Sistemul de joc ales de Edi Iordănescu pentru meciurile naţionalei României a fost decis. Debutul în Liga Națiunilor bate la ușă, iar selecţionerul şi-a făcut planul pentru modul în care va aborda disputele cu Muntenegru, Bosnia şi Finlanda! Din informațiile AS.ro, selecționerul va miza pe 4-3-3. Meciurile tricolorilor vor putea fi urmărite pe Antena 1.
După ce a testat, în amicale, mai multe sisteme de joc, Edi Iordănescu a decis ca, în primele jocuri, naționala să evolueze în 4-3-3. Trebuie spus că selecționerul nu se va putea baza la debutul său în Liga Națiunilor pe jucători ofensivi precum Nicolae Stanciu, Ianis Hagi sau Dennis Man.
Sistemul de joc ales de Edi Iordănescu
Edi Iordănescu a stat pe banca naţionalei în două meciuri amicale. Împotriva Greciei a început cu un sistem 4-2-3-1, pe care l-a mai modificat pe parcurs.
Echipa de start a României la debutul lui Edi Iordănescu: Niță – Rațiu, Chiricheș, Rus, Camora – R. Marin, Bordeianu – Cicâldău, Mitriță, Maxim – Pușcaș
Patru zile mai târziu, în Israel, selecţionerul reprezentativei tricolore a făcut schimbări importante. A apelat atunci la 4-3-3.
Echipa de start a României din deplasarea cu Israel: Niță – Manea, Chiricheș, Burcă, Toșca – Cicâldău, M. Marin, Olaru – Mihăilă, Ivan, Man
De această dată, Edi Iordănescu este hotărât să joace tot în sistemul 4-3-3. Rămâne de văzut pe cine va titulariza în primul său meci oficial pe banca naţionalei.
Edi Iordănescu a anunțat lotul pentru bătăliile din Nations League
România va juca 4 meciuri în 11 zile, iar selecţionerul a pregătit mai multe surprize. Drumul spre EURO 2024 trece prin Nations League, iar Antena 1 transmite meciurile ”tricolorilor” în următorii 6 ani.