Închide meniul

Mihai Stoica cere excluderea de pe stadioane a ultrașilor din ”Uniți Sub Tricolor”: ”Îi interzici pe viață”

Dan Roșu Publicat: 13 septembrie 2023, 9:55

Comentarii
Mihai Stoica cere excluderea de pe stadioane a ultrașilor din ”Uniți Sub Tricolor”: ”Îi interzici pe viață”

Ultrașii României, la meciul cu Kosovo / Antena 1

Mihai Stoica cere excluderea de pe stadioane a ultrașilor din ”Uniți Sub Tricolor”, după incidentele din timpul meciului România – Kosovo 2-0, care au dus la întreruperea partidei de pe Arena Națională timp de aproape o oră.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ultrașii români au afișat banner-ul „Kosovo e Serbia” și au scandat ”Serbia, Serbia”, lucruri care au dus la întreruperea duelului transmis în direct de Antena 1 și AntenaPLAY. Ultrașii nu sunt la prima abatere, astfel că Stoica cere o decizie pe măsură.

Mihai Stoica cere excluderea de pe stadioane a ultrașilor din ”Uniți Sub Tricolor”

”Nu e cauza ta conflictul dintre Serbia și Kosovo. Guvernul României s-a pronunțat, nu e recunoscut statul Kosovo. Ce treabă ai tu să vii la meci, să te implici într-un conflict care nu e al tău. Dar ce a zis omul, are tatuaje, se vede la televizor, mai întrerupe și meciul.

Pentru unul ca ăsta, nu joci următorul meci pe teren propriu. Inventivi sunt, au cum să bage bannerele, dar nu e în regulă. Sunt ușor de identificat, nu e mare lucru, după care îi interzici pe viață pe orice stadion din România.

Ți-e greu să-i identifici? Uite cât de clar se văd pe poza asta, plus că ei se știu, sunt aceleași personaje cam mereu”, a spus Mihai Stoica, citat de orangesport.ro.

Reclamă
Reclamă

Reacția sârbilor, după ce ultrașii români au afișat banner-ul „Kosovo e Serbia”

Reacția sârbilor după ce ultrașii români au afișat banner-ul „Kosovo e Serbia” a venit prin intermediul uneia dintre cele mai cunoscute publicații, Blic.

Dacă presa din Kosovo a criticat în termeni duri gestul făcut pe Arena Națională de gruparea „Uniți Sub Tricolor”, sârbii au reacționat total diferit. Asta în contextul în care România și Serbia nu recunosc independența Republicii Kosovo.

”Scene șocante la vecini. Fotbaliștii din așa-zisa Kosovo au plecat de pe teren din cauza bannerului `Kosovo e Serbia`. Un scandal incredibil s-a întâmplat în București, pe Arena Națională. După afișarea bannerului și scandările ‘Kosovo e Serbia’, jucătorii echipei oaspete nu au mai vrut să joace.

Reclamă

România nu recunoaște așa-zisul stat Kosovo și este foarte clară în această privință. Cei din Kosovo le-au considerat scandări xenofobe și de aceea nu au mai vrut să continue”, au notat cei de la Blic.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:39
VideoJurnal Antena Sport | Fericirea are chipul fanilor
20:31
VideoJurnal Antena Sport | Moş Crăciun intră la Dinamo
20:30
LIVE TEXTCFR Cluj – Csikszereda 1-0. Deschidere de scor pentru echipa lui Daniel Pancu
20:09
Gigi Becali spune că l-a descoperit pe “noul Hagi”. A făcut mutarea pe loc: “Vine!”
20:03
El este cel mai căutat fotbalist român al momentului! Șapte cluburi sunt pe urmele sale
19:40
Sepsi OSK a învins Concordia Chiajna cu 3-1, în etapa a 17-a din Liga 2
1 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 2 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 3 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 4 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 FCSB – Feyenoord 4-3. Campioana României, victorie dramatică, la ultima fază! Revenire de poveste a roş-albaştrilor
Citește și