Închide meniul

Max Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu al Japoniei. Olandezul poate câştiga un nou titlu mondial

Viviana Moraru Publicat: 8 octombrie 2022, 11:53 / Actualizat: 8 octombrie 2022, 13:59

Reclamă
Max Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu al Japoniei. Olandezul poate câştiga un nou titlu mondial

Max Verstappen, după calificările Marelui Premiu al Japoniei/ Profimedia

Olandezul Max Verstappen, pilotul echipei Red Bull şi liderul Campionatului Mondial de Formula 1, va pleca din pole position duminică în Marele Premiu al Japoniei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sâmbătă, în calificări, Verstappen, cu timpul de 1 min 29 sec 332/1000, l-a devansat cu doar 1/100 pe monegascul Charles Leclerc, rivalul de la Ferrari.

Max Verstappen va pleca din pole position în Marele Premie al Japoniei

Max Verstappen a reuşit al cincilea său pole position din acest an şi al 18-lea din carieră.

Duminică, olandezul de 25 de ani poate deveni pentru al doilea an consecutiv campion mondial. O victorie şi un punct pentru cel mai rapid tur: acesta ar fi scenariul ideal care i-ar asigura lui Verstappen câştigarea titlului pe circuitul de la Suzuka.

Reclamă
Reclamă

Şi alte rezultate îi pot aduce olandezului titlului, în funcţie de ce vor reuşi cei doi urmăritori ai săi în campionat: duminică, în cursa din Marele Premiu al Japoniei, Max Verstappen ar trebui să obţină opt puncte mai mult decât Leclerc şi şase mai mult decât coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez, care sunt în acest moment la 104, respectiv 106 puncte de el.

Din linia a doua vor pleca spaniolul Carlos Sainz, de la Ferrari, şi mexicanul Sergio Oerez, de la Red Bull. Aceşti vor fi urmaţi de Esteban Ocon şi Lewis Hamilton.

Grila de start a Marelui Premiu al Japoniei

Reclamă

Prima linie:

  • Max Verstappen (Olanda/Red Bull) 1:29.304
  • Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) 1:29.314

Linia a 2-a:

  • Carlos Sainz Jr (Spania/Ferrari) 1:29.361
  • Sergio Perez (Mexic/Red Bull) 1:29.709

Linia a 3-a:

  • Esteban Ocon (Franţa/Alpine-Renault) 1:30.165
  • Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes) 1:30.261

Linia a 4-a:

  • Fernando Alonso (Spania/Alpine-Renault) 1:30.322
  • George Russell (Marea Britanie/Mercedes) 1:30.389

Linia a 5-a:

  • Sebastian Vettel (Germania/Aston Martin-Mercedes) 1:30.554
  • Lando Norris (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) 1:31.003

Linia a 6-a:

  • Daniel Ricciardo (Australia/McLaren-Mercedes)
  • Valtteri Bottas (Finlanda/Alfa Romeo)

Linia a 7-a:

  • Yuki Tsunoda (Japonia/AlphaTauri-Red Bull)
  • Zhou Guanyu (China/Alfa Romeo)

Linia a 8-a:

  • Mick Schumacher (Germania/Haas-Ferrari)
  • Alexander Albon (Thailanda/Williams-Mercedes)

Linia a 9-a:

  • Pierre Gasly (Franţa/AlphaTauri-Red Bull)
  • Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari)

Linia a 10-a:

  • Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes)
  • Nicholas Latifi (Canada/Williams-Mercedes)

Incident horror în Formula 1. Monopostul lui Pierre Gasly a luat foc incredibil

Weekend-ul precedent de Formula 1 de la Singapore a debutat cu un incident horror, după ce monopostul lui Pierre Gasly a luat foc, chiar sub privirile mecanicilor săi. Pilotul echipei Alpha Tauri se află înăuntru, şi se pregătea să iasă pe circuit.

Pierre Gasly a scăpat nevătămat din urma cumplitului incident, cei prezenţi la boxe intervenind de urgenţă pentru a stinge flăcările.

Pierre Gasly se pregătea să iasă pe circuit, când radiatorul monopostului său a luat foc incredibil. Francezul a ieşit imediat din maşină, ulterior mecanicii echipei sale oprind incendiul. Totodată, şi un membru al staff-ului de la Aston Martin a intervenit cu un extinctor.

Pierre Gasly a revenit pe circuit, la scurt timp după ce flăcările din maşina sa au fost stinse. Francezul s-a clasat pe locul 14, în a doua sesiune de antrenamente a Marelui Premiu de la Singapore, după ce în prima a terminat pe locul nouă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Real Madrid încă o "remontada" în Liga Campionilor, după 0-3 cu Arsenal?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:21

LIVE SCORESepsi – Farul 1-1. Radaslavescu a dat lovitura. Gică Hagi, „derby” cu Dorinel Munteanu la coada clasamentului

18:16

„Cel mai ofticos om!” Daniel Bîrligea, descris de un fost coechipier! Mesaj despre atacantul de la FCSB

17:57

Santa Clara – Sporting (20:00) și Casa Pia – Porto (22:30) LIVE VIDEO. Continuă lupta în Liga Portugal

17:45

„Nimeni nu ar fi pariat pe noi”. Cristi Chivu, mesaj categoric înainte de Fiorentina – Parma

17:34

Cine va arbitra Universitatea Craiova – FCSB. „Centralul” l-a scos din sărite pe Gigi Becali

17:09

Borna uriaşă atinsă de Omar Marmoush, după ce a marcat în Manchester City – Crystal Palace 5-2

1 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiova 2 I-a spulberat visul lui Istvan Kovacs, după Rangers – Bilbao: „Sunt şanse foarte mici ca el să mai arbitreze” 3 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspor 4 Vasile Miriuță, mesaj incredibil după 1-0 cu Gloria Buzău: „Liber o să avem după ce mergem la 2 metri sub pământ” 5 Ce se întâmplă cu Sorin Costreie după scandalul din FCSB – U Cluj? Anunţul CCA 6 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul român
Citește și