Alexander Zverev a rupt tăcerea după ce a făcut haos la Acapulco şi a fost amendat drastic: „Dacă fac asta din nou, înseamnă că nu am învăţat nimic”
De Iulian Focșăneanu
Publicat: 10.03.2022, 15:39
Jucătorul din Germania a fost şi suspendat pentru opt săptămâni, dar va sta în afara circuitului doar dacă va exista o recidivă în următorul an. Zverev le-a garantat jurnaliştilor că nu va mai avea niciodată o astfel de reacţie.
Alexander Zverev a reacţionat, în faţa jurnaliştilor, după gestul teribil făcut la Acapulco
„Dacă fac asta din nou, ei au dreptul să mă sancționeze. Așa merg lucrurile. Dacă fac asta din nou, înseamnă că nu am învățat nimic, corect? Cred că oricine în viață merită o a doua șansă, oricine face greșeli. Dar dacă repeți acele greșeli, înseamnă că nu înveți lecțiile.
Așa că dacă se întâmpla iar, ei trebuie să mă sancționeze. Dar eu voi face totul ca să nu se mai întâmple, nu doar anul viitor, ci în întreaga mea carieră. Pot garanta că nu voi mai reacționa în acest mod în cariera mea. A fost cu siguranță cea mai rău moment din viața mea, din cariera mea, în general„, a declarat Alexander Zverev, potrivit eurosport.ro.
Zverev se pregăteşte să revină în circuit. Este cap de serie numărul trei la Indian Wells şi va debuta direct în turul 2. Acolo va da peste câştigătorul meciului dintre Mikhail Kukushkin și Tommy Paul.
Alexander Zverev, amendat de ATP după ce şi-a ieşit din minţi la Acapulco
Alexander Zverev a fost exclus de la turneul de la Acapulco, după o ieşire nervoasă, în care a lovit cu racheta scaunul arbitrului, nimerindu-l şi pe oficial în picior, la meciul de dublu pe care l-a disputat, marţi, alături de brazilianul Marcelo Melo. Alexander Zverev şi Marcelo Melo au fost învinşi, cu scorul de 6-2, 4-6, 10-6, de echipa Lloyd Glasspool/Harri Heliovaara (Marea Britanie/Finlanda), în primul tur al probei de dublu.
Nemulţumit de o decizie a arbitrului, tenismenul german l-a înjurat şi l-a făcut „idiot” pe arbitru. Apoi, nervos că a pierdut meciul, Zverev a lovit cu racheta scaunul arbitrului de trei ori, o dată nimerind şi piciorul oficialului.
- Alexander Zverev a făcut haos la Acapulco
- Numărul 3 ATP, pregătit pentru debutul la Indian Wells 2022
- Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
- Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00