Închide meniul
Video

Cătălin Chirilă, ARGINT la 1.000 de metri şi calificare la Jocurile Olimpice, LIVE exclusiv în AntenaPLAY!

Valentin Pîrcălabu Publicat: 26 august 2023, 13:06 / Actualizat: 26 august 2023, 15:47

Comentarii

Cătălin Chirilă / Profimedia Images

Cătălin Chirilă a obţinut medalia de argint la 1.000 de metri, după ce a cucerit aurul la 500 de metri. Finala lui Cătălin Chirilă de la 1.000 de metri a fost LIVE exclusiv în AntenaPLAY. Cătălin Chirilă a obţinut, odată cu argintul la 1.000 de metri, calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Proba de 1.000 de metri este cea preferată a lui Cătălin Chirilă. Cehul Martin Fuksa a reuşit să îl învingă pe Chirilă, dar românul a reuşit o performanţă deosebită şi la Duisburg. Un aur şi un argint sunt medaliile cucerite de Cătălin Chirilă la Campionatele Mondiale de la Duisburg.

Cătălin Chirilă, ARGINT la 1.000 de metri şi calificare la Jocurile Olimpice, LIVE exclusiv în AntenaPLAY!

Cătălin Chirilă a încheiat proba de 1.000 de metri pe locul 2, cu timpul 03:45.958, în spatele câştigătorului Martin Fuksa, care a avut timpul 03:45.124. Pe locul 3 s-a clasat germanul Sebastian Brendel, cu timpul 03:46.581.

Clasamentul probei de 1.000 de metri, care i-a adus argintul lui Cătălin Chirilă
Clasamentul probei de 1.000 de metri, care i-a adus argintul lui Cătălin Chirilă

Cătălin Chirilă trebuia să se claseze în primele 6 locuri pentru a obţine biletele pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Acest obiectiv era o simplă formalitate având în vedere că sportivul român era marele favorit al probei de 1000 de metri la canoe simplu. Chirilă s-a clasat pe 2 la 1.000 de metri, după aurul de la 500 de metri.

Românul este una din marile speranţe pentru o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris. El şi-a asigurat astăzi biletele pentru Paris.

Reclamă
Reclamă

Cătălin Chirilă câştigase, anterior, prima semifinală la C1 1.000 de metri. El i-a devansat pe polonezul Wiktor Glazunov, care a încheiat proba cu timpul 03:46.346 şi pe moldoveanul Serghei Tarnovschi, care a obţinut timpul 03:50.359. Chirilă a condus semifinala pe tot parcursul ei.

Chirilă îşi mai adaugă un argint în palmares, după ce a cucerit aurul la 1.000 de metri la Campionatele Mondiale de anul trecut şi aurul la 500 de metri la Campionatele Mondiale de anul acesta. Pentru Chirilă urmează o vacanţă în Deltă, aşa cum recunoştea că şi-a planificat.

“După Campionatul Mondial primul cadou va fi o vacanţă”

„Încercam să îmi imaginez cum e să câştig o nouă medalie de aur şi cred că satisfacţia e şi mai mare. Când am ieşit prima oară campion mondial eram oarecum în necunoştinţă de cauză şi nu ştiam ce o să se întâmple. Am mai trecut prin sentimentul acela şi, dacă reuşesc să reconfirm această poziţie, sentimentul o să fie multiplicat.

Reclamă

Cadouri îmi tot fac, sculele de pescuit sunt la ordinea zilei. După Campionatul Mondial primul cadou pe care mi-l voi face o să fie o vacanţă binemeritată în Deltă. Voi petrece alături de iubita mea, câteva zile foarte mult aşteptate”, declara Cătălin Chirilă pentru AntenaSport.

Cătălin Chirilă a recunoscut că proba de 1000 de metri rămâne favorita sa, însă a declarat că iubeşte şi proba de 500 de metri, mai ales după succesul din finala de la Mondialele de la Duisburg.

„Mă simt foarte bine, vă mulţumesc tuturor pentru încurajări. Iubesc această cursă. Cursa de 1000 de metri rămâne favorita mea. Dar o iubesc şi pe cea de 500 de metri, doar sunt campion mondial acum”, a declarat Cătălin Chirilă, după ce a cucerit aurul la 500 de metri.

Video cu cursa lui Cătălin Chirilă din finala de 500 de metri

Despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților canale LIVE pentru competitii sportive, canale live exclusive si canale live pentru posturile TV ale Antenei TV Group, emisiuni TV în ediții integrale, conținut exclusiv și producții originale, zeci de filme românești premiate la cele mai importante festivaluri internaționale, competiții sportive, LIVE exclusiv, pentru toți iubitorii sportului, animații pentru cei mici și știri de ultima oră.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:49
Lovitură dură pentru FCSB. Un jucător al campioanei e suspect de fractură
13:26
Zeljko Kopic, optimist înainte de primul meci de acasă al lui Dinamo: “Vom încerca să ne depăşim limitele”
12:32
Liverpool face încă un transfer de răsunet. Mutarea de 95 de milioane de euro anunţată de Fabrizio Romano
12:32
Clubul care a recunoscut negocierile cu Gigi Becali pentru un jucător de la FCSB: “Am discutat cu patronul echipei”
12:10
Transferul pregătit de Cristi Chivu la Inter dacă Hakan Calhanoglu pleacă la Fenerbahce
12:07
Dinamo va avea o echipă a doua în Liga 3. Se aşteaptă avizul din partea FRF
1 Noul jucător al lui Dinamo, convins de Ianis Hagi să semneze: „E unul dintre prietenii mei, mi-a vorbit de bine” 2 Ioan Andone, cucerit de noul jucător al lui Dinamo: „Va marca 12-14 goluri în 3-4 luni” 3 OFICIAL | Hakim Abdallah a semnat cu UTA Arad, la mai puţin de 24 de ore de când s-a despărţit de Dinamo 4 Unde a ajuns fotbalistul dat afară de FCSB după doar 255 de minute jucate și criticat dur de Mihai Stoica 5 Basarab Panduru, cucerit de un jucător de la FCSB, după victoria cu Petrolul: “De nota 10” 6 Giovanni Becali, dezvăluiri despre transferul lui Louis Munteanu! Ce ofertă ar fi primit, de fapt, CFR Cluj
Citește și