Miguel Oliveira a câştiat Marele Premiu al Indoneziei la MotoGP! Cursa a fost amânată mai mult de o oră din cauza ploii

Avatar photo

Publicat: 20 martie 2022, 11:57

Portughezul Miguel Oliveira (Red Bull KTM) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Indoneziei, a doua etapă a Campionatului Mondial de MotoGP, desfăşurată pe circuitul de la Mandalika.

Miguel Oliveira, MP Indonezia

Pe o pistă umedă, francezul Fabio Quartararo (Yamaha) a plecat din pole-position, dar a fost întrecut după un tur atât de Oliveira, locul 7 la start, cât şi de australianul Jack Miller (Ducati), al nouălea pe grilă. În acelaşi tur, Miller a preluat conducerea cursei de la portughez. Oliveira a revenit în frunte în turul al patrulea şi nu a mai putut fi ajuns până la final, conform news.ro.

Miguel Oliveira a câștigat Marele Premiu al Indoneziei

Căzut pe locul 5 la un moment dat, Quartararo, campion mondial en titre, a recuperat câteva poziţii şi a terminat al doilea. Miller a pierdut locul pe podium cu patru tururi înainte de final, în faţa francezului Johann Zarco (Pramac Ducati Racing), care a trecut linia de sosire al treilea.

Miller a fost al patrulea, înaintea spaniolului Alex Rins (Suzuki), care a încheiat al cincilea. Oliveira, 27 de ani, a obţinut a patra victorie în carieră, în 49 de starturi. Spaniolul Jorge Martin (Pramac Ducati), locul al doilea la start, a căzut în turul 7, în momentul în care se afla pe locul 7.

Cursa, redusă la 20 de tururi, a fost amânată mai mult de o oră din cauza ploii.

În clasamentul general, italianul Enea Bastianini (Gresini Ducati), pe locul 11 în Indonezia, se menţine în poziţia de lider, după victoria din prima etapă, cu 30 de puncte, urmat de sud-africanul Brad Binder (Red Bull KTM – locul 8), cu 28 de puncte, Quartararo, 27 de puncte, Oliveira, 25 de puncte, şi de Zarco, 24 de puncte.

Marc Marquez, accident horror în Indonezia

Marc Marquez continuă să fie urmărit de ghinion. Pilotul spaniol a suferit un accident horror la antrenamentele de dinaintea Marelui Premiu al Indoneziei. Sextuplul campion mondial din MotoGP a pierdut controlul motocicletei într-un viraj, la o viteză de aproximativ 180 km/h.

Marquez a fost aruncat doi metri în aer şi s-a lovit dur de pământ. Imaginile sunt cu adevărat tulburătoare. Ibericul nu şi-a pierdut cunoştinţa, dar a fost dus de urgenţă la spital.

VEZI AICI VIDEO CU MOMENTUL ACCIDENTULUI LUI MARC MARQUEZ

Marc Marquez s-a ales cu un traumatism cranian, a fost transportat la spital, dar este în afara oricărui pericol.

Miguel Oliveira şi soţia lui
Diverse • 19 aug., 11:10
Bărbatul celebru care va avea un copil cu sora sa vitregă. Au ţinut relaţia secretă timp de 11 ani. „Ne leagă o iubire puternică!”
Marc Marquez, prima victorie după 17 luni
Moto • 20 iun., 16:47
Marc Marquez, prima victorie după 17 luni! Vedeta din Moto GP a revenit după o accidentare teribilă. „Uimitor! Eroic!”
Diverse • 4 sept., 9:00