Adi Petre e OUT de la ultima echipă după doar 145 de minute jucate şi niciun gol marcat!

De Bogdan Stănescu
Publicat: 2.01.2024, 20:22

Imaginea postată de Hermannstadt atunci când a anunţat despărţirea de Adi Petre / Facebook Hermannstadt

Adi Petre e OUT de la Hermannstadt, după ce a jucat numai 145 de minute pentru echipa aflată pe locul 7 în Liga 1. Fostul atacant al FCSB-ului şi al Farului nu a reuşit să marcheze pentru sibieni.

Hermannstadt a anunţat oficial despărţirea de Adi Petre. Echipa sibiană s-a înţeles amiabil cu atacantul pentru rezilierea contractului.

Mulțumim, Adi Petre! A.F.C. Hermannstadt și atacantul Adi Petre au reziliat de comun acord înțelegerea contractuală. Îi dorim mult succes lui Adrian în următoarele provocări din carieră!”, au scris cei de la Hermannstadt pe Facebook.

Dani Coman declara în urmă cu două luni că lui Adi Petre i s-au dat şanse, dar a lăsat să se înţeleagă că atacantul nu a profitat de ele.

Șanse i s-au oferit lui Adi Petre, dar în momentul în care ți se oferă o șansă trebuie să profiți de ea, asta e clar”, declara preşedintele sibienilor, Dani Coman.

Sorin Cârțu, ironii la adresa FCSB-ului după meciul cu FC Hermannstadt: „Acum îmi explic asta”

Sorin Cârțu a lansat o serie de ironii la adresa FCSB-ului, după meciul cu FC Hermannstadt. Fostul președinte al celor de la Universitatea Craiova a oferit o declarație surprinzătoare după partida care a contat pentru etapa cu numărul 20 a sezonului de Liga 1.

Duelul de pe Arena Națională s-a încheiat cu victoria „roș-albaștrilor”, cu scorul de 3-0. După această partidă, elevii lui Elias Charalambous au devenit „campioni de iarnă” ai Ligii 1, având în vedere că și-au asigurat poziția de lider la finalul acestui an.

Ironia lui Sorin Cârțu a avut la bază transferul lui Baba Alhassan, jucătorul celor de la FC Hermannstadt, care va ajunge la FCSB în luna ianuarie. Fostul președinte al celor de la Universitatea Craiova a sugerat că Gigi Becali ar fi achitat o sumă mai mare pentru transferul jucătorului, pentru a face un „blat” la meciul direct din etapa cu numărul 20.

”Nu știu ce să spun. Așa, dacă aș fi răutăcios, m-am uitat aseară la meci, cum a jucat FCSB, îmi explic acum prețul lui Baba Alhassan. Eu știu că nouă, când am vrut să-l luăm la vremea respectivă, ni l-au propus la vreo 300-400 de mii de euro.

Noi am vrut să dăm banii ăia. A mai fost o discuție anul trecut, ni-l dădeau cu 400 de mii de euro. Dacă aș fi răutăcios, dar nu sunt, aș spune că înțeleg prețul mai mare plătit de FCSB”, a spus Sorin Cârțu, pentru fanatik.ro.

Sorin Cârţu, impresionat de Darius Olaru după meciul cu Hermannstadt

Totodată, fostul oficial din Bănie a dezvăluit și care este jucătorul care l-a impresionat după acest meci. Este vorba despre Darius Olaru, căpitanul „roș-albaștrilor”, care a devenit și golgheterul Ligii 1, după ce a marcat o „dublă” în poarta sibienilor.

„Olaru, omul meu. Întotdeauna l-am plăcut, ca mijlocaș. Fotbalist total din punctul meu de vedere. Mijlocașul pe care ți-l dorești într-o echipă. Face și efort, știe și cu mingea, dă și goluri, intră și în clinciuri, e implicat sută la sută într-un meci”, a mai spus fostul președinte de la Universitatea Craiova.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă 20:15 Iga Swiatek, prima finalistă a turneului WTA de la Roma! Poate avea parte de un duel fabulos în ultimul act Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta