Închide meniul

Xherdan Shaqiri, după Elveția – România 2-2: ”Nu știu exact ce s-a întâmplat. Nu am pierdut meciul, dar se simte ca un eșec”

Dan Roșu Publicat: 20 iunie 2023, 8:30

Xherdan Shaqiri, după Elveția – România 2-2: ”Nu știu exact ce s-a întâmplat. Nu am pierdut meciul, dar se simte ca un eșec”

Xherdan Shaqiri, în timpul meciului Elveția - România 2-2 / Profimedia Images

Xherdan Shaqiri a vorbit după Elveția – România 2-2 și a părut șocat de rezultatul final, ținând cont de felul în care gazdele au dominat partida de la Lucerna, în primele 89 de minute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Au urmat două contraatacuri fulger pe ruta Moruțan – Mihăilă care au făcut praf defensiva elvețienilor. S-a terminat 2-2, un scor pe care fostul jucător al lui Liverpool cu greu îl poate explica.

Xherdan Shaqiri, după Elveția – România 2-2

“Este extrem de dezamăgitor să pierdem un avans de două goluri. Nu avea voie să ni se întâmple așa ceva, mai ales acasă. Nu știu exact ce s-a întâmplat, însă am fost prinși pe contraatac de două ori. Nu trebuia să se întâmple așa ceva.

Ce s-a întâmplat nu are nicio legătură cu schimbările făcute. Până la urmă, la echipa națională joacă cei mai buni fotbaliști, deci nu contează cine a intrat. Trebuie să performezi când intri pe teren. A fost vina noastră că am pierdut avansul de două goluri, le-am făcut un cadou adversarilor.

Totuși, am făcut un joc bun, mai ales în prima repriză. Suntem în continuare pe drumul cel bun și trebuie să luăm ce este pozitiv din acest joc, iar în viitor să ne îmbunătățim. Obiectivul este Germania. Nu am pierdut meciul, dar se simte ca un eșec”, a declarat Shaqiri, citat de eurosport.ro.

Reclamă
Reclamă

Shaqiri a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren. Mjlocașul de 31 de ani a oferit un assist de vis, la golul de 2-0 marcat de Zeki Amdouni.

Edi Iordănescu, euforic după nebunia de la Lucerna

Edi Iordănescu a fost euforic după nebunia de la Lucerna. Elveţia a condus cu 2-0 până în minutul 89. Atunci, Valentin Mihăilă a marcat o dublă de senzaţie.

Selecţionerul naţionalei României a fost extrem de fericit după minunea din Elveţia. Iordănescu a lăudat faptul că elevii săi au crezut până la final într-un rezultat pozitiv în deplasarea infernală din Elveţia.

Reclamă

„Nu ştiu dacă m-am mai bucurat vreodată aşa. Am întâlnit o echipă superioară nouă, asta ştiam… cu mulţi jucători cu multă calitate. Am gândit într-un fel strategia, ne-a ieşit din păcate puţin din ce am gândit. A fost şi timpul foarte scurt. Am vrut să acoperim mai bine terenul.

Ce nu ne-a ieşit, momente de tranziţie voiam mai multe. Ne-au lipsit în prima repriză momentele noastre de atac poziţional. Există foarte multă calitate individuală, multă omogenitate.

Prima repriză nu ne-a ieşit aşa de mult cum am vrut, dar echipa a arătat suflet, a arătat spirit, caracter imens. Cine crede până la final de multe ori e răsplătit. Şi aş mai vrea să spun ceva, clar că azi echipa Elveţiei foarte valoroasă. Putea să câştige fără doar şi poate jocul. Dar o echipă cu o inimă foarte mare a reuşit să revină, ar o echipă cu o inimă foarte mare a reuşit să revină.

Şi să aducă un punct la clasament, dar şi foarte mult moral pentru perspectivă. Îmi felicit toţi jucătorii, dar să ştiţi că Mihăilă a dat golul 2 cu ruptură musculară.

Pot să spun că am mizat mult pe credinţa noastră în continuare, Dumnezeu ne-a răsplătit pentru muncă. V-am spus că nu mai avem nimic de pierdut, că trebuie să arătăm mai mult. Putem şi noi să construim, să arătăm mai multă încredere şi personalitate în joc.„, a spus Edi Iordănescu. în exclusivitate pentru AS.ro, după Elveţia – România 2-2.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
20:12

Barcelona, tot mai aproape de primul transfer al verii. Catalanii vor plăti 25 de milioane de euro

19:41

Daniel Oprița, mesaj dur după ultimatumul primit de la comandantul clubului Steaua: “Nu sunt dator!”

19:36

Adevăratul motiv pentru care Karlo Muhar a refuzat-o pe FCSB şi a semnat cu CFR Cluj. Nu partea financiară l-a interesat

19:18

Ce jucător de la FCSB l-a surprins pe Mihai Pintilii: “Mamă, de unde a apărut? La început era pe lângă”

19:00

Andrei Prepeliță este noul antrenor de la Unirea Slobozia! Contractul semnat de tehnician

18:30

Lois Boisson s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Franţuzoaica de pe locul 361 WTA a învins-o pe favorita 6

1 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului 2 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Asta e oferta finală” 4 Gigi Becali a reacționat după ce a auzit că Dan Șucu ar vrea un jucător de la FCSB 5 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 6 Alexandru Musi s-a înţeles cu Dinamo. Dennis Politic, tot mai aproape de transferul la FCSB
Citește și