Roland Garros 2021 | Novak Djokovic, revenire colosală în meciul cu Lorenzo Musetti! Condus cu 2-0 la seturi, Nole a cedat doar 17 puncte până la finalul meciului

Publicat: 7.06.2021, 18:29
Actualizat: 7.06.2021, 19:42

Novak Djokovic (34 de ani, locul 1 ATP) și Lorenzo Musetti (19 ani, locul 76 ATP) au oferuit un meci de povestit nepoților la Roland Garros, scor (7) 6-7, (2) 6-7, 6-1, 6-0, 4-0 (retragere). Condus cu 2-0 după primele două seturi, Nole a produs o revenire colosală.

Novak Djokovic, revenire de senzație

Abaca Press / AA/ABACA via hepta

Novak Djokovic a fost dominat de Musetti în prima parte. Italianul a făcut cel mai tare meci al carierei sale, câștigând dramatic primele două seturi, la tie-break, după două ore și 20 de minute de joc. Sârbul a mers ulterior să-și schimbe echipamentul la vestiare și s-a întors pe teren cu o energie incredibilă.

Roland Garros 2021 | Novak Djokovic, revenire colosală în meciul cu Lorenzo Musetti

Totul s-a schimbat în setul al treilea. Novak Djokovic a câștigat primele șase puncte și a preluat conducerea cu 3-0. El a câștigat 12 din ultimele 14 puncte și și-a adjudecat setul în numai 23 de minute.

A fost și mai greu pentru Musetti în setul al patrulea. Nole a cedat doar 4 puncte și a câștigat setul la zero, în doar 17 minute. După ce a câștigat 44 de puncte în primul set și 41 de puncte în al doilea set, Musetti a obținut doar 14 puncte în seturile trei și patru.

Next Level Novak 🤯
Djokovic drops just FOUR points in the fourth set, dominating Musetti 6-0 in 17 minutes.#RolandGarros pic.twitter.com/wFJlz1Xefe
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 7, 2021

Puștiul n-a mai putut să țină pasul în decisiv. Djokovic avea 4-0 pe tabelă când Musetti a declarat forfait. Italianul a acuzat probleme medicale și a încheiat meciul înainte ca Nole să-și proclame revenirea colosală. 3 ore și 27 de minute a durat bătălia dintre Djokovic și Musetti. Doar 17 puncte a cedat sârbul în ultimele trei seturi.

After a valiant effort, Musetti is forced to retire.@DjokerNole advances to the quarterfinals 6-7(7), 6-7(2), 6-1, 6-0, 4-0 ret.#RolandGarros pic.twitter.com/DcliHyrPzW

Djokovic, bilanț incredibil în 2021

A fost a cincea oară în cariera lui Djokovic când sârbul a revenit după ce a fost condus cu 2-0 la seturi.

Din 2009 și până în prezent, Djokovic a ajuns de fiecare dată cel puțin în sferturi la Roland Garros. În runda următoare, Nole va juca împotriva italianului Matteo Berrettini (9 ATP).

În 2021, Djokovic a înregistrat 24 de victorii și 3 înfrângeri. A cucerit al 9-lea său titlu la Australian Open și al 18-lea Grand Slam din carieră.

Pentru calificarea în sferturi, Djokovic va fi recompensat cu un cec în valoare de 255.000 de euro și 360 de puncte ATP. Musetti va primi 170.000 de euro și 180 de puncte ATP.

Edi Iordănescu, la AS.ro LIVE

Novak Djokovic, mesaj spectaculos pentru Emma Răducanu
US Open • 13 sept., 22:35
Novak Djokovic, gest de mare campion după finala de la US Open! Mesaj uriaş pentru Emma Răducanu: „Eşti fantastică”. Ce i-a transmis lui Daniil Medvedev
US Open • 13 sept., 14:05
US Open 2021 | Novak Djokovic a dezvăluit de ce a izbucnit în plâns în timpul finalei cu Medvedev: „Este ceva ce îmi voi aminti pentru totdeauna”
US Open • 13 sept., 2:01
US Open 2021 | Novak Djokovic a izbucnit în plâns, după ce a ratat un rezultat istoric: ”Sunt cel mai fericit om de pe Pământ” Medvedev: ”Ești cel mai mare jucător din istorie”
Ipostazele "intime" în care nu au crezut că vor fi vreodată filmați: Mihai Petre și Elwira, gest curajos pentru îndeplinirea unei probe
1
Foto „Nicio ţară nu poate dispune arestarea mea”. Dragoş Săvulescu îi cere despăgubiri României. „Soţia mea nu poate dormi şi mânca!”
19:21 Dan Petrescu, ultimele informaţii despre situaţia lui Denis Alibec: „Vom suferi!” Când poate reveni atacantul: „Nu cred că va putea intra direct!” 18:52 Mihai Stoica, prima reacţie după ce Vali Creţu a anunţat că a fost „şmecher” când a primit penalty. „N-a fost şi nu va fi. Să se anuleze golul!” 18:30 David Moyes, tactică sinucigaşă! Cum l-a făcut pe David de Gea să fie erou în West Ham – Manchester United 1-2. Meci nebun în Premier League 17:55 VIDEOLaurențiu Reghecampf, la 46 de ani! „Visul meu este să câştig titlul cu Universitatea Craiova” Declaraţia savuroasă despre olteni: „Este ca o bombă atomică!” 17:43 Dan Petrescu i-a răspuns lui Marius Şumudică: „Să aibă rezultatele pe care le-am avut eu!”. Anunţ ferm al „Bursucului”. „Trebuie să îţi vezi de treaba ta” 17:27 Lovitură pentru Edi Iordănescu! Octavian Popescu, OUT după accidentarea din derby-ul FC U Craiova – FCSB. Cât va lipsi „perla” roş-albaştrilor 17:04 VIDEOCristiano Ronaldo e de neoprit! West Ham, ultima „victimă” a superstarului lui Manchester United. Ce record fabulos poate depăşi CR7 16:31 Cupa Davis | România – Portugalia 3-1. Marius Copil a adus victoria şi ne-a calificat în barajul pentru Grupa Mondială! 15:32 Vestea momentului pentru Dan Petrescu! Ce au decis şefii lui CFR Cluj: „Au fost discuţii interne, asta e tendinţa” 15:26 Sepsi – UTA Arad 0-0 | Remiză albă la Sfântu Gheorghe! Oaspeții au ratat şansa de a urca pe podium în Liga 1