Preliminarii EURO 2024 | Kosovo – Elveţia 2-2, în grupa României. Kosovarii au egalat în prelungiri

Alex Masgras Publicat: 9 septembrie 2023, 23:42

Preliminarii EURO 2024 | Kosovo - Elveţia, LIVE SCORE

Naţionala Elveţiei / Profimedia

Preliminarii EURO 2024 | Kosovo – Elveţia 2-2 , în grupa României. În acelaşi timp cu meciul de pe Arena Naţională dintre România şi Israel s-a meciul de la Pristina.

Elveţia, liderul grupei din care face parte şi România, a jucat la Pristina, cu Kosovo. În luna iunie, „tricolorii” au încheiat la egalitate meciul cu Kosovo, scor 0-0.

Preliminarii EURO 2024 | Kosovo – Elveţia, în grupa României.

Fluier final! Kosovo – Elveţia 2-2! La fel ca în meciul cu România, Elveţia a fost egalată în prelungiri.

Min. 90+4 Kosovo – Elveţia 2-2. Kosovo a restabilit egalitatea în prelungirile partidei cu Elveţia. Muriqi a marcat, după o pasă de excepţie a lui Korenica, cu călcâiul.

Min. 79: Kosovo – Elveţia 1-2. Freuler a şutat din interiorul careului, iar balonul a fost deviat decisiv Rrahmani.

Min. 65: Kosovo – Elveţia 1-1: Muriqi a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Rahisca, iar Kosovo a restabilit egalitatea.

Min. 14: Kosovo – Elveţia 0-1. Remo Freuler a deschis scorul pentru oaspeţi, cu un şut din interiorul careului, după o centrare venită de la Fernandes.

Min. 1. Kosovo – Elveţia. A început meciul de la Pristina.

Echipe de start Kosovo – Elveţia

Kosovo: Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Paqarada – Berisha, Loshaj, Fazliji, Berisha – Muriqi, Rashica

Elveţia: Sommer – Rodriguez, Schar, Akanji, Fernandes – Xhaka, Zakaria, Freuler – Vargas, Amdouni, Shaqiri

Update: Ucraina – Anglia 1-1. Echipa lui Gareth Southgate a remizat cu Ucraina, într-un meci disputat în Polonia. Suedia s-a distrat în Estonia, acolo unde a câştigat cu 5-0, în timp ce Andorra – Belarus, celălalt duel din grupa României, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Update: Ucraina – Anglia este 1-1 la pauză. Zinchenko, jucătorul lui Arsenal, a deschis scorul în minutul 26 pentru Ucraina, în timp ce Kyle Walker a restabilit egalitatea în minutul 41.

Update: Azerbaidjan – Belgia 0-1. Belgia a câştigat primul meci al zilei, scor 1-0, în Azerbaidjan. Unicul gol al partidei a fost marcat de Carrasco, în minutul 38.

Kosovo va primi vizita Elveţiei de la ora 21:45, oră la care se va disputa şi partida de pe Arena Naţională dintre România şi Israel.

Meciul de la Pristina le va pune faţă în faţă pe cele oduă naţionale pentru a doua oară, după ce au mai disputat în martie 2022 un meci amical, încheiat la egalitate, scor 1-1.

Kosovo vine după înfrângerea cu Belarus din deplasare, în timp ce Elveţia a remizat pe teren propriu în meciul cu România, într-o partidă în care a condus tot meciul şi a fost egalată în ultimele minute, graţie golurilor marcate de Valentin Mihăilă în ultimele minute.

După primele patru meciuri din Grupa I a preliminariilor EURO 2024, Elveţia se află pe primul loc, cu 10 puncte, în timp ce Kosovo se ală pe locul 5, cu 3 puncte, cu o înfrângere şi trei rezultate de egalitate.

Ucraina – Anglia, ora 19:00

Anglia joacă în această seară în Polonia, contra Ucrainei. Lideri după primele patru meciuri, cu 12 puncte, oamenii lui Gareth Southgate întâlnesc echipa de pe locul al doilea. Cu doar trei meciuri disputate, Ucraina se află pe locul 2, cu 6 puncte.

Tot în această seară, Italia, care are doar două meciuri disputate în aceste preliminarii, deoarece a jucat în play-off-ul Nations League în luna iunie, va merge în Macedonia de Nord, pentru a îşi lua revanşa pentru înfrângerea din barajul de calificare la Cupa Mondială din 2022, atunci când Macedonia de Nord s-a impus în semifinale cu 1-0.

Meciurile de sâmbătă din preliminariile EURO 2024:

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României