Euro 2020 | Danemarca – Finlanda 0-1! Finlandezii, victorie uriaşă la prima participare din istorie la Campionatul European. Danezii, fără replică după ce Eriksen s-a prăbuşit pe teren şi a fost resuscitat

Mihai Ispas Publicat: 12 iunie 2021, 22:25

Finlanda a obţinut o victorie uriaşă la Euro, la chiar primul meci din istoria naţionalei la un Campionat European. Prima repriza a fost umbrită de un moment cutremurător, după ce Christian Eriksen s-a prăbuşit pe teren, fără să fie lovit de nimeni, şi a fost resuscitat. Meciul s-a întrerupt în minutul 43, la scorul de 0-0.

Christian Eriksen a fost resucitat pe teren

La 21:30 (ora României), partida s-a reluat. Finlandezii au marcat golul victoriei, în minutul 60, prin Joel Pohjanpalo. Danezii au avut o ocazie importantă de a reveni pe tabelă, însă Pierre-Emile Hojbjerg a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 74.

Confruntarea s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Finlanda, care a marcat golul victoriei la singurul şut pe spaţiul porţii. De asemenea, finlandezii au obţinut prima victorie din istorie la Euro.

Euro 2020 | Danemarca – Finlanda 0-1

Min. 90: Fluier final! Finlanda a câştigat cu 1-0 primul meci din istorie de la Campionatul European.

Min. 74: Penalty ratat Danemarca! Pierre-Emile Hojbjerg a bătut slab lovitura de la 11 metri.

Min 60: GOOOL Finlanda! Joel Pohjanpalo a deschis scorul la Copenhaga.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min 45: S-a încheiat prima repriză, scor 0-0.

Update: Partida s-a reluat după ce Eriksen se află în stare stabilă la spital.

Update: UEFA a anunţat că Partida se va relua la 21.30!

Update: Meciul a fost amânat de UEFA!

Min. 42: Cristian Eriksen, vedeta naţionalei Danemarcei, este inconştient. Mijlocaşul s-a prăbuşit pe teren!

Medicii au intervenit de urgenţă. Fotbalistul a fost resuscitat.

Detalii, AICI.

Christian Eriksen s-a prăbuşit pe teren şi a fost resucitat pe teren

Sursa: Captură ProTVMin. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Danemarca şi Finlanda vor juca primul meci al grupei B de la Euro 2020. Partida va avea loc la Copenhaga şi va fi condusă de o brigadă de arbitri din Anglia, în frunte cu Anthony Taylor.

Pentru danezi este primul meci din istorie la Euro în care vor fi gazde. „Simţim presiunea, dar într-un mod pozitiv”, a spus pentru uefa.com căpitanul Simon Kjaer, fundaşul central în vârstă de 32 de ani, care este coleg cu Ciprian Tătăruşanu la AC Milan.

Vedeta meciului este Christian Eriksen, mijlocaşul pe care Inter i-a plătit 27 de milioane de euro lui Tottenham.

Finlanda joacă primul ei meci la un turneu final. Căpitanul Tim Sparv şi atacantul Teemu Pukki au fost recuperaţi înainte de Euro 2020. „Suntem gata să luptăm”, a spus Sparv, potrivit sursei citate.

Danemarca, deţinătoarea trofeului în 1992, nu a pierdut niciodată pe propriul teren cu Finlanda. Din 1949, au avut loc 21 de meciuri: 18 victorii şi 3 egaluri.

Ce loturi au Danemarca şi Finlanda la Euro 2020

Danemarca

Portari: Jonas Lössl (Midtjylland), Frederik Rønnow (Schalke), Kasper Schmeichel (Leicester)

Fundaşi: Joachim Andersen (Fulham), Nicolai Boilesen (Copenhagen), Andreas Christensen (Chelsea), Mathias Jørgensen (Copenhagen), Simon Kjær (AC Milan), Joakim Mæhle (Atalanta), Jens Stryger Larsen (Udinese), Jannik Vestergaard (Southampton)

Mijlocaşi: Anders Christiansen (Malmö), Thomas Delaney (Dortmund), Christian Eriksen (Inter Milan), Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham), Mathias Jensen (Brentford), Christian Nørgaard (Brentford), Robert Skov (Hoffenheim), Daniel Wass (Valencia)

Atacanţi: Martin Braithwaite (Barcelona), Andreas Cornelius (Parma), Mikkel Damsgaard (Sampdoria), Kasper Dolberg (Nice), Andreas Skov Olsen (Bologna), Yussuf Poulsen (Leipzig), Jonas Wind (Copenhagen)

Finlanda

Portari: Lukas Hradecky (Leverkusen), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers), Jesse Joronen (Brescia)

Fundaşi: Paulus Arajuuri (Pafos), Robert Ivanov (Warta Poznań), Thomas Lam (Zwolle), Daniel O’Shaughnessy (HJK Helsinki), Jukka Raitala (Minnesota United), Joona Toivio (Häcken), Jere Uronen (Genk), Nicholas Hämäläinen (QPR), Sauli Väisänen (Chievo)

Mijlocaşi: Nikolai Alho (MTK Budapest), Fredrik Jensen (Augsburg), Glen Kamara (Rangers), Joni Kauko (Esbjerg), Robin Lod (Minnesota United), Rasmus Schüller (Djurgården), Pyry Soiri (Esbjerg), Tim Sparv (Larissa), Robert Taylor (Brann), Onni Valakari (Pafos)

Atacanţi: Marcus Forss (Brentford), Lassi Lappalainen (Montréal), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Teemu Pukki (Norwich)

Euro 2020 | Belgia – Rusia, meciul zilei

Celaltă partidă a Grupei B, Belgia – Rusia, este cel mai tare duel al zilei la Euro 2020.

Belgia are cea mai bună generație din istoria sa. Jucători precum De Bruyne sau Lukaku s-ar integra fără probleme în orice echipă din Europa. Cu toate acestea, succesul belgienilor s-a tot amânat în ultimii ani.

Nivelul așteptărilor a fost ridicat la Euro 2016, dar atunci Belgia s-a oprit în sferturi, fiind eliminată de Țara Galilor, scor 1-3. A urmat ulterior Mondialul din 2018, dar „Diavolii” au fost eliminați în semifinale de Franța, care avea să și câștige trofeul.

De cealaltă parte, Rusia vine după un Mondial unde a impresionat pe toată lumea. Din calitate de țară gazdă, rușii au ajuns până în sferturi, elimând-o în optimi pe Spania.

14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid 13:24 Victor Piţurcă i-a „făcut” echipa lui Cosmin Olăroiu, în 2006. Detalii spectaculoase ale fostului selecţioner 12:58 „De ce să te schimbi, mă?” Marius Şumudică a fost criticat înaintea negocierilor cu Rapid: „Nu mi s-a părut ok” 12:00 FCSB – Farul LIVE TEXT (20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! 11:57 Florinel Coman pleacă la vraciul Marijana! Când se va întoarce starul lui FCSB de la Belgrad şi când ar putea juca 11:11 Mobilizare generală înainte de FCSB – Farul! Jucătorii liderului, pregătiţi de sărbătoare! Ce îndemn au avut pentru fani Vezi toate știrile