Daniil Medvedev, eliminat de la Roland Garros de Alex de Minaur! Australianul e prima oară în sferturi la Grand Slam-ul parizian

Bogdan Stănescu Publicat: 3 iunie 2024, 18:17

Daniil Medvedev, eliminat de la Roland Garros de Alex de Minaur!

Daniil Medvedev, nervos în meciul cu De Minaur / Profimedia Images

Daniil Medvedev a fost eliminat de la Roland Garros de Alex de Minaur! Numărul 5 mondial s-a prăbuşit complet după ce a câştigat primul set, cu 6-4.

De Minaur şi-a adjudecat următoarele 3 seturi, cu 6-2, 6-1, 6-3, şi s-a calificat pentru prima oară în faza sferturilor de finală la Roland Garros.

Până la această performanţă, De Minaur nu a trecut de turul 2 la Roland Garros. El mai are un singur sfert de finală la un Grand Slam în carieră. A atins această fază la US Open, în 2020.

De Minaur va juca în sferturi la Roland Garros cu învingătorul partidei Alexander Zverev – Holger Rune.

Novak Djokovic va încerca şi el să se califice în sferturile de finală. Liderul mondial a câştigat primul set, cu 6-1, cu Francisco Cerundolo. Sârbul încearcă să îşi păstreze trofeul obţinut anul trecut la Roland Garros. El are în palmares 3 titluri la Grand Slam-ul parizian şi 24, în total, la cele 4 turnee de Grand Slam. Sârbul e lider în acest clasament, pe locul 2 fiind Rafael Nadal, care a cucerit 22 de turnee de Grand Slam. 14 dintre acestea au fost cucerite la Roland Garros.

Jannik Sinner s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros! Italianul, din ce în ce mai aproape de locul 1 ATP

Jannik Sinner s-a calificat în sferturile de la Roland Garros. Campion la ediţia din acest an de la Australian Open, Jannik Sinner continuă parcursul foarte bun la turneele de Grand Slam. Italianul l-a învins pe Corentin Moutet, scor 2-6, 6-3, 6-2, 6-1, după 2 ore şi 41 de minute de joc.

Acest succes îl aduce pe italian şi mai aproape de locul 1 ATP. Italianul mai are nevoie de două victorii pentru a-l depăşi pe Novak Djokovic. De asemenea, Sinner poate deveni lider mondial şi în cazul în care sârbul nu ajunge în semifinalele turneului de la Paris.

Tenismanul italian Jannik Sinner, numărul doi mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, după ce l-a învins în patru seturi, 2-6, 6-3, 6-2, 6-1, pe francezul Corentin Moutet, într-o partidă disputată duminică seara, potrivit agerpres.ro.

Moutet, ocupantul locului 79 în clasamentul ATP, a dominat primul set, pe care l-a câştigat în 41 de minute. Publicul francez a fost în extaz după această reuşită a lui Moutet. Sinner a preluat apoi controlul jocului şi s-a impus în următoarele trei seturi. El a obţinut victoria la capătul unui joc care a durat două ore şi 41 de minute.

Italianul menţine astfel presiunea asupra sârbului Novak Djokovic, deţinătorul trofeului la Roland Garros, pe care speră să-l detroneze din fotoliul de lider al clasamentului ATP la finalul competiţiei din capitala Franţei.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

Gigi Becali nu se mai uită la bani și a luat o decizie drastică la FCSB: „Lasă, bă, că dau eu două milioane de euro!”

11:00

„Vrei război? Acum e război!” Pep Guardiola, reacție de necrezut după ce a auzit declarațiile rivalilor din Premier League

10:50

Andreea Dragoman, învinsă dramatic la China Smash 2024. Adina Diaconu – Yee Lok Lam (13:00, LIVE VIDEO în AntenaPLAY)

10:27

Mesaj superb primit de Răzvan Lucescu de la patronul Ivan Savvidis, înainte de PAOK – Aris (duminică, 20:30, AntenaPLAY)

1 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie” 2 FotoAdelina Chivu, dezvăluiri tulburătoare despre cea mai cumplită accidentare a lui Cristi Chivu: „Era într-o euforie că n-a murit” 3 VIDEOAdina Diaconu, victorie clară cu Balazova la China Smash 2024! Competiţia este exclusiv în AntenaPLAY 4 „Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali 5 VIDEOAl Ahly – Zamalek 1-1 (3-4 d.l.d). Zamalek a câştigat Supercupa CAF după un meci nebun. Dramatism total în AntenaPLAY 6 „Îi măresc contractul şi îi iau un apartament!” Ce jucător va răsplăti Gigi Becali, după FCSB – RFS 4-1