Cum a reacționat Ștefan Târnovanu după FCSB – Universitatea Craiova 1-1: „N-am mai ieșit din careu! Am făcut pasul în spate prea devreme!”

Publicat: 19.02.2023, 22:32

Ştefan Târnovanu, în timpul unui meci pentru FCSB

Ştefan Târnovanu

Ştefan Târnovanu, în timpul unui meci pentru FCSB / Hepta

Ștefan Târnovanu a oferit prima reacție după FCSB – Universitatea Craiova 1-1. Portarul roș-albaștrilor e convins că echipa sa a ratat victoria din cauza faptului că a renunțat prea devreme la intențiile ofensive.

Târnovanu și-a asumat și o parte din vină pentru golul egalizator al Universității Craiova din minutul 90+1, când a ieșit neinspirat la faza din care a rezultat autogolul lui Iulian Cristea.

Ștefan Târnovanu, prima reacție după FCSB – Universitatea Craiova 1-1

„Un meci început perfect, am controlat prima repriză, ei nu au ajuns la poartă. Pe final am făcut pasul în spate prea devreme, ei au pus presiune și au dat acel gol. Din ce am înțeles, Tamm a dat în adversar când a degajat mingea, dar arbitrul a dat corner în loc de șase metri. Eu nu am văzut faza, nu vreau să comentez. Am întâlnit o echipă bună, n-am mai ieșit din careu pe final. A fost și o ieșire neinspirată. Ținând cont că nu am reușit să facem 2-0, a trebuit să ne apărăm, îmi pare rău că n-am reușit să ținem de rezultat”, a spus Ștefan Târnovanu, conform digisport.ro.

FCSB a început în forță duelul de pe Arena Națională. David Miculescu putea debloca tabela încă din secunda 15. Jucătorul titularizat în absența lui Andrea Compagno a fost servit de Tavi Popescu, dar șutul său a fost blocat de portarul oltenilor, Laurențiu Popescu.

Echipa lui Mihai Pintilii s-a ales cu un corner, din care a reușit să deschidă scorul. Florinel Coman a centrat la prima bară, de unde Iulian Cristea a reluat spectaculos. Mingea a fost respinsă de Laurențiu Popescu și a ajuns cu noroc la Malcom Edjouma. Francezul a reluat din voleu și a declanșat nebunia în tribunele roș-albastre de pe Arena Națională.

Ndong a scăpat de eliminare după un offside milimetric

În minutul 37 al partidei, la scorul de 1-0 pentru gazde, Jonnas Tamm și Gjoko Zajkov s-au ciocnit violent cap în cap, într-un duel pentru minge. În urma acestui incident, Tamm și-a spart capul, iar fața acestuia s-a umplut imediat de sânge.

Finalul primei reprize a adus o fază incredibilă. Ndong l-a faultat pe David Miculescu după ce acesta scăpase spre poarta lui Laurențiu Popescu. Arbitrul Adrian Cojocaru i-a arătat direct cartonașul roșu, spre nemulțumirea staff-ului lui Eugen Neagoe. Fundașul oltenilor nu era în postura de ultim apărător. Jucătorul Universității Craiova a rămas însă pe teren, după ce VAR-ul a întors toată faza. S-a dictat offside la poziția lui David Miculescu. Astfel, Ndong a scăpat de eliminare. Conform liniilor trasate de arbitrii VAR, Miculescu s-a aflat la doar câțiva milimetri în fața adversarului.

Universitatea Craiova, salvată în prelungiri

În repriza secundă tot FCSB a avut ocaziile mai mari, însă Universitatea Craiova s-a salvat în prelungiri. În minutul 90+1, reluarea cu capul al lui Elvir Koljic a fost deviată de Iulian Cristea în propria poartă. S-a terminat 1-1, iar FCSB a rămas fără succes pe teren propriu în acest an.

După acest rezultat, FCSB a rămas la șapte puncte în urma liderului Farul, în timp ce Universitatea Craiova este la 10 lungimi de primul loc.

A fost interes uriaș din partea suporterilor pentru partida dintre FCSB și Universitatea Craiova, extrem de importantă pentru situația din play-off și lupta la titlu. Tribunele de pe Arena Națională au fost luate cu asalt de 23.427 de spectatori. Acest număr reprezintă cea mai mare audiență din 2023, în Liga 1.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

16:26 Decizie controversată luată de Mircea Rednic înainte de Dinamo – UTA! Primele explicaţii după ajutorul nesperat primit de „câini” 16:21 Simona Halep şi-a aflat prima adversară de la Trophee Clarins! Cu cine va juca fostul număr 1 WTA la Paris 16:15 LIVE VIDEOWest Brom – Southampton, LIVE VIDEO, în AntenaPLAY! Norwich, egal cu Leeds la barajul de promovare în Premier League 15:50 Gicu Grozav, aproape de un transfer uluitor la Universitatea Craiova! Șoc uriaș pentru Petrolul. Anunțul momentului 15:48 VIDEOCarlo Ancelotti a făcut show la parada lui Real Madrid! L-a invitat la dans pe Camavinga în fața a zeci de mii de fani 15:26 „Numere de top!” Ce notă i-au oferit italienii lui Dennis Man după sezonul de vis de la Parma! 14:48 Florin Manea a dat cărțile pe față, după ce englezii au anunțat plecarea lui Radu Drăgușin de la Tottenham: „Interes există!” 14:40 FC Porto – Boavista (22:30) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Benfica joacă de la 20:00. Programul zilei din Liga Portugal 14:24 Gestul uriaș făcut de Gigi Becali, pentru un fost jucător al lui Dinamo: „Atât timp cât voi trăi, va avea respectul meu!” 14:18 Ilie Dumitrescu știe ce transferuri trebuie să facă Gigi Becali la FCSB! Cum poate avea șanse în preliminariile Ligii Campionilor Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire