Simona Halep – Katie Boulter, în sferturile turneului de la Birmingham. Campioana noastră e mare favorită

Publicat: 15.06.2022, 18:38

Simona Halep, la turneul de la Birmingham

Simona Halep - Katie Boulter, în sferturile turneului de la Birmingham

Simona Halep, la turneul de la Birmingham / Profimedia

Simona Halep se va duela cu Katie Boulter în sferturile turneului de la Birmingham. Campioana noastră e mare favorită pentru calificare.

Simona Halep a învins-o în optimi pe Harriet Hart, scor 6-3, 6-2. De cealaltă parte, Katie Boulter a trecut cu 7-6, 6-1 de Caroline Garcia.

Simona Halep – Katie Boulter, în sferturile turneului de la Birmingham

Boulter ocupă poziția 141 în ierarhia WTA, iar cea mai bună clasare a sa în topul mondial a fost locul 82, în 2019. Până acum, nu s-a mai întâlnit niciodată într-un meci direct cu Simona Halep.

Katie Boulter nu a trecut niciodată de turul doi la un Grand Slam sau la un turneu de 1000 de puncte. De asemenea, britanica nu a câștigat niciodată un titlu WTA. Are totuși șase turnee ITF câștigate

Simona Halep ar putea da în semifinale de Camila Giorgi, cea mai bine clasată jucătoare de pe celălalt sfert de tablou. Într-o eventuală finală, Jelena Ostapenko sau Sorana Cîrstea ar putea fi adversarele Simonei.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 6.200 de dolari şi 60 de puncte. Jucătoarele eliminate în turul doi primesc câte 3.800 de dolari şi 30 de puncte.

Simona Halep, cu gândul la trofeul de la Birmingham

„Simo” a avut prima reacţie după ce s-a calificat în sferturile de finală ale turneului din Anglia. Românca e cu gândul la trofeu la Birmingham.

„Mă simt foarte bine, că am putut juca mai bine decât în meciul trecut. A trecut mult timp de la ultimul meci cu ea. Se descurcă foarte bine pe iarbă. Vă mulţumesc! V-am spus că am un suport uriaş de fiecare dată când joc. Românii vin să mă vadă oriunde aş juca.

Focul îl am, nu ştiu de meciuri. Vreau să joc cât mai multe. Mă conectez cu terenul şi devin din ce în ce mai bună. E destul de puternică, niciodată nu ştii la ce să te aştepţi. Vin să dau tot ce am mai bun”, a declarat Simona Halep, potrivit digisport.ro.

Simona Halep – Harriet Dart 6-3, 6-2

Simona Halep a început meciul ezitant si s-a văzut condusă cu 0-2. Campioana noastră s-a trezit la timp și, din acel moment, nu i-a mai lăsat nicio șansă adversarei.

Simo a câștigat cinci game-uri la rând și a dus scorul la 5-2. În cele din urmă, românca a închis primul set la 6-3.

În setul al doilea, la fel ca în prima parte, Dart a rezistat doar două game-uri. Simona s-a impus cu 6-2 și a consființit calificarea în sferturi.

1 oră și două minute a durat confruntarea dintre Simona Halep și Harriet Dart.

1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului
1
21:29
Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A!
1
21:04
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma!
1
21:00
VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj
1
20:51
Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România
1
20:32
FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români!
1
20:11
Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev