Daniil Medvedev, eliminat de la Roland Garros de Alex de Minaur! Australianul e prima oară în sferturi la Grand Slam-ul parizian

De Bogdan Stănescu
Publicat: 3.06.2024, 18:17

Daniil Medvedev, eliminat de la Roland Garros de Alex de Minaur!

Daniil Medvedev, nervos în meciul cu De Minaur / Profimedia Images

Daniil Medvedev a fost eliminat de la Roland Garros de Alex de Minaur! Numărul 5 mondial s-a prăbuşit complet după ce a câştigat primul set, cu 6-4.

De Minaur şi-a adjudecat următoarele 3 seturi, cu 6-2, 6-1, 6-3, şi s-a calificat pentru prima oară în faza sferturilor de finală la Roland Garros.

Până la această performanţă, De Minaur nu a trecut de turul 2 la Roland Garros. El mai are un singur sfert de finală la un Grand Slam în carieră. A atins această fază la US Open, în 2020.

De Minaur va juca în sferturi la Roland Garros cu învingătorul partidei Alexander Zverev – Holger Rune.

Novak Djokovic va încerca şi el să se califice în sferturile de finală. Liderul mondial a câştigat primul set, cu 6-1, cu Francisco Cerundolo. Sârbul încearcă să îşi păstreze trofeul obţinut anul trecut la Roland Garros. El are în palmares 3 titluri la Grand Slam-ul parizian şi 24, în total, la cele 4 turnee de Grand Slam. Sârbul e lider în acest clasament, pe locul 2 fiind Rafael Nadal, care a cucerit 22 de turnee de Grand Slam. 14 dintre acestea au fost cucerite la Roland Garros.

Jannik Sinner s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros! Italianul, din ce în ce mai aproape de locul 1 ATP

Jannik Sinner s-a calificat în sferturile de la Roland Garros. Campion la ediţia din acest an de la Australian Open, Jannik Sinner continuă parcursul foarte bun la turneele de Grand Slam. Italianul l-a învins pe Corentin Moutet, scor 2-6, 6-3, 6-2, 6-1, după 2 ore şi 41 de minute de joc.

Acest succes îl aduce pe italian şi mai aproape de locul 1 ATP. Italianul mai are nevoie de două victorii pentru a-l depăşi pe Novak Djokovic. De asemenea, Sinner poate deveni lider mondial şi în cazul în care sârbul nu ajunge în semifinalele turneului de la Paris.

Tenismanul italian Jannik Sinner, numărul doi mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, după ce l-a învins în patru seturi, 2-6, 6-3, 6-2, 6-1, pe francezul Corentin Moutet, într-o partidă disputată duminică seara, potrivit agerpres.ro.

Moutet, ocupantul locului 79 în clasamentul ATP, a dominat primul set, pe care l-a câştigat în 41 de minute. Publicul francez a fost în extaz după această reuşită a lui Moutet. Sinner a preluat apoi controlul jocului şi s-a impus în următoarele trei seturi. El a obţinut victoria la capătul unui joc care a durat două ore şi 41 de minute.

Italianul menţine astfel presiunea asupra sârbului Novak Djokovic, deţinătorul trofeului la Roland Garros, pe care speră să-l detroneze din fotoliul de lider al clasamentului ATP la finalul competiţiei din capitala Franţei.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

14:48

„Nu poţi să faci asta” Reacţia lui Marius Şumudică după ce Dorinel Munteanu l-a bruscat pe teren pe David Maftei!

14:36

Rapid, decimată înaintea confruntării cu Oţelul! Anunţul de ultim moment al lui Marius Şumudică: „Nu s-au antrenat deloc!”

14:09

Ştefan Radu, interviu rar la un an de la retragere! Unde a fost susprins fostul internaţional

14:05

FotoAdelina Chivu, dezvăluiri tulburătoare despre cea mai cumplită accidentare a lui Cristi Chivu: „Era într-o euforie că n-a murit”

13:52

Bernadette Szocs, Eliza Samara şi Ovidiu Ionescu şi-au aflat adversarii de la China Smash 2024 şi vor juca live în AntenaPLAY

13:41

Un fost internaţional turc, împuşcat în picior! Scene incredibile după victoria lui Fenerbahce din Europa League

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele