Închide meniul

Alex De Minaur, declarație războinică înainte de meciul cu Djokovic: „Îi voi face viața grea, nu voi fi timid!”

Sebastian Cristian Publicat: 22 ianuarie 2023, 13:06

Comentarii
Alex De Minaur, declarație războinică înainte de meciul cu Djokovic: Îi voi face viața grea, nu voi fi timid!”

Alex De Minaur / Profimedia

Alex De Minaur, declarație războinică înainte de meciul cu Djokovic. Jucătorul australian îl va întâlni pe Nole luni, în optimile de finală de la Australian Open.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Deși Novak este considerat mare favorit, Alex De Minaur a ținut să-l avertizeze pe multiplul campion sârb.

Alex De Minaur, declarație războinică înainte de meciul cu Djokovic: „Îi voi face viața grea, nu voi fi timid!”

Ocupantul locului 24 ATP are încredere în calitățile sale și speră să producă marea surpriză.

„Nu vreau să vorbesc despre accidentarea lui. La sfârșitul zilei, Djokovic este unul dintre cei mai buni jucători din lume și intenționez să joc cel mai bun tenis al meu și să intru pe teren cu o atitudine pozitivă. Voi avea grijă să-i fac meciul cât mai dificil și să aplic experiențele anterioare și starea de spirit din victoriile precedente.

Intenționez să-i fac viața grea pe teren. Cert este că nu voi intra timid în acest meci, nu voi aborda duelul cu teamă. Cu sprijinul publicului, sunt sigur că o să mă distrez”, a declarat De Minaur înaintea meciului cu Djokovic, potrivit Eurosport.

Reclamă
Reclamă

Cei doi nu s-au mai întâlnit până acum, iar duelul este cu atât mai interesant. Actuala ediție a Australian Open are o miză uriașă pentru Novak Djokovic. Sârbul are șansa de a cuceri cel de-al 22-lea titlu de Grand Slam, egalându-l astfel pe Rafael Nadal.

Surpriză uriașă la Australian Open! Iga Swiatek a fost eliminată în „optimi”. Liderul mondial a pierdut în două seturi

Surpriză uriașă la Australian Open! Iga Swiatek (1 WTA) a fost eliminată în optimile de finală de Elena Rybakina (25 WTA), scor 4-6, 4-6.

Liderul mondial a avut o prestație sub așteptări și părăsește primul Grand Slam al anului după prima săptămână.

Reclamă

Deși era favorită clară înainte de startul meciului, poloneza a fost surprinsă de Rybakina și s-a văzut eliminată de la Australian Open după numai o oră și 30 de minute de joc.

Jucătoarea din Kazahstan a început foarte tare meciul, s-a distanțat in primul set și nu a mai cedat inițiativa. În ciuda repetatelor încercări ale polonezei de a reveni în meci, Rybakina a fost prea puternică.

În actul secund, Iga a condus cu 3-0, însă liderul mondial a avut o cădere incredibilă din acel moment. Rybakina a preluat din nou controlul și a câștigat și al doilea set, scor final 6-4, 6-4.

În „sferturi”, Elena Rybakina o va întâlni pe Jelena Ostapenko (17 WTA). Sportiva din Letonia a produs și ea o surpriză, trecând de Coco Gauff, scor 7-5, 6-3.

Iga Swiatek rămâne deocamdată cu 3 titluri de Grand Slam, în ciuda faptului că este lider autoritar în circuitul WTA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Câte etape de suspendare crezi că va primi Florin Tănase, în cupele europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:38 27 iul.
Ianis Zicu, savuros după FCSB – Farul 1-2: “Ne uitam pe TikTok, cum nu e voie la ei”
0:28 27 iul.
“A venit Găman şi ne-a luat punctele”. Florin Tănase, discurs dur după ce FCSB a fost învinsă de Farul
0:19 27 iul.
Ştefan Târnovanu a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, arbitrului Găman, înainte să fie eliminat în FCSB – Farul 1-2: “E vina mea”
0:09 27 iul.
Gigi Becali vrea să dea afară un jucător de la FCSB, după eşecul cu Farul: “A pierdut toate mingiile”
0:03 27 iul.
Surpriză uriaşă! Gigi Becali a anunţat transferul lui Marius Ştefănescu: “A semnat deja”
23:51
Gigi Becali l-a făcut praf pe Ştefan Târnovanu, după FCSB – Farul 1-2: “Aşa e când ajungi vedetă”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Lovitură pentru Dinamo. Echipa de play-off care a intrat în cursa pentru transferul lui Marius Ştefănescu 3 FCSB a primit o veste excelentă înaintea meciului decisiv cu Shkendija! 4 VIDEOLando Norris va pleca din pole-position în Marele Premiu al Belgiei (duminică, 15:45, Antena 1 şi AntenaPLAY) 5 “Cred că e o glumă”. Președintele lui Csikszereda, reacție virulentă în presa maghiară după meciul cu Rapid 6 FCSB – Farul 1-2. Meci nebun cu 2 goluri anulate, o eliminare şi un penalty. Campioana, învinsă în minutul 90+10
Citește și