Simona Halep, depăşită doar de Serena şi Venus Williams. Performanţa reuşită la Wimbledon

Publicat: 6.07.2022, 13:49

Simona Halep şi Serena Williams

Simona Halep și Serena Williams s-au întâlnit de 12 ori de-a lungul timpului

Simona Halep şi Serena Williams / Profimedia Images

Simona Halep este depăşită doar de Serena şi Venus Williams într-un top al jucătoarelor aflate în activitate care au atins de cele mai multe ori sferturile de finală de la Wimbledon.

Pentru Simona Halep, întâlnirea cu Amanda Anisimova reprezintă al cincilea sfert de finală de la All England Club. Venus Williams are 13 prezenţe în sferturi, fiind campioană în cinci rânduri. Serena e prima la acest capitol, cu 14 sferturi, reuşind să câştige trofeul de 7 ori.

Simona Halep, depăşită doar de Serena şi Venus Williams

În precedentele patru sferturi, Simona s-a impus în două dintre ele, în 2014, cu Sabine Lisicki, şi în 2019, 7-6, 6-1. Atunci, ea a şi câştigat turneul de la All England Club. În 2016 şi 2017, ea a fost învinsă în sferturi de Angelique Kerber, respectiv Johanna Konta.

Pe Serena Williams a învins-o în ultimul act din 2019, cu un categoric 6-2, 6-2. A fost un meci de referinţă pentru Simo, care a durat mai puţin de o oră şi în care românca a făcut doar trei greşeli neforţate.

Simona Halep – Amanda Anisimova, în sferturile de la Wimbledon 2022

Simona Halep şi Amanda Anisimova se vor întâlni pentru a patra oară în carieră, iar duelul va avea loc pe Terenul Central de la All England Club, în faza sferturilor. Simo conduce la directe cu 2-1, dar toate partidele au fost dezechilibrate.

Ultima partidă a avut loc chiar în acest sezon de iarbă. „Simo” s-a impus la Bad Homburg luna trecută, cu scorul de 6-2, 6-1. Precedentele două întâlniri au avut loc la Roland Garros, în ani consecutivi. În 2019, din postura de campioană en-titre, halep era învinsă surprinzător de Anisimova în sferturi, scor 6-2, 6-4. Anul următor, românca şi-a luat revanşa în turul trei al Openului Francez, cedând un singur game, 6-0, 6-1.

Amanda Anisimova e conştientă că va avea parte de un meci greu, dar explică faptul că eşecul de la Bad Homburg, de luna trecută, a venit în condiţii speciale, ea acuzând probleme la încheietură.

„Am jucat cu Halep acum ceva mai mult de o săptămână, e foarte greu să joci împotriva ei pe iarbă. A jucat foarte bine în acea partidă, dar acel duel a fost foarte greu pentru mine și pentru că am simțit un disconfort la încheietură.

Ca atare, nu am fost capabilă să îi ofer cea mai bună replică. Știu că mă așteaptă un nou meci foarte greu, dar abia aștept să o întâlnesc iar. Sunt sigură că amândouă vom da o luptă pe cinste pentru calificarea în semifinale”, a spus Anisimova, citată de wtatennis.com.

8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”
1
23:02
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris
1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”