citește și