Roland Garros 2021 | Novak Djokovic, revenire colosală în meciul cu Lorenzo Musetti! Condus cu 2-0 la seturi, Nole a cedat doar 17 puncte până la finalul meciului

Publicat: 7.06.2021, 18:29
Actualizat: 7.06.2021, 19:42

Novak Djokovic (34 de ani, locul 1 ATP) și Lorenzo Musetti (19 ani, locul 76 ATP) au oferuit un meci de povestit nepoților la Roland Garros, scor (7) 6-7, (2) 6-7, 6-1, 6-0, 4-0 (retragere). Condus cu 2-0 după primele două seturi, Nole a produs o revenire colosală.

Novak Djokovic, revenire de senzație

Abaca Press / AA/ABACA via hepta

Novak Djokovic a fost dominat de Musetti în prima parte. Italianul a făcut cel mai tare meci al carierei sale, câștigând dramatic primele două seturi, la tie-break, după două ore și 20 de minute de joc. Sârbul a mers ulterior să-și schimbe echipamentul la vestiare și s-a întors pe teren cu o energie incredibilă.

Roland Garros 2021 | Novak Djokovic, revenire colosală în meciul cu Lorenzo Musetti

Totul s-a schimbat în setul al treilea. Novak Djokovic a câștigat primele șase puncte și a preluat conducerea cu 3-0. El a câștigat 12 din ultimele 14 puncte și și-a adjudecat setul în numai 23 de minute.

A fost și mai greu pentru Musetti în setul al patrulea. Nole a cedat doar 4 puncte și a câștigat setul la zero, în doar 17 minute. După ce a câștigat 44 de puncte în primul set și 41 de puncte în al doilea set, Musetti a obținut doar 14 puncte în seturile trei și patru.

Next Level Novak 🤯
Djokovic drops just FOUR points in the fourth set, dominating Musetti 6-0 in 17 minutes.#RolandGarros pic.twitter.com/wFJlz1Xefe
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 7, 2021

Puștiul n-a mai putut să țină pasul în decisiv. Djokovic avea 4-0 pe tabelă când Musetti a declarat forfait. Italianul a acuzat probleme medicale și a încheiat meciul înainte ca Nole să-și proclame revenirea colosală. 3 ore și 27 de minute a durat bătălia dintre Djokovic și Musetti. Doar 17 puncte a cedat sârbul în ultimele trei seturi.

After a valiant effort, Musetti is forced to retire.@DjokerNole advances to the quarterfinals 6-7(7), 6-7(2), 6-1, 6-0, 4-0 ret.#RolandGarros pic.twitter.com/DcliHyrPzW

Djokovic, bilanț incredibil în 2021

A fost a cincea oară în cariera lui Djokovic când sârbul a revenit după ce a fost condus cu 2-0 la seturi.

Din 2009 și până în prezent, Djokovic a ajuns de fiecare dată cel puțin în sferturi la Roland Garros. În runda următoare, Nole va juca împotriva italianului Matteo Berrettini (9 ATP).

În 2021, Djokovic a înregistrat 24 de victorii și 3 înfrângeri. A cucerit al 9-lea său titlu la Australian Open și al 18-lea Grand Slam din carieră.

Pentru calificarea în sferturi, Djokovic va fi recompensat cu un cec în valoare de 255.000 de euro și 360 de puncte ATP. Musetti va primi 170.000 de euro și 180 de puncte ATP.

Stefanos Tsitsipas, dezvăluire cutremurătoare
Roland Garros • 14 iunie, 11:18
Stefanos Tsitsipas, dezvăluire cutremurătoare! „Cu 5 minute înainte să intru pe teren, mult iubita mea bunică a pierdut lupta cu viaţa”
Roland Garros • 13 iunie, 20:52
Prima reacţie a lui Novak Djokovic, după victoria uriaşă cu Tsitsipas: „E un vis care s-a realizat din nou! Îmi voi aminti toată viaţa”
Roland Garros • 13 iunie, 20:10
Roland Garros 2021 | Novak Djokovic – Stefanos Tsitsipas 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4! Sârbul e uriaş! Record unic în istoria tenisului, după finala nebună cu Tsitsipas! Revenire istorică
Cum a arătat Raluca de la Bambi la nunta surorii sale, Denisa. Nu a îmbrăcat rochie ca celelalte invitate și a strălucit:
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Italia – Ţara Galilor şi Elveţia – Turcia sunt meciurile zilei
1
21:50 UPDATELIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Italia – Ţara Galilor şi Elveţia – Turcia sunt meciurile zilei 21:48 EURO 2020 | Italia – Ţara Galilor 1-0. „Dragonii” n-au timp de petrecut! Căpitanul Gareth Bale sună adunarea după calificarea în optimi: „Trebuie să ne revenim!” 21:26 Euro 2020 | Roberto Mancini, prima reacţie după Italia – Ţara Galilor 1-0. „Nu se putea mai bine!” Ce a spus după ce a egalat un record istoric 21:01 EURO 2020 | Italia – Ţara Galilor 1-0. „Squadra Azzurra”, 30 de meciuri la rând fără eşec şi peste 1.000 de minute fără gol primit. Bale va juca şi el în optimi 20:50 EURO 2020 | Elveţia – Turcia 3-1. Xherdan Shaqiri, „dublă” de senzaţie la Baku! Turcii părăsesc în genunchi Campionatul European 20:40 FotoEURO 2020 | Ovidiu Haţegan, două „victime” în două meciuri! Arbitrul român a arătat cartonaşul roşu în Italia – Ţara Galilor şi a scris istorie. Gareth Bale a protestat vehement! 20:13 Au început pregătirile pentru Campionatul Mondial din 2022! Qatar-ul negociază pentru un milion de doze de vaccin împotriva COVID-19 20:00 Michael Owen, scandal în timpul Euro 2020. I-a cerut poze intime unei vedete tv. „Nu lăsa nimic imaginaţiei” 19:42 Parma a decis! Ce se va întâmpla cu Dennis Man și Valentin Mihăilă după revenirea lui „Superman” Buffon: „Acest lucru e sigur!” 18:50 Euro 2020 | Attila Fiola i-a cerut scuze jurnalistei pe care a speriat-o în Ungaria – Franţa 1-1: „Am crezut că nu a văzut golul”