Roland Garros 2021 | Novak Djokovic, revenire colosală în meciul cu Lorenzo Musetti! Condus cu 2-0 la seturi, Nole a cedat doar 17 puncte până la finalul meciului

Alexandru Ivan Publicat: 7 iunie 2021, 18:29 / Actualizat: 7 iunie 2021, 19:42

Abaca Press / AA/ABACA via hepta

Novak Djokovic, revenire de senzație

Novak Djokovic a fost dominat de Musetti în prima parte. Italianul a făcut cel mai tare meci al carierei sale, câștigând dramatic primele două seturi, la tie-break, după două ore și 20 de minute de joc. Sârbul a mers ulterior să-și schimbe echipamentul la vestiare și s-a întors pe teren cu o energie incredibilă.

Roland Garros 2021 | Novak Djokovic, revenire colosală în meciul cu Lorenzo Musetti

Totul s-a schimbat în setul al treilea. Novak Djokovic a câștigat primele șase puncte și a preluat conducerea cu 3-0. El a câștigat 12 din ultimele 14 puncte și și-a adjudecat setul în numai 23 de minute.

A fost și mai greu pentru Musetti în setul al patrulea. Nole a cedat doar 4 puncte și a câștigat setul la zero, în doar 17 minute. După ce a câștigat 44 de puncte în primul set și 41 de puncte în al doilea set, Musetti a obținut doar 14 puncte în seturile trei și patru.

Puștiul n-a mai putut să țină pasul în decisiv. Djokovic avea 4-0 pe tabelă când Musetti a declarat forfait. Italianul a acuzat probleme medicale și a încheiat meciul înainte ca Nole să-și proclame revenirea colosală. 3 ore și 27 de minute a durat bătălia dintre Djokovic și Musetti. Doar 17 puncte a cedat sârbul în ultimele trei seturi.

Djokovic, bilanț incredibil în 2021

A fost a cincea oară în cariera lui Djokovic când sârbul a revenit după ce a fost condus cu 2-0 la seturi.

Din 2009 și până în prezent, Djokovic a ajuns de fiecare dată cel puțin în sferturi la Roland Garros. În runda următoare, Nole va juca împotriva italianului Matteo Berrettini (9 ATP).

În 2021, Djokovic a înregistrat 24 de victorii și 3 înfrângeri. A cucerit al 9-lea său titlu la Australian Open și al 18-lea Grand Slam din carieră.

Pentru calificarea în sferturi, Djokovic va fi recompensat cu un cec în valoare de 255.000 de euro și 360 de puncte ATP. Musetti va primi 170.000 de euro și 180 de puncte ATP.

11:13 Sorin Cârţu, veste devastatoare pentru Alexandru Mitriţă: „Nu cred că prinde lotul pentru EURO!” 10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!