„Să nu uitaţi un lucru!” Gică Hagi, explicaţii după Farul – CFR Cluj 1-1: „Ca să îmi plătesc angajaţii, trebuie să fac asta!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 2 martie 2024, 22:34

„Să nu uitaţi un lucru! Gică Hagi, explicaţii după Farul – CFR Cluj 1-1: „Ca să îmi plătesc angajaţii, trebuie să fac asta!

Gică Hagi a venit cu primele explicaţii după Farul - CFR Cluj 1-1. "Regele" are emoţii în lupta pentru calificarea în play-off

Gică Hagi, în timpul unui meci / Profimedia Images

Gică Hagi a venit cu primele explicaţii după Farul – CFR Cluj, scor 1-1, meci din etapa a 29-a a Ligii 1. Constănţenii au condus-o pe echipa lui Adi Mutu, dar au fost egalaţi pe final.

În minutul 82 al partidei, Arlind Ajeti a reluat superb, din voleu, imparabil şi a egalat scorul în derby-ul de la Ovidiu. Imediat după eurogol, Gică Hagi a avut o criză de nervi. „Regele” a fost surprins certându-şi staff-ul. Şutul lui Ajeti a amintit de un gol superb marcat de Philippe Mexes în 2015, într-un meci AC Milan – Inter.

Gică Hagi a venit cu primele explicaţii după Farul – CFR Cluj 1-1

Gică Hagi a avut prima reacţie după remiza care îi dă mari bătăi de cap. Echipa lui, care este campioană en-titre, riscă să rateze calificarea în play-off. Pentru Farul urmează duelul cu FC Botoşani, din deplasare.

Meritam victoria fără doar şi poate, am făcut un meci foarte bun. N-am recuperat pe mingea a doua, dar ăsta e fotbalul. Am făcut un meci bun, am alergat din primul minut, am pus presiune, am încercat să îi punem în criză de spaţiu şi timp. Aşa e fotbalul, trebuie să mergem înainte şi să câştigăm în ultima etapă.

Nu împart vina cu nimic, e intern. Nu sunt aici să dăm a cui e vina, toată echipa a încercat, a vrut. Adversarul e foarte bun. E greu, am dovedit-o, am jucat mai bine. Portarul lor a scos, noi am ratat, aşa e fotbalul, nu ai ce să faci.

Cred eu că singurul aspect… în ultimele 10 minute mental, vrei să treacă cât mai repede, să se termine. I-am lăsat să ne domine, le-am spus de câteva zile că nu ai voie să laşi CFR să te domine. Ce să facem? Acum le-am zis, moralul sus, ne odihnim, fotbalul merge înainte.

Eu am jucat un meci, după vom vedea. Venim după o săptămână cu trei meciuri… vom vedea. Trebuie să ne odihnim, să reflectăm şi după să pregătim meciul.

Simt că echipa… n-aş vrea să dau cum a fost anul trecut. Simt că echipa nu are continuitate. Am arătat că ştim să jucăm fotbal. Să nu uitaţi un lucru şi dumneavoastră, şi cei care vin la stadion… s-au schimbat 11 jucători. Nu că vrea Farul, trebuie! Ca să îmi plătesc angajaţii, trebuie să fac lucrul ăsta. Poate intrăm în play-off şi vom vedea.

Adi e un antrenor, vine din numărul 10, e creativ, disciplinat… vine din Italia, ştie tactică şi disciplină. Înveţi multe în Italia, e un antrenor foarte bun„, a declarat Gică Hagi la digisport.ro.

Farul a ratat şansa de a se califica matematic în play-off-ul Ligii 1, cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat. Golul superb înscris de Ajeti a încurcat-o pe trupa lui Gică Hagi.

Sepsi – FC Voluntari (luni, 17:00)
Universitatea Craiova – Rapid (luni, 20:00)

Farul Constanţa a remizat cu CFR Cluj, scor 1-1

La Ovidiu, în minutul 12, Bîrligea a trimis cu capul, pe poartă, dar direct în braţele lui Buzbuchi. În minutul 23 Rivaldinho şi Louis Munteanu, aflaţi în faţa porţii, nu au reuşit să şuteze şi Răzvan Sava a rezolvat faza. Gazdele au deschis scorul în minutul 65, când Ronaldo Deaconu a înscris după o deviere a lui Louis Munteanu.

Clujenii au egalat în minutul 83, cu un şut superb al lui Ajeti. S-a terminat 1-1 şi CFR rămâne pe locul al treilea în clasament, cu 50 de puncte. Farul este pe loc de play-off, al 5-lea, având 42 de puncte, dar aşteaptă ultima etapă pentru a fi sigură de prezenţa între primele şase echipe ale Superligii.

FARUL: Buzbuchi – Dussaut, K. Boli, M. Popescu (Diogo Queiros 70), Kiki – R. Deaconu (D. Sîrbu 70), Nedelcu, Vînă – N. Grigoryan (Grameni 58), L. Munteanu (Budescu 70), Rivaldinho (I. Cojocaru 58). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CFR CLUJ: R. Sava – Cr. Manea (Mogoş 76), Boben, Ajeti, Abeid – Muhar, K. Keita, Tachtsidis (Avounou 69) – Fică (R. Filip 77), Bîrligea (P. Michael 69), Otele. ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: M. Popescu 21 / Otele 90+1

Arbitri: George Găman – George Neacşu, Ciprian Danşa – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Ionuţ Coza – Valentin Avram

Observator: Cristian Nica

21:11 David Miculescu, în cea mai bună formă de la transferul la FCSB! A marcat din nou şi a declanşat nebunia pe Arena Naţională 20:58 „Am intrat în vacanță!” Ioan Ovidiu Sabău și-a făcut praf jucătorii, după FCU Craiova – U Cluj 3-2 20:33 LIVE VIDEOBenfica – Braga se joacă ACUM în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal 20:18 „Nu sărbătorim nimic!” Mihai Stoica, veste proastă pentru suporteri înainte de FCSB – Farul! Mesajul care a uimit pe toată lumea 20:00 LIVE TEXTFCSB – Farul 1-0! David Miculescu a dat lovitura! Roş-albaştrii, la un pas de titlu 19:44 VIDEOPalermo – Reggiana 1-2 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Ionuț Nedelcearu, pas greșit în lupta pentru promovare 19:40 Dan Nistor a răbufnit după FCU Craiova – U Cluj 3-2. L-a atacat pe Juan Bauza: „Parcă l-a împușcat cineva!” 19:36 Cine i-a luat locul lui Florinel Coman, în primul 11 al FCSB-ului! Roş-albaştrii se pregătesc de sărbătoare 19:26 FCU Craiova – U Cluj 3-2! Oltenii „respiră” și o lasă pe Dinamo pe ultimul loc! Cum arată clasamentul 19:13 Adrian Mititelu Jr, surprins la FCU Craiova – U Cluj! Prima apariţie publică, după ce a stat în comă zece ore Vezi toate știrile