Tempestini vrea să își ia revanșa la Raliul Sibiului. Marișca, la un pas de record

Florian Ceafalău Publicat: 13 august 2020, 10:06

Comentarii
Tempestini vrea să își ia revanșa la Raliul Sibiului. Marișca, la un pas de record

Campionatul de Raliuri

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Pilotul, care a împlinit, miercuri, 26 de ani, a abandonat anul trecut la Sibiu chiar pe primul kilometru după startul primei probe. "S-a întâmplat, însă nicio etapă nu seamănă cu alta. Acum, la Sibiu, va fi diferit pentru că nu mai e asfalt, ci raliul se va desfășura pe macadam. Dacă nu voi lua startul în etapa europeană din Letonia, așa cum îmi propusesem inițial, cu siguranță merg la Sibiu să câștig. Îmi doresc mult această victorie", a spus sportivul de la Napoca Rally Academy.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe o Skoda Fabia R5, acesta s-a impus clar în primele două runde ale sezonului și domină clasamentul general, cu 85 de puncte. Poziția secundă e ocupată de Dan Gîrtofan (Skoda Fabia R5), cu 67 de puncte, iar marea surpriză de pe podium este Norbert Maior, cu 49 de puncte, colegul lui Tempestini de la Napoca Rally Academy pilotând însă un model Peugeot 208 R2.

Tempestini, care îl avea avea în dreapta pe Sergiu Itu, are un singur succes la Sibiu, în 2015. În schimb, coechipierul său, Bogdan Marișca s-a impus de 3 ori și e la o singură victorie de recordul lui Titi Aur.

"Vin să merg cât mai tare, așa cum se întâmplă mereu. Anul trecut, din păcate, problemele tehnice ne-au făcut să abandonăm, însă sunt convins că echipa noastră va termina pe primul loc la ediția din acest an", a afirmat Marișca, clujeanul bifând în acest weekend al 18-lea start în Raliul Sibiului.

În total, 54 de echipaje s-au înscris la Raliul Sibiului 2020, care revine pe macadam după o pauză de 7 ani. Printre cei care revin se numără Vali Porcișteanu, dar și Sebastian Barbu, câștigătorul ediției din 2019. De altfel, nu mai puțin de 7 modele R5 vor lua startul în etapa care va debuta vineri după-amiază cu prima probă specială.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:48

„S-a rezolvat”. Florentin Petre știe unde ar trebui să se joace derby-ul Dinamo – FCSB

14:11

Isack Hadjar, OUT de la Red Bull pentru Marele Premiu al Țărilor de Jos. Cine îl va înlocui

13:51

Fanii români, interziși în Giulești la meciul de Champions League. De ce a fost luată această decizie

13:28

Manchester United, ofertă pentru titularul de la Barcelona. Jucătorul a luat decizia imediat

13:06

„Gigi Becali a mai luat o țeapă”. Noul jucător de la FCSB a fost făcut praf. Verdict fără milă

12:57

Paul Pogba, out de la Monaco

1 Ce lovitură! Un atacant cu 11 goluri în 10 meciuri vine în Liga 1 2 Jamal Musiala a leșinat din nou! Clipe de coșmar în decurs de câteva zile pentru starul lui Bayern Munchen 3 Singurul jucător criticat de Gigi Becali după victoria dramatică a FCSB-ului: „Vrea să fie şmecher” 4 Foto„Am divorțat de cea mai frumoasă femeie de pe planetă!” Adevărul a ieșit la iveală abia acum! 5 E gata! Ioan Varga renunță la CFR Cluj și a anunțat numele noului președinte: „Mi-a ajuns și m-am săturat!” 6 Mourinho s-a decis: cei 4 jucători „de neatins” de la Real Madrid
Citește și