Defensiva FCSB-ului, surprinsă total pe finalul amicalului cu Anderlecht. Cum au primit roş-albaştrii două goluri în trei minute!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 1.07.2023, 18:22

Defensiva FCSB-ului, surprinsă total pe finalul amicalului cu Anderlecht

FCSB, învinsă cu 2-5 de Anderlecht / AntenaSport

Defensiva FCSB-ului a avut probleme şi a fost surprinsă total pe finalul amicalului cu Anderlecht, din Olanda. Jucătorii antrenaţi de Elias Charalambous au pierdut primul meci test al verii, scor 2-5, după ce au condus cu 1-0 şi 2-1.

Ovidiu Popescu, Dawa, Haruț şi Radunovic au fost fundaşii titularizaţi de staff-ul tehnic al vicecampioanei României. Între buturi a stat Andrei Vlad. Din moment ce s-au disputat două reprize de câte 60 de minute, Charalambous a efectuat mai multe schimbări.

Defensiva FCSB-ului a fost surprinsă total pe finalul amicalului cu Anderlecht

Prima repriză s-a terminat 2-2, dar a urmat un adevărat asalt al belgienilor după pauză. Dryer a dus-o pe Anderlecht în avantaj, în minutul 107. Finalul le-a aparţinut total adversarilor FCSB-ului.

Andrei Vlad a fost schimbat în minutul 112. Între buturile roş-albaştrilor şi-a făcut apariţia Alexandru Maxim, portarul de 16 ani care are 2.02 metri. Acesta a primit două goluri într-un interval de trei minute. În minutul 118, după un schimb rapid de pase la care fundaşii FCSB-ului nu au avut reacţie, Arnstad a dus scorul la 4-2.

La ultima fază, fundaşii centrali au gafat din nou. Sardella a scăpat singur cu Maxim şi a înscris cu uşurinţă. Anderlecht s-a impus cu 5-2 şi au apărut primele emoţii pentru Elias Charalambous şi Mihai Pintilii. Au mai rămas două săptămâni până la startul noului sezon din Liga 1, iar roş-albaştrii au un start „de foc”, cu FC U Craiova 1948. În a doua etapă au derby cu marea rivală Dinamo.

Următorul meci amical al FCSB se va disputa miercuri, de la ora 19:30, cu PAOK Salonic. Va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Ionuţ Panţîru, discurs emoţionant după ce a revenit pe teren

Panţîru a revenit şi a declarat că este fericit că a putut evolua din nou alături de coechipierii săi. A avut nevoie de trei operaţii şi mai bine de doi ani de recuperare după o accidentare horror suferită într-un meci cu Sepsi.

Un meci foarte greu, un adversar foarte puternic. Au pasat foarte bine, dar eu zic că a fost un amical foarte reuşit pentru noi.

Sunt foarte fericit pentru faptul că am revenit. A fost oarecum greu, încă nu sunt la ritmul pe care îmi doresc să îl am, dar treptat o să revin acolo unde îmi doresc eu.

Avem deja 2-3 săptămâni de când ne pregătim împreună. Eu zic că a fost ok. Nu există cuvinte prin care pot să descriu perioada asta (n.r. cât a fost accidentat), a fost perioadă incredibil de grea, mai ales psihic.

(Reporter: A fost vreo clipă în care te-ai îndoit că poţi reveni pe teren?) Nu, tot timpul am avut încredere în mine, ăsta e caracterul meu, niciodată nu m-am dat bătut şi niciodată nu o să mă dau, indiferent câte greutăţi întâlnesc în viaţă.

(Reporter: Cine te-a susţinut cel mai mult în toată această perioadă) Soţia , familia, Mister, Pinti, toţi. Echipa, tot staff-ul, inclusiv nea Gigi, îi mulţumesc pe această cale. Nu am dus lipsă de nimic în perioada asta. Absolut orice operaţie a fost plătită, orice control a fost decontat. Deci, chiar îi mulţumesc din toată inima mea„, a declarat Ionuţ Panţîru la finalul meciului amical.

Cum a arătat echipa de start a FCSB-ului din amicalul cu Anderlecht:

A. Vlad – Ov. Popescu, Dawa, Haruț, Radunovic – Olaru (cpt), Ad. Șut, Djokovic – Cordea, Compagno, Fl. Coman

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

23:12 „Urmează EURO?” Răspunsul dat imediat de Vlad Chiricheş, după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Am puteri supranaturale!” 23:12 Florinel Coman, anunţ despre viitorul său după ce a primit medalia de campion: „A ieşit patronul şi v-a spus!” 22:49 FotoImagini fabuloase pe Arena Naţională! Nebunia s-a declanşat după ce Olaru a ridicat trofeul. Ilie Năstase a venit pe scenă 22:36 Motivul incredibil pentru care Becali nu e lăsat de familie să vândă echipa: „Te mai uiţi la televizor, mai faci o schimbare!” 22:23 Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre transferul lui Denis Alibec la FCSB! Salariul pe care i l-a propus 22:15 Gigi Becali s-a dezlănţuit după meciul cu CFR Cluj: „Gâlcă să spună adevărul! Făceam schimbările din puşcărie” 22:00 FCSB – CFR Cluj 0-1! Otele, gol superb sub privirile lui Gigi Becali! Campioana primeşte trofeul! Sărbătoare pe Arena Naţională 21:54 VIDEOValentin Mihăilă a sărbătorit cu steagul României promovarea Parmei în Serie A. Sezon spectaculos pentru Mihăila şi Dennis Man 21:28 Un nou record de asistenţă pe Arena Naţională! Stadionul, umplut până la refuz la FCSB – CFR Cluj 21:12 Sorana Cîrstea – Marketa Vondrousova 7-6, 6-3. Sorana e în optimile de la Roma Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire