Închide meniul

Tragedie în motorsport. Un pilot de doar 18 ani, Dilano van’t Hoff, a murit după un accident devastator!

Bogdan Stănescu Publicat: 1 iulie 2023, 17:59

Comentarii
Tragedie în motorsport. Un pilot de doar 18 ani, Dilano vant Hoff, a murit după un accident devastator!

Dilano van't Hoff / Instagram F1

Tragedie în motorsport. Pilotul olandez Dilano van’t Hoff, în vârstă de doar 18 ani, a murit după un accident teribil. În timpul unei curse care a avut loc pe circuitul Spa-Francorchamps, din Belgia, maşina pe care o conducea Dilano van’t Hoff a fost izbită violent de monopostul condus de irlandezul Adam Fitzgerald.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Accidentul s-a produs pe fondul condiţiilor meteorologice defavorabile. Dilano van ‘t Hoff a fost lovit puternic din lateral şi a încetat din viaţă din pricina coliziunii.

Tragedie în motorsport. Un pilot de doar 18 ani, Dilano van ‘t Hoff, a murit după un accident devastator!

Accidentul s-a produs în competiția Formula Regional European Championship by Alpine (FRECA). După tragedia de pe circuitul Spa-Francorchamps, FRECA a emis un comunicat în care transmitea condoleanţe familiei, echipei şi prietenilor lui Dilano van’t Hoff.

Campionatul European de Formula Regional by Alpine anunță cu tristețe decesul pilotului MP Motorsport Dilano van’t Hoff. Incidentul a avut loc în timpul cursei 2 de la Spa-Francorchamps. Dorim să ne exprimăm sincerele noastre condoleanțe familiei, echipei și prietenilor. Royal Automobile Club of Belgium, Circuitul de la Spa-Francorchamps și SRO Motorsports Group se alătură Alpine și ACI în exprimarea celor mai sincere condoleanțe familiei, echipei și prietenilor pilotului”, a transmis FRECA în comunicatul respectiv.

Dilano van’t Hoff se afla în cel de al doilea sezon de FRECA. În primul sezon el a prins un podium, clasându-se pe locul 3 într-o cursă care a avut loc la Barcelona.

Reclamă
Reclamă

VIDEO cu accidentul. Atenţie, imagini cu puternic impact emoţional

Reacţia echipei lui Dilano van ‘t Hoff după decesul pilotului de doar 18 ani

MP Motorsport este profund întristată să confirme că pilotul nostru, Dilano van’t Hoff, a decedat în urma unui accident în timpul celei de-a doua curse a Campionatului European de Formula Regională de Alpine la Spa Francorchamps.

Suntem devastați de pierderea unuia dintre cele mai strălucite talente olandeze, care a adus atât de multă energie echipei noastre în anii în care a concurat cu noi. Dilano a făcut parte din familia noastră de curse încă de la debutul său în motorsport cu MP în 2021.

Reclamă

Transmitem sincere condoleanțe familiei lui Dilano și celor dragi lui și îi susținem pe deplin pe ei și pe membrii echipei noastre care au pierdut nu doar un șofer, ci și un prieten”, a transmis echipa lui Dilano van’t Hoff, citată de stiripesurse.ro.

Tragedie în fotbal. Un jucător de 24 de ani a murit înecat: „Ştia să înoate foarte bine”

Un jucător de 24 de ani, Gabriele „Gallo” Gallani, a murit înecat. Gallani şi-a găsit sfârşitul într-un canal din Amsterdam, în timpul unei vacanţe. Circumstanţele decesului sunt necunoscute. Patronul echipei la care evolua tânărul a declarat că acesta ştia să înoate foarte bine.

Gabriele „Gallo” Gallani era căpitanul echipei ASD Piccardo Traversetoloevolua, aflată în Liga a 5-a din Italia. El se afla alături de 8 prieteni în vacanţă în Amsterdam în momentul în care a căzut într-un canal.

Apropiaţii lui Gabriele Gallani s-au arătat şocaţi de decesul acestuia. Patronul lui ASD Piccardo Traversetoloevolua, Luca Prampolini, a mărturisit că Gallani înota foarte bine.

Era puternic și avea o personalitate excelentă. Știa să vorbească și se înțelegea cu toată lumea. Nu bea, nu fuma și nu se droga: era sportiv și știa să înoate foarte bine”, a declarat Luca Prampolini.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:43
Lewis Hamilton are speranţe mari pentru 2026: “Lucrăm pentru ca maşina de anul viitor să aibă ceva din ADN-ul meu”
13:39
Ioan Varga, noi declaraţii despre transferul lui Louis Munteanu. Vizita medicală, în viitorul apropiat
13:15
România – Ungaria 11-15, la Campionatul Mondial de Polo. “Tricolorii”, învinşi în barajul pentru sferturi
12:55
Zi istorică în Argentina! Fanii pot asista la meciurile din deplasare după o pauză de 12 ani
12:34
“Respectaţi fotbalul”. Reacţia secretarului general LPF, după ce sportul n-a avut prioritate pe Arena Naţională
12:22
OFICIAL | Hakim Abdallah a plecat de la Dinamo! Anunţul făcut de echipa din Ştefan cel Mare: “Mulţumim!”
1 EXCLUSIVSimona Halep, aproape de o colaborare spectaculoasă în tenis: “Am vorbit deja cu ea” 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 Un jucător de la CFR Cluj și-a reziliat contractul din cauza restanțelor salariale! 4 Mihai Rotaru face curăţenie la Universitatea Craiova: “Paguba e mare sezonul acesta”. Câţi jucători pleacă din Bănie 5 Horaţiu Moldovan şi-a găsit echipă! Portarul naţionalei României se întoarce în La Liga 6 Gigi Becali a iertat un titular de la FCSB pe care l-a făcut praf: “M-a mirat! N-a fost el”
Citește și