Marco Bezzechhi a câștigat Marele Premiu al Indiei la MotoGP! Jorge Martin a ocupat locul al 2-lea

De Alex Ioniță
Publicat: 24.09.2023, 15:06

Marco Bezzechhi a câștigat Marele Premiu al Indiei la MotoGP

Marco Bezzechhi, în cadrul unei curse / Profimedia

Marco Bezzechhi a câștigat Marele Premiu al Indiei la MotoGP! Italianul s-a impus fără probleme în cadrul cursei.

Italianul Marco Bezzecchi (Ducati-VR 46) s-a impus cu autoritate în Marele Premiu al Indiei la MotoGP, clasa regină a Campionatului Mondial de motociclism viteză, duminică, pe circuitul „Buddh International” din New Delhi, notează agerpres.ro.

Marco Bezzechhi a câștigat Marele Premiu al Indiei la MotoGP! Pedro Acosta s-a impus la clasa Moto2

Campionul mondial en titre, italianul Francesco Bagnaia (Ducati), a căzut în turul al 14-lea, dar a rămas lider al clasamentului general al Campionatului Mondial, însă avansul său faţă de ocupantul locului secund, Jorge Martin, s-a redus la doar 13 puncte.

În Grand Prix-ul Indiei la clasa Moto2 s-a impus spaniolul Pedro Acosta (Kalex), care a obţinut a doua sa victorie consecutivă şi a şasea de la debutul sezonului, fiind lider autoritar al ierarhiei generale la această categorie.

Cursa de la clasa Moto3 a fost câştigată tot de un spaniol, Jaume Masia (Honda), aflat la al doilea său succes în 2023, după cel obţinut în Marele Premiu al Olandei, graţie căruia a preluat conducerea în clasamentul general.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză se va desfăşura în Japonia, pe 1 octombrie.

Franco Morbidelli pleacă de la Yamaha la finalul sezonului

Franco Morbidelli pleacă de la Yamaha la finalul sezonului! Din cauza lipsei de rezultate din ultimii doi ani, italianul Franco Morbidelli, coechipierul lui Fabio Quartararo la Yamaha, va fi înlocuit de spaniolul Alex Rins la finalul sezonului 2023, potrivit news.ro.

Constructorul japonez a anunţat încheierea parteneriatului cu italianul, coechipierul lui Fabio Quartararo, la capătul ultimelor 12 GP-uri ale anului. Vicecampionul mondial din 2020, care s-a alăturat echipei Yamaha în 2019, a avut rezultate nesatisfăcătoare în ultimele două sezoane (locul 17 în 2021, locul 19 în 2022).

Yamaha a anunţat, de asemenea, cine se va alătura echipei în sezonul următor: spaniolul Alex Rins, care concurează în prezent pentru Honda după şase ani la Suzuki. Rins, care s-a accidentat la picior în cursa de sprint de la GP-ul Italiei din iunie, nu va reveni în competiţie în acest an.

Lin Jarvis se aşteaptă ca Alex Rins să se refacă complet până la debutul sezonului 2024 din MotoGP. De asemenea, directorul general de la Yamaha a declarat că Rins se va ridica la nivelul aşteptărilor:

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

11
23:12
„Urmează EURO?” Răspunsul dat imediat de Vlad Chiricheş, după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Am puteri supranaturale!”
11
23:12
Florinel Coman, anunţ despre viitorul său după ce a primit medalia de campion: „A ieşit patronul şi v-a spus!”
11
22:49
FotoImagini fabuloase pe Arena Naţională! Nebunia s-a declanşat după ce Olaru a ridicat trofeul. Ilie Năstase a venit pe scenă
11
22:36
Motivul incredibil pentru care Becali nu e lăsat de familie să vândă echipa: „Te mai uiţi la televizor, mai faci o schimbare!”
11
22:23
Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre transferul lui Denis Alibec la FCSB! Salariul pe care i l-a propus
11
22:15
Gigi Becali s-a dezlănţuit după meciul cu CFR Cluj: „Gâlcă să spună adevărul! Făceam schimbările din puşcărie”
11
22:00
FCSB – CFR Cluj 0-1! Otele, gol superb sub privirile lui Gigi Becali! Campioana primeşte trofeul! Sărbătoare pe Arena Naţională