Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Franţei. Charles Leclerc a abandonat, după plecare din pole position

Avatar photo

De Viviana Moraru
Publicat: 24 iulie 2022, 18:07

Max Verstappen a triumfat în Marele Premiu al Franţei, după ce Charles Leclerc a abandonat. Monegascul a ieşit în decor, în turul 18, după ce a plecat din pole position în cursa de pe circuitul Paul Ricard.

Max Verstappen

Max Verstappen/ Profimedia

Max Verstappen câştigă Mareele Premiu al Franţei, şi ia un avans important în frunte clasamentului general al piloţilor. Podiumul a fost completat de cei doi piloţi de la Mercedes, Lewis Hamilton şi George Russel.

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Franţei, după ce Charles Lecerc a abandonat

Max Verstappen şi-a adjudecat cea de-a şaptea victorie a sezonului. Ultimele două curse, din Marea Britanie şi Austria, au fost câştigate de piloţii Ferrari, Carlos Saniz, respectiv Charles Leclerc. În urma victoriei, pilotul olandez are 65 de puncte diferenţă faţă de Charles Leclerc, în clasamentul general al piloţilor, şi astfel este favorit pentru al doilea titlu de campion mondial la rând.

Max Verstappen takes his 7th race of the season in his 130th race start for @redbullracing! 💪🏆#FrenchGP #F1 @Max33Verstappen pic.twitter.com/VPAoj8xuO2
— Formula 1 (@F1) July 24, 2022

Monegascul de la Ferrari a fost perdantul zilei. Charles Leclerc a ieşit în decor, în turul 18, după ce a pierdut controlul monopostului şi a lovit parapetul. Pilotul era liderul cursei, după ce a plecat din pole position.

Total heartbreak for Charles Leclerc 💔#FrenchGP #F1 pic.twitter.com/boNWYn8vlY

Podiumul a fost completat de cei doi piloţi Mercedes. Lewis Hamilton a terminat pe locul secund, fiind urmat de George Russel. Pe locul patru s-a clasat celălalt pilot Red Bull Racind, Sergio Perez.

Pilotul zilei a fost ales Carlos Sainz. Spaniolul de la Ferrari a încheiat cursa pe 5, după numeroase depăşiri reuşite. Acesta a plecat de pe locul 19, după ce a schimbat motorul, şi a reuşit o cursă de recuperare fantastică.

Carlos Sainz is your @salesforce Driver Of The Day 💫
From P19 to P5, the super Spaniard put in an incredibly strong drive to collect important points for both championships! 💪#FrenchGP #F1 @ScuderiaFerrari @Carlossainz55 pic.twitter.com/3bWmR6bspY

21:58 Mihai Stoica, val de ironii la adresa României U20: „Naţionala sub 0!”. Ce a putut spune după un nou eşec suferit de Daniel Pancu 21:25 Gabi Balint a început să cânte, în direct la TV: „Vorba unui cântec: avem valoare, avem de toate, dar n-avem fotbal” 21:10 FCSB, refuzată de un internaţional român! Dezvăluirea făcută de Mihai Stoica: „Am vrut să îl transferăm!” 21:08 „Să nu mai existe toleranţă!”. Gică Hagi le cere fotbaliştilor să fie ca David Popovici: „România are calitate” 21:07 Reacţia genială a lui Gică Hagi, după ce Nicolae Stanciu a promis că îi dă numărul 10 de la naţionala României lui Ianis 21:01 VideoS-a făcut selecţia pentru naţionala legumelor a României: „În poartă un praz înalt şi în atac un ardei iute!” 20:46 Gică Hagi, discurs dur înainte de România – Bosnia: „E greu să acceptăm realitatea! Fotbalul românesc e într-o zonă dificilă!” 20:33 Dezastru pentru Ronald Araujo! Vedeta Barcelonei va rata „El Clasico” şi Campionatul Mondial din Qatar 19:59 Dan Petrescu se teme de duelul cu Gabi Tamaş: „Nu îmi place asta, e foarte greu!”. Ce îl nemulţumeşte pe antrenorul lui CFR Cluj 19:22 FotoLaurenţiu Reghecampf, pus la zid după ce s-a bătut în plină stradă cu Anamaria Prodan: „Să-i fie ruşine că a ridicat mâna la mama copilului lui!”
Kylian Mbappe
Extra • 20 sept., 17:31
Cum arată topul celor mai bine plătiţi tineri sportivi! Kylian Mbappe câştigă o avere la PSG, dar nu prinde podiumul
Max Verstappen, la finalul unei curse
Moto • 11 sept., 18:24
Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Italiei, în faţa fanilor Ferrari! Pilotul Red Bull a ajuns la cinci victorii consecutive
Formula 1 • 4 sept., 18:25
Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Olandei. Cum arată clasamentul general din Formula 1 după un nou succes al pilotului Red Bull