Gică Popescu, după Andorra – România 0-2: ”Mă așteptam la un rezultat mai mare. Am jucat totuși contra Andorrei”

Dan Roșu Publicat: 27 martie 2023, 8:15

Comentarii

Gică Popescu a oferit primele declarații după Andorra – România 0-2, primul meci al tricolorilor din preliminariile EURO 2024, transmis LIVE pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tricolorii au obținut primele 3 puncte din Grupa I, dar ”Baciul” aștepta mai multe goluri în poarta micuței Andorra. Mai ales că am avut superioritate numerică o mare parte din repriza secundă.

Gică Popescu, declarații după Andorra – România 0-2

”Mă așteptam la un rezultat mai mare. Am jucat totuși contra Andorrei, dar întotdeauna meciul de debut este cel mai important. Cum pășești într-o campanie contează enorm, important este că am câștigat.

Eu mă aștept să avem același rezultat și în meciul de acasă care va fi mult mai greu. M-aș mulțumi cu 2-0, pentru că până la urmă nu contează golurile pe care le dăm, ci punctele.

Avem 31 de jucători la toate echipele naționale și ne bucurăm când randamentul bun pe care îl au la echipa de club îl au și la națională. Ne bucurăm pentru Borza, Mazilu, ne bucurăm pentru Denis (n.r. Alibec) că a marcat, sperăm să o facă și marți într-o victorie a echipei naționale astfel încât să plecăm în această campanie cu șase puncte”, a spus Gică Popescu.

Reclamă
Reclamă

Gică Popescu, despre meciul cu Rapid

Gică Popescu a vorbit și despre Rapid – Farul, meciul din etapa a doua a play-off-ului Ligii 1. Dobrogenii au doua puncte avans în fața campioanei CFR, în fruntea clasamentului, dar oficialul se teme de forma cu care vor reveni jucătorii de la loturile naționale.

”Mie mi-e teamă de un singur lucru: că avem foarte mulți jucători la echipele naționale, nu știm cum s-au antrenat la echipele naționale, nu știm care este starea lor de sănătate, de oboseală, cum au jucat mulți dintre ei trei meciuri într-o săptămână și nu este ușor.

De aceea, am ales să rămânem în București în aceste zile și să pregătim meciul cu Rapid aici, în București, pentru că noi avem mult mai mulți jucători decât are Rapid la echipele naționale și încercăm să îi recuperăm cât mai repede.

Reclamă

Este un plus că avem un număr atât de ridicat de jucători la echipele naționale, dar pentru meciul cu Rapid cu siguranță e un minus”, a mai spus Gică Popescu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:02

Pep Guardiola pune presiune pe Arsenal: “Am mai reușit asta în trecut”

13:54

Daniel Pancu, temător înainte de duelul cu Dinamo: “Au apărut probleme de lot”

13:23

Filipe Coelho, despre derby-ul cu Universitatea Cluj pentru primul loc: “Nu este un meci decisiv”

13:00

VIDEOAnze Kopitar, discurs emoționant după Edmonton Oilers – Los Angeles Kings 0-1: “Vă mulțumesc din tot sufletul”

12:34

Cristiano Bergodi face praf naționala Italiei: “E o rușine”

12:06

Guvernul RD Congo, prima reacție după ce jucătorii nu au fost lăsați să revină la cluburi: “Nu vă faceți riji”

1 Klopp revine pe bancă. A bătut palma cu un club și a stabilit primul transfer: Erling Haaland 2 Patronul lui PAOK a decis: 8 milioane de euro pentru Răzvan Lucescu 3 O nouă tragedie în fotbalul românesc! A murit în accident de mașină 4 Gigi Becali l-a avertizat pe Mirel Rădoi, după FCSB – Oţelul 4-0: “Chiar dacă mă cert cu el, nu îl las”. Ce jucător a criticat 5 Gigi Becali, contrazis în direct de Mihai Pintilii, după FCSB – Oţelul 4-0: “Zi adevărul! Vă e ruşine să ziceţi” 6 FCSB – Oțelul 4-0. Roş-albaştrii, show pe Arena Naţională. Cel mai bun meci sub comanda lui Mirel Rădoi în play-out
Citește și