Închide meniul

Preliminarii EURO 2024 | Cum arată clasamentul în grupa României, după primele două etape. Kosovo nu a reuşit să bată Andorra

Valentin Pîrcălabu Publicat: 28 martie 2023, 23:41

Comentarii
Preliminarii EURO 2024 | Cum arată clasamentul în grupa României, după primele două etape. Kosovo nu a reuşit să bată Andorra

Hepta

Cum arată clasamentul în grupa României, după primele două etape. Elveţia şi România sunt singurele echipe care au obţinut maximum de puncte după primele două etape. Elveţia este lider, graţie golaverajului net superior.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a avut un start de preliminarii perfect. “Tricolorii” au obţinut maximul de puncte după primele două etape. România a câştigat cu 2-0 în faţa Andorrei, meci transmis pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, şi cu Belarus pe Arena Naţională, scor 2-1. De cealaltă parte, Elveţia a învins Belarus cu 5-0 şi pe Israel cu 3-0.

Cum arată clasamentul în grupa României, după primele două etape

1. Elveţia – 6 puncte

2. România – 6 puncte

3. Kosovo – 2 puncte

Reclamă
Reclamă

4. Andorra – 1 punct

5. Israel – 1 punct

6. Belarus – 0 puncte

Reclamă

România – Belarus 2-1. Obiectiv îndeplinit pentru naţionala pregătită de Edi Iordănescu. După victoria din Andorra, tricolorii au câştigat şi pe Arena Naţională, cu Belarus. Nicolae Stanciu şi Andrei Burcă au marcat în cea de-a doua etapă a grupelor din preliminariile EURO 2024. Meciul a fost în format LIVE TEXT.

În faţa a peste 30.000 de suporteri, naţionala României a avut un start perfect. Nicolae Stanciu a executat perfect o lovitură liberă, din unghi, şi a reuşit să îl surprindă pe portarul advers. A marcat în minutul 17! Imediat după, reprezentativa noastră a mai înscris un gol. Andrei Burcă a punctat în premieră pentru selecţionata României. Răzvan Marin i-a centrat perfect, în minutul 19.

România a trăi cu emoţii pe final, după ce Marozau a înscris pentru Belarus, în minutul 86. A reuşit să câştige şi are şase puncte după primele două meciuri din grupa I. În celelalte partide din grupă, Elveţia s-a “distrat” cu Israel şi a câştigat cu 3-0, iar Kosovo a remizat surprinzător cu Andorra, scor 1-1.

România luptă pentru calificarea la EURO 2024. Programul complet

  • Andorra – România 0-2
  • România – Belarus 2-1
  • Kosovo – România (16 iunie, Antena 1)
  • Elveția – România (19 iunie)
  • România – Israel (9 septembrie)
  • România – Kosovo (12 septembrie, Antena 1)
  • Belarus – România (12 octombrie, Antena 1)
  • România – Andorra (15 octombrie)
  • Israel – România (18 noiembrie)
  • România – Elveția (Antena 1)

Tricolorii lui Edi Iordănescu încearcă să ajungă la un turneu final după 8 ani. Ultima participare a fost în 2016, în Franţa, după ce am terminat pe locul 2 o grupă din care au mai făcut parte Irlanda de Nord, Grecia, Ungaria, Finlanda şi Insulele Feroe.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:31
VideoAntena Sport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 14 noiembrie
18:24
Real Madrid a pus ochii pe noul star din fotbalul mondial! Are 19 ani și poate fi următorul transfer record
18:21
La 78 de ani, fostul selecționer al Olandei e la un pas de Cupa Mondială cu o insulă care are populația cât Brăila!
18:05
LIVE SCOREFinlanda U21 – România U21 2-0. Tricolorii, la pământ
17:59
România U20 – spulberată de Germania, scor 6-0
17:45
Jannik Sinner, fabulos! Italianul, a treia victorie consecutivă la Turneul Campionilor
1 FotoDan Alexa şi Gabi Tamaş au câştigat Asia Express! Suma pe care au primit-o! Cei doi, în lacrimi în finală 2 E oficial. A uitat trecutul de la FCSB şi a semnat cu Universitatea Craiova, Mihai Rotaru confirmă! 3 Franța lui Kylian Mbappe a ajutat România. De ce sunt siguri 100% “tricolorii” lui Mircea Lucescu 4 Mircea Lucescu a ratat să-l cheme la naţionala României, acum e la un pas să semneze cu Manchester United! 5 Foto“Vă pupă păpușicile!” Prima postare a lui Gabi Tamaş după ce el şi Dan Alexa au câştigat Asia Express 6 Primul jucător care e OUT de la Rapid. La cine va renunța Costel Gâlcă în iarnă
Citește și