Iga Swiatek s-a calificat în semifinale la Wimbledon pentru prima oară în cariera sa

Alex Masgras Publicat: 9 iulie 2025, 17:10

Comentarii
Iga Swiatek s-a calificat în semifinale la Wimbledon pentru prima oară în cariera sa

Iga Swiatek, în timpul unui meci / Profimedia

Iga Swiatek s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon pentru prima oară în cariera sa. De cinci ori câştigătoare de Grand Slam, poloneza nu a reuşit niciodată să treacă de sferturile de finală de la All England Club.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Miercuri după-amiază, Iga Swiatek a întâlnit-o pe Liudmila Samsonova, locul 19 WTA. Fostul lider mondial s-a impus cu 6-2, 7-5, după o oră şi 49 de minute de joc, pentru a cincea oară la rând în faţa jucătoarei din Rusia.

Iga Swiatek, în semifinalele de la Wimbledon 2025! Premieră pentru poloneză

Iga Swiatek a controlat în totalitate primul set al meciului. La 3-2, ea a reuşit primul break, după care a închis manşa pe serviciul adversarei.

În debutul setului secund, Swiatek a reuşit un nou break, dar a început să aibă probleme pe propriul serviciu. După ce a salvat patru mingi de break la 3-0, poloneza nu a mai avut ce face la următorul game pe propriul serviciu, iar Samsonova a făcut rebreak-ul.

În următoarele două game-uri au avut loc alte două break-uri, pentru ca Swiatek să închidă în cele din urmă partida tot cu un game pe serviciul adversarei, la 6-5. Astfel, poloneza s-a impus cu 6-2, 7-5 şi a învins-o pentru a cincea oară în carieră din tot atâtea partide pe Samsonova, obţinând calificarea în premieră în semifinalele de la All England Club.

Reclamă
Reclamă

Până acum, Iga Swiatek mai avea un singur sfert de finală la Wimbledon, în 2023. În ciuda lipsei de rezultate notabile la senioare pe iarba londoneză, Iga Swiatek are un titlu la junioare la Wimbledon, în 2018.

Iga Swiatek va lupta pentru un loc în semifinale contra câştigătoarei meciului dintre Mirra Andreeva şi Belinda Bencic. În cealaltă semifinală de la Wimbledon se vor întâlni Aryna Sabalenka şi Amanda Anisimova.

Reclamă

Amanda Anisimova, în semifinalele Wimbledon 2025

Amanda Anisimova a reuşit calificarea în semifinalele Wimbledon 2025. Jucătoarea din America, locul 12 WTA, favorită nr. 13 s-a calificat marți seara în semifinalele turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, după ce a trecut în sferturi, în două seturi, 6-1, 7-6 (11/9), de rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 50 WTA.

Amanda Anisimova, revenită după trei ani pe tabloul principal al competiției de la All England Club, unde s-a oprit în sferturile de finală la precedenta sa participare, în 2022, iar la ediția de anul trecut nu a reușit să treacă de ultimul tur al calificărilor, s-a impus acum după o partidă de o oră și 41 de minute.

Amanda Anisimova a reușit șase ași și a comis șase duble greșeli. În schimb, rusoaica nu a avut vreun as și a comis cinci duble greșeli. În penultimul act, Anisimova o va avea ca adversară pe lidera WTA, principala favorită, belarusa Arina Sabalenka.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56 25 apr.

VideoMomentul în care OFI Creta a primit trofeul Cupei Greciei, după ce a învins în finală echipa lui Răzvan Lucescu!

23:50 25 apr.

VideoMomentul trist în care Răzvan Lucescu a primit medalia, după finala pierdută dramatic de PAOK

23:46 25 apr.

VIDEORăzvan Lucescu, prima reacţie după ce PAOK Salonic a pierdut dramatic Cupa Greciei: “O noapte neagră”

23:44 25 apr.

Cristiano Bergodi nu s-a descurajat, după ce U Cluj a bifat a doua înfrângere la rând: „Noi nu căutăm alibiuri”

23:39 25 apr.

VideoAu “invadat” terenul după ce au cucerit Cupa Greciei, contra echipei lui Răzvan Lucescu! Lacrimi după victorie

23:27 25 apr.

Daniel Pancu surprinde după victoria cu U Cluj: „Am luat o opțiune serioasă la locul 4”

1 VIDEONebunie totală în Anglia! Au promovat în minutul 90+13, după ce fanii adverşi au sărbătorit pe teren cu 8 minute mai devreme 2 Anunţul lui Gigi Becali despre viitorul antrenor al FCSB-ului: “Bat palma cu el şi mă ţin de cuvânt” 3 Salariu de 30.000 de euro pentru Daniel Pancu. Antrenorul e gata să semneze: “E un fenomen” 4 Mesajul postat de Elias Charalambous, după ce Gigi Becali a anunţat că-l aşteaptă la FCSB: “Caracterul face diferenţa” 5 Arbitrul delegat la derby-ul Dinamo – Rapid, după scandalul uriaş provocat de Istvan Kovacs în tur 6 Vlad Chiricheş pleacă de la FCSB înainte de finalul sezonului. Şi-a luat deja la revedere de la colegi
Citește și