Închide meniul

Preliminarii EURO 2024 | Kosovo – Elveţia 2-2, în grupa României. Kosovarii au egalat în prelungiri

Alex Masgras Publicat: 9 septembrie 2023, 23:42

Comentarii
Preliminarii EURO 2024 | Kosovo – Elveţia 2-2, în grupa României. Kosovarii au egalat în prelungiri

Naţionala Elveţiei / Profimedia

Preliminarii EURO 2024 | Kosovo – Elveţia 2-2 , în grupa României. În acelaşi timp cu meciul de pe Arena Naţională dintre România şi Israel s-a meciul de la Pristina.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Elveţia, liderul grupei din care face parte şi România, a jucat la Pristina, cu Kosovo. În luna iunie, “tricolorii” au încheiat la egalitate meciul cu Kosovo, scor 0-0.

Preliminarii EURO 2024 | Kosovo – Elveţia, în grupa României.

Fluier final! Kosovo – Elveţia 2-2! La fel ca în meciul cu România, Elveţia a fost egalată în prelungiri.

Min. 90+4 Kosovo – Elveţia 2-2. Kosovo a restabilit egalitatea în prelungirile partidei cu Elveţia. Muriqi a marcat, după o pasă de excepţie a lui Korenica, cu călcâiul.

Min. 79: Kosovo – Elveţia 1-2. Freuler a şutat din interiorul careului, iar balonul a fost deviat decisiv Rrahmani.

Reclamă
Reclamă

Min. 65: Kosovo – Elveţia 1-1: Muriqi a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Rahisca, iar Kosovo a restabilit egalitatea.

Min. 14: Kosovo – Elveţia 0-1. Remo Freuler a deschis scorul pentru oaspeţi, cu un şut din interiorul careului, după o centrare venită de la Fernandes.

Min. 1. Kosovo – Elveţia. A început meciul de la Pristina.

Reclamă

Echipe de start Kosovo – Elveţia 

Kosovo: Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Paqarada – Berisha, Loshaj, Fazliji, Berisha – Muriqi, Rashica

Elveţia: Sommer – Rodriguez, Schar, Akanji, Fernandes – Xhaka, Zakaria, Freuler – Vargas, Amdouni, Shaqiri

Update: Ucraina – Anglia 1-1. Echipa lui Gareth Southgate a remizat cu Ucraina, într-un meci disputat în Polonia. Suedia s-a distrat în Estonia, acolo unde a câştigat cu 5-0, în timp ce Andorra – Belarus, celălalt duel din grupa României, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Update: Ucraina – Anglia este 1-1 la pauză. Zinchenko, jucătorul lui Arsenal, a deschis scorul în minutul 26 pentru Ucraina, în timp ce Kyle Walker a restabilit egalitatea în minutul 41.

Update: Azerbaidjan – Belgia 0-1. Belgia a câştigat primul meci al zilei, scor 1-0, în Azerbaidjan. Unicul gol al partidei a fost marcat de Carrasco, în minutul 38.

Kosovo va primi vizita Elveţiei de la ora 21:45, oră la care se va disputa şi partida de pe Arena Naţională dintre România şi Israel.

Meciul de la Pristina le va pune faţă în faţă pe cele oduă naţionale pentru a doua oară, după ce au mai disputat în martie 2022 un meci amical, încheiat la egalitate, scor 1-1.

Kosovo vine după înfrângerea cu Belarus din deplasare, în timp ce Elveţia a remizat pe teren propriu în meciul cu România, într-o partidă în care a condus tot meciul şi a fost egalată în ultimele minute, graţie golurilor marcate de Valentin Mihăilă în ultimele minute.

După primele patru meciuri din Grupa I a preliminariilor EURO 2024, Elveţia se află pe primul loc, cu 10 puncte, în timp ce Kosovo se ală pe locul 5, cu 3 puncte, cu o înfrângere şi trei rezultate de egalitate.

Ucraina – Anglia, ora 19:00

Anglia joacă în această seară în Polonia, contra Ucrainei. Lideri după primele patru meciuri, cu 12 puncte, oamenii lui Gareth Southgate întâlnesc echipa de pe locul al doilea. Cu doar trei meciuri disputate, Ucraina se află pe locul 2, cu 6 puncte.

Tot în această seară, Italia, care are doar două meciuri disputate în aceste preliminarii, deoarece a jucat în play-off-ul Nations League în luna iunie, va merge în Macedonia de Nord, pentru a îşi lua revanşa pentru înfrângerea din barajul de calificare la Cupa Mondială din 2022, atunci când Macedonia de Nord s-a impus în semifinale cu 1-0.

Meciurile de sâmbătă din preliminariile EURO 2024:

  • Azerbaidjan – Belgia 0-1
  • Andorra – Belarus
  • Estonia – Suedia
  • Ucraina – Anglia
  • Kosovo – Elveţia
  • Macedonia de Nord – Italia
  • România – Israel
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:41
Adrian Mititelu a dezvăluit ce echipe l-au mai dorit pe Vladislav Blănuță. Ce spune despre viitorul atacantului
18:36
Mihai Lixandru l-a contrazis pe Gigi Becali în privinţa derby-ului FCSB – Rapid!
18:30
Oltenii, convinși că vor produce marea surpriză în meciul cu AEK Atena: „Am jucat senzațional”
18:22
AEK Atena – Universitatea Craiova LIVE TEXT (22:00). Meci decisiv pentru calificare. Mesajul lui Mario Felgueiras
18:00
FotoFinala pentru bronz a naţionalei lui Cosmin Olăroiu a fost anulată din cauza ploii torențiale! Imagini incredibile din Qatar
17:45
„O mare parte din merit îi revine lui”. Titularul lui Inter a dezvăluit ce s-a schimbat la echipă după venirea lui Cristi Chivu
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 4 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 5 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 6 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie”
Citește și