CSM București – Rapid 31-24. Cristina Neagu&Co, victorie fabuloasă în fața campioanei. „Tigroaicele”, calificate în sferturile Cupei României

De Cosmin Cioboată
Publicat: 20.02.2023, 19:33

CSM București a învins Rapid în derby-ul campionatului de handbal feminin

Rapid a început în forță duelul „de foc” din Sala Polivalentă și a dominat prima repriză. Echipa lui Carlos Viver a condus inclusiv cu 6 goluri, la 13-7, iar fanii alb-vișinii se gândeau tot mai intens la calificare.

CSM București – Rapid 31-24. Cristina Neagu&Co, victorie fabuloasă în fața campioanei

CSM București, condusă din teren de Cristina Neagu, n-a renunțat la luptă și a reușit o revenire magică. Vicecampioana a redus diferența la un gol înainte de pauză, scor 14-13.

Rapidistele au marcat primul gol din repriza a doua, apoi a început „remontada” fantastică a jucătorelor de la CSM.

Cristina Neagu, Artnzen și Omoregie au marcat pe bandă rulantă, în timp ce giuleștencele au avut o perioadă uluitoare de 13 minute fără gol înscris.

Jucătoarele lui Adi Vasile au punctat de 8 ori în acest interval de timp și au dus scorul la 21-15. Rapidistele au încercat să revină în joc, însă „tigroaicele” s-au descurcat excelent pe faza defensivă.

CSM București, demonstrație de forță în fața Rapidului! Cristina Neagu și colegele, calificate în sferturile Cupei României

Neagu și colegele și-au continuat recitalul și au câștigat cu 31-24, asigurându-și calificarea în sferturile Cupei României.

Arntzen, cu 8 goluri, pentru CSM, respectiv Buceschi, cu 6, pentru Rapid, au fost principalele marcatoare. Jucătoarea meciului a fost însă portarul vicecampioanei, Marie Davidsen, cu 15 parade reuşite, potrivit news.ro.

Meciurile din sferturile de finală ar urma să aibă loc în 9 martie, iar Turneul Final Four în 20-21 mai.

În 2022, Cupa României a fost câştigată de CSM Bucureşti, după finala cu SCM Rm. Vâlcea, scor 34-26.

19:40 Dan Nistor a răbufnit după FCU Craiova – U Cluj 3-2. L-a atacat pe Juan Bauza: „Parcă l-a împușcat cineva!” 19:36 Cine i-a luat locul lui Florinel Coman, în primul 11 al FCSB-ului! Roş-albaştrii se pregătesc de sărbătoare 19:26 FCU Craiova – U Cluj 3-2! Oltenii „respiră” și o lasă pe Dinamo pe ultimul loc! Cum arată clasamentul 19:13 Adrian Mititelu Jr, surprins la FCU Craiova – U Cluj! Prima apariţie publică, după ce a stat în comă zece ore 19:09 Ange Postecoglou, răspuns direct pentru fanii care îl cer pe Radu Drăgușin titular la Tottenham! 18:52 „6 inși câștigă mai bine!” Ce salariu avea Gabi Tamaș la Concordia Chiajna, înainte de retragere. A spus suma fără nicio reținere 18:49 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB, „dublă” de senzaţie! A ţinut-o pe FCU Craiova „în viaţă”, cu două goluri superbe 18:14 „Vor ieşi flăcări!” Mohamed Salah, reacţie furibundă după scandalul cu Jurgen Klopp! Mesajul scurt transmis 18:07 Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, AUR pentru România la Campionatele Europene de canotaj 17:52 Nota primită de Valentin Mihăilă, după ce a marcat în Parma – Lecco 4-0! Specialiștii, dați pe spate de prestația românului Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială