EURO 2020 | Unai Simon, noul erou al Spaniei: “I-aş fi dat premiul lui Sommer!” Gestul uriaş făcut de Thiago

Mihai Ispas Publicat: 2 iulie 2021, 22:35

Comentarii
EURO 2020 | Unai Simon, noul erou al Spaniei: I-aş fi dat premiul lui Sommer! Gestul uriaş făcut de Thiago

Profimedia

Thiago Alcantara şi-a “abandonat” colegii care au declanşat sărbătoarea la Sankt Petersburg. Mijlocaşul Spaniei, intrat pe teren în reprizele suplimentare, a mers să îi consoleze pe adversari. Gestul a fost lăudat de UEFA pe contul de Twitter al competiţiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Unai Simon, omul meciului: “I-aş fi dat premiul lui Sommer”

Yan Sommer a fost printre cei luaţi în braţe de Thiago. Portarul Elveţiei a făcut minuni! Lui Gerard Moreno i-a refuzat de trei ori golul, la ocazii uriaşe. În total, a avut 10 parade, record la Euro 2020.

“Sunt atât de mândru de echipă, de ceea ce am realizat aici cu toată ţara în spatele nostru”, a declarat Sommer, portarul de 32 de ani lui Borussia Monchengladbach.

Celălalt portar, Unai Simon, a devenit vedeta “Furiei Roja”. La începutul competiţiei, Luis Enrique a fost criticat pentru că l-a ales ca titular pe tânărul de 24 de ani de la Athletic Bilbao. Acesta şi-a dat şi un autogol stupid la Euro.

Reclamă
Reclamă

“Noi ştiam. Acum o ştiu toţi! Unai, eşti enorm!”, a fost mesajul Federaţiei din Spania, la finalul meciului cu Elveţia, pentu Unai Simon.

“Trebuie să intrăm proaspeţi, încrezători şi cu capul sus în meciul din semifinale. Acum trebuie să câştigăm trofeul”, a spus Unai Simon, care a fost declarat omul meciului. “I-aş fi dat trofeul lui Sommer”, a mai spus Simon.

Reclamă

Spania – Elveţia 1-1 (1-3 d.l.d), în sferturile de finală ale Euro 2020

Spania s-a calificat în semifinalele Euro 2020, după ce a învins Elveţia, la Sankt Petersburg. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirlor, scorul a fost egal, 1-1.

Spania a fost în avantaj încă din minutul 8, când Zakaria şi-a dat autogol, în timp ce pentru Elveţia a punctat Shaqiri în minutul 68. Elveţia a jucat în inferioritate numerică din minutul 77, când a fost eliminat Freuler.

La loviturile de departajare, pentru Spania au transformat Olmo, Moreno şi Oyarzabal şi au ratat Busquets şi Rodri. Pentru Elveţia a transformat Gavranovic şi au ratat Schaar, Akanji şi Vargas.

În semifinale, Spania va evolua, marţi, în compania învingătoarei din meciul dintre Belgia şi Italia, care se dispută de la ora 22.00.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se califică Andrei Rațiu în finala Conference League cu Rayo Vallecano?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:13

Csikszereda – FCSB LIVE TEXT (20:30). Campioana ţinteşte a patra victorie la rând în play-out. Echipele probabile

14:11

Adrian Mutu e pe lista scurtă a unui club din Serie A! “Briliantul”, aproape să antreneze în premieră în Italia

13:52

Lovitură de patru milioane de euro dată de Rapid: “Vine ofertă până la terminarea play-off-ului”

13:51

VIDEO“E prima dată când am avut 10 polițiști la ușă”. Scandal imens cu un președinte de club în prim-plan

13:33

Anunţ de ultim moment despre Marian Aioani, înainte de Rapid – CFR Cluj. Ce se întâmplă cu titularul lui Costel Gâlcă

13:07

“E terifiant”. Miliardarul Rinat Ahmetov, declaraţii fără precedent despre războiul din Ucraina. Decizia uriaşă luată

1 Decizia luată de Adrian Șut, după ce Gigi Becali a anunțat că vrea să-l readucă la FCSB 2 FotoReacţia lui Gigi Becali când a primit invitaţie la nunta lui Ioan Niculae! Milionarul se însoară la 72 de ani 3 CCA a desemnat arbitrul la Universitatea Craiova – Dinamo. Decizie controversată luată de Kyros Vassaras 4 Gigi Becali, reacţie categorică după ce Mihai Stoica a găsit antrenor pentru FCSB: “Nu-l iei de pe stradă” 5 FCSB, gest superb pentru jucătorul grav accidentat de la Voluntari. Anunțul lui Mihai Stoica: „Îl așteptăm la noi” 6 Gică Hagi e al doilea cel mai bogat selecționer de pe planetă! Singurul antrenor care îi întrece averea “Regelui”
Citește și