Judd Trump s-a impus la Openul Irlandei de Nord şi a ajuns la 3 titluri consecutive, fiind doar al cincilea jucător care reuşeşte o asemenea performanţă în istoria snooker-ului.
Judd Trump n-a avut rival în finală şi s-a impus cu 9-3 în faţa lui Chris Wakelin, un adversar pe care îl conduce acum cu 12-0 la capitolul întâlniri directe. “The Ace” a fost condus cu 1-2, dar a câştigat 8 dintre următoarele 9 frame-uri.
Judd Trump s-a impus la Openul Irlandei de Nord şi a ajuns la 3 titluri consecutive
Trump a demonstrat că este cel mai în formă jucător al momentului, reuşind trei break-uri de peste 100 de puncte şi alte patru break-uri de peste 50 de puncte. El a pus astfel mâna pe premiul de 80.000 de lire sterline cuvenit câştigătorului competiţiei de la Belfast.
Seria de 20 de victorii din circuit l-a adus pe campionul mondial din 2019 pe o listă a jucătorilor cu trei titluri consecutive, pe care se mai află Ray Reardon, Steve Davis, Stephen Hendry şi Ding Junhui. Dacă se va impune şi la International Championship, el va deveni al doilea jucător cu patru competiţii câştigate consecutiv, după Stephen Hendry (1990).
THREE RANKING EVENTS IN A ROW!
JUDD TRUMP MBE LADIES AND GENTLEMEN!#NIOpen | @BetVictor pic.twitter.com/ScjtYDt9p8
— World Snooker Tour (@WeAreWST) October 29, 2023
După obţinerea celui de-al patrulea titlu la Openul Irlandei de Nord, după cele din 2018, 2019 şi 2020, englezul de 34 de ani a ajuns la 300.000 de lire sterline câştigate în ultima perioadă, în care s-a impus şi la English Open şi Wuhan Open.
NORTHERN IRELAND OPEN 2023
Judd Trump won the tournament for the 4th time !
🏆🏆🏆🏆
Congratulations, @juddtrump !!! pic.twitter.com/ZNmefE2WV6
— Snooker (@SnookerSuper) October 30, 2023
După succesul de la Belfast, Judd Trump a ajuns la al 26-a trofeu al carierei, fiind depăşit în istorie doar de Ronnie O’Sullivan (39), Stephen Hendry (36), John Higgins (31) şi de Steve Davis (28).
