Preliminarii EURO 2024 | Moldova – Polonia 3-2. Surpriză uriașă. Ronaldo și Haaland, show total. Toate rezultatele

Alex Ioniță Publicat: 20 iunie 2023, 23:30 / Actualizat: 14 iulie 2023, 20:45

Preliminarii EURO 2024

Colaj Erling Haaland și Cristiano Ronaldo / Profimediaimages

Preliminarii EURO 2024 | Moldova – Polonia 3-2. Surpriză uriașă!  Cristiano Ronaldo și Erling Haaland au făcut show. Ronaldo a marcat singurul gol al Portugaliei cu Islanda, în timp ce Haaland a reuşit o dublă de senzaţie.

Portugalia a câştigat în deplasarea din Islanda, scor 1-0, în timp ce Norvegia s-a impus cu scorul de 3-1 în faţa Ciprului. Marea surpriză a serii a produs-o Moldova, care a învins Polonia lui Robert Lewandowski cu scorul de 3-2.

Preliminarii EURO 2024 | Moldova – Polonia 3-2. Surpriză uriașă! Vezi toate rezultatele din preliminariile EURO 2024

Ungaria – Lituania 2-0

Trupa lui Erling Haaland nu stă totuși la fel de bine. Norvegienii nu au reușit nicio victorie în primele 3 meciuri din cadrul campaniei de calificare pentru turneul final din Germania. Aceștia au fost învinși de Spania, cu 0-3, au făcut un egal cu Georgia, 1-1 și au pierdut, în ultima etapă, partida cu Scoția, cu scorul de 1-2.

Update 23:38: Serbia a egalat Bulgaria în minutul 90+7. A marcat Lazovic

Update 23:37: Austria și-a majorat diferența în partida cu Suedia. A marcat același Baumgartner, în minutul 89

Update 23:36: Portugalia a deschis scorul în partida cu Islanda. A marcat Cristiano Ronaldo, în minutul 90+1

Update 23:35: Cipru a redus din diferență în meciul cu Norvegia. A marcat Kastanos, în minutul 90+3

Update 23:34: Albania a înscris din nou în partida cu Insulele Feroe. A marcat Muci, în mintul 90+2

Update 23:33: Belgia a făcut 3-0 în meciul cu Estonia. A marcat Bakayoko, în minutul 90

Update 23:30: Austria a deschis scorul în partida cu Suedia. A marcat Baumgartner, în minutul 81

Update 23:29: Moldova a reușit să întoarcă meciul cu Polonia. Baboglo a înscris în minutul 85

Update 23:25: Ungaria a înscirs, din nou, în partida cu Lituania. Pentru maghiari a marcat Sallai, în minutul 83

Update 23:23: Moldova a egalat Polonia. Nicolaescu a marcat în minutul 80

Update 23:22: Luxemburg și-a majorat diferența în partida cu Bosnia. A marcat Sinani, în minutul 74

Update 23:01: Erling Haaland a reușit o dublă. Norvegianul a marcat, pentru a doua oară, în minutul 60

Update 22:58: Erling Haaland a majorat avantajul Norvegiei, în partida cu Cipru. Atacantul a înscris în minutul 56

Update 22:53: Albania a trecut din nou la conducerea partidei, după golul marcat de Asllani, în minutul 52

Update 22:52: Moldova a redus din diferență, în meciul cu Polonia. A marcat Nicolaescu, în minutul 48

Update 22:49: Bulgaria a deschis scorul imediat după pauză. A marcat  Despodov, în minutul 48

Update 22:34: Slovacia a deschis scorul în partida cu Liechtenstein. A marcat Vavro, în minutul 45+1

Update 22:32: Insulele Feroe au egalat în partida cu Albania. A marcat Faero, în minutul 45+1

Update 22:26: Belgia și-a majorat diferența. Romelu Lukaku a reușit o dublă, după ce a marcat și în minutul 40

Update 22:23: Belgia a marcat în Estonia. A înscris Lukaku, în minutul 37

Update 22:20: Polonia a făcut 2-0 în meciul cu Republica Moldova.  A marcat Lewandowski, în minutul 34

Update 22:18: Ungaria a deschis scorul în partida cu Lituania. A marcat Varga, în minutul 32

Update 22:05: Albania a marcat prima în partida din Insulele Feroe. A înscris Bajrami, în minutul 20

Update 21:59: Polonia a înscris în Republica Moldova, prin Milik, în minutul 13

Update 21:58: Norvegia deschide scorul în Cipru. Solbakken a marcat în minutul 12

Update 21:57: Meciul dintre Scoția și Georgia a fost întrerupt din cauza ploii

Update 21:52: Scoția înscrie în meciul cu Georgia. Scorul a fost deschis de McGregor, în minutul 6

Update 21:50: Luxemburg deschide scorul, în partida cu Bosnia, în minutul 4. Golul a fost marcat de Borges Sanches

Update 21:45: Au început toate meciurile serii

LIVE SCORE | Preliminarii EURO 2024. Portugalia și Norvegia, gata să facă spectacol

Selecționatele din Portugalia și Norvegia sunt gata să facă spectacol. Cele două naționale sunt favorite în duelurile lor, cu Islanda și Cipriu. Naționalele lui Ronaldo și Haaland doresc să câștige aceste meciuri, pentru a se apropia de o calificare la turneul final din Germania.

Chiar dacă în cazul Portugaliei lucrurile nu arată rău, nu același lucru putem spune și despre situația Norvegiei. Dacă selecționata nordică nu reușește să se redreseze, șansele ca Haaland și colegii săi să fie prezenți la EURO 2024 vor deveni extrem de mici.

Echipele de start: Islanda – Portugalia

Islanda: Runarsson, Fridriksson, Palsson, Ingasson, Magnusson, Willumsson, Traustasson, J. Gudmundsson, A. Gudmundsson, Finnbogasson, Thorsteinsson

Rezerve: Valdimarsson, Olafsson, Sampsted, Johannesson, Bjarnasson, Gretarsson, Magnusson, Gunnarson, Haraldsson, Ellertsson, Helgason, Hlynsson

Selecționer: Age Hareide

Portugalia: Costa, Cancelo, Dias, Danilo, Pepe, Dalot, Silva, Neves, Fernandes, Ronaldo, Leao

Rezerve: Patricio, Jose Sa, Guerreiro, Inacio, Horta, Felix, Silva, Otavio, Sanches, Gomes, Jota, Vitinha

Selecționer: Roberto Martinez

Echipele de start: Norvegia – Cipru

Novergia: Nyland, Ryerson, Strandberg, Ostigard, Meling, Odegaard, Berg, Aursnes, Sorloth, Haaland, Solbakken

Rezerve: Dyngeland, Selvik, Gregersen, Ajer, Velde, Berge, Elyounoussi, Thorstvedt, Daehli, Finne, Wembangomo

Selecționer: Stale Solbakken

Cipru: Mall, Antoniou, Gogic, Laiffis, Ioannou, Correia, Charalampous, Kousoulos, Kastanos, Pileas, Pittas

Rezerve: Panayi, Demetriou, Michael, Correa, Antoniades, Christofi, Loizou, Ilia, Andreou, Sergiou, Satsias, Tzionis

Selecționer: Temur Ketsbaia

Partidele din preliminariile EURO 2024

În etapa trecută a preliminariilor, Haaland a înscris în Scoția – Norvegia 1-2

Erling Haaland nu a ieşit în evidenţă în prima repriză a meciului dintre Norvegia şi Scoţia, atunci când a atins balonul de 7 ori şi nu a trimis vreun şut spre poarta oaspeţilor.

În minutul 61 al partidei, norvegianul a deschis scorul, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri obţinută tot de el. Golul marcat în meciul cu Scoţia este al 54-lea pentru Erling Haaland în acest sezon, fiind cel mai bun marcator din primele cinci ligi ale Europei.

La nivel de echipă naţională, Erling Haaland a ajuns la 22 de goluri în 24 de selecţii la naţionala Norvegiei. În acest moment, el se află la 11 goluri distanţă de recordul all-time al marcatorilor din naţionala Norvegiei.

Acest record a fost stabilit în 1906 de Jorgen Juve, cel care a înscris 33 de goluri pentru naţionala Norvegiei. La doar 22 de ani, Haaland trebuie să mai înscrie 11 goluri pentru a doborî recordul care a stat în picioare 117 ani.

23:44 PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare! 23:43 FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului 23:32 Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume 23:17 Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci” 23:16 Răspunsul primarului Buzăului la întrebarea dacă aşteaptă duelurile cu Gigi Becali: „Sper ca Gloria Buzău să devină «Steluţa» 2” 22:49 Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia 22:21 Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB! 22:02 „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1! 21:52 Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles” 21:46 „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului Vezi toate știrile