Max Verstappen, pole position în Marele Premiu al Japoniei. Cursa e duminică, de la 07:45, pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 6.04.2024, 10:15

Max Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu al Japoniei

Max Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu al Japoniei

Max Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu al Japoniei - Profimedia Images

Max Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu al Japoniei. Cursa e duminică, de la 07:45, pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY. Cei de la Red Bull au reuşit dubla în calificări, Sergio Perez fiind al doilea pe grila de start. Podiumul a fost completat de Lando Norris.

Reclamă

Dezamăgirea din Japonia a venit din partea lui Charles Leclerc, care va porni de pe locul 8, cu unul mai jos decât Lewis Hamilton. O prezenţă între primii 10 de notat este cea a lui Yuki Tsunoda.

Reclamă

Max Verstappen, pole position în Marele Premiu al Japoniei

Update 10:05: Grila de start a Marelui Premiu al Japoniei:

Update: 10:00: Dublă Red Bull, în calificările Marelui Premiu al Japoniei. Max Verstappen va pleca în pole position, după ce a realizat cel mai bun timp (1:28:197). Sergio Perez a fost al doilea, în timp ce podiumul a fost completat de Lando Norris.

Update 09:55: Vertappen şi Norris au coborât sub 1:28:50.

Update 09:43: Cei cinci piloţi eliminaţi în Q2 sunt Ricciardo, Hulkenberg. Bottas, Albon şi Ocon.

Update 09:21: Stroll, Gasly, Magnussen, Sargeant şi Zhou sunt cei cinci piloţi eliminaţi după Q1.

Update 09:00: Au început calificările Marelui Premiu al Japoniei!

Update 6 aprilie 08:00: Max Verstappen a fost cel mai rapid pilot în a treia sesiune de antrenamente din această dimineaţă (1:29:563), fiind urmat de colegul său de la Red Bull, Sergio Perez (1:29:832) şi de George Russel (1:29:918).

Update 10:00: Oscar Piastri a fost cel mai rapid pilot (1:34.725) în a doua sesiune de antrenamente a Marelui Premiu al Japoniei, sesiune marcată de ploaie. Piastri a fost urmat de Lewis Hamilton, pilotul lui Mercedes, și de Charles Leclerc, de la Ferrari.

Update 06:30: Max Verstappen a fost cel mai rapid pilot în prima sesiune de antrenamente de la Suzuka. Triplul campion mondial a ieșit pe circuit în cursul zilei de vineri și a completat 18 tururi, cel mai bun timp al său fiind 1:30.056. În urma sa, la 0.181 secunde a fost Sergio Perez, coechipierul său de la Red Bull. Al treilea cel mai bun timp al sesiunii a fost înregistrat de Carlos Sainz, pilotul celor de la Ferrari și câștigătorul Marelui Premiu al Australiei, cu 1:30.269.

După problemele de la Melbourne, cei de la Williams au emoții și la Suzuka. În prima sesiune de antrenamente, Logan Sargeant, pilotul care i-a cedat monopostul lui Alexander Albon în Australia, a provocat un steag roșu, în urma unui accident.

Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei va debuta vineri, cu primele două sesiuni de antrenamente, care vor fi exclusiv LIVE STREAM în AntenaPLAY. Prima sesiune va începe la 05:30, în timp ce a doua sesiune de antrenamente va începe la ora 09:00.

Ziua de sâmbătă, 6 aprilie, va debuta cu a treia sesiune de antrenamente, care va începe la ora 05:30. De la ora 08:45 vor fi calificările, în direct pe Antena 3 CNN şi LIVE STREAM în AntenaPLAY.

Marea cursă va fi duminică, 7 aprilie, de la ora 07:45, în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY. Anul trecut, Max Verstappen s-a impus pe circuitul de la Suzuka.

Scenariu şoc despre interesul lui Mercedes pentru Max Verstappen! Planul pus la cale de Toto Wolff

Jacques Villeneuve, campionul mondial din 1997, a anunţat un scenariu şoc despre interesul lui Mercedes pentru Max Verstappen. Debutul sezonului din „Marele Circ” nu a fost lipsit de controverse, iar cei de la Red Bull s-au aflat în centrul atenţiei, în urma scandalului în care a fost implicat Christian Horner. Mai mult, viitorul lui Max Verstappen la Red Bull a fost pus sub semnul întrebării, chiar dacă mai are contract cu echipa până în 2028.

Jacques Villeneuve, campionul mondial din „Marele Circ” din anul 1997, nu crede în interesul celor de la Mercedes pentru Max Verstappen. După declaraţiile controversate ale lui Jos Verstappen despre Christian Horner, dar şi după zvonurile că Max Verstappen va pleca, în cazul în care nu va continua şi Helmut Marko la echipă, Toto Wolff a profitat de ocazie şi nu s-a ferit să îşi manifeste interesul pentru triplul campion mondial, mai ales că Mercedes va rămâne fără Lewis Hamilton la finalul acestui sezon.

„Nu îmi pot imagina că Toto Wolff chiar îl vrea pe Max. Toto ar lua în considerare varianta Max doar ca să îi enerveze pe cei de la Red Bull.

Nu îl văd pe Verstappen la Mercedes, deoarece au pierdut titlul în faţa lui Red Bull şi Max. Nu ar face asta pentru că şi l-ar dori cu adevărat pe Max. Ar avea de-a face mai mult cu Red Bull. Sunt multe poliţe de plătit în acest moment. E o nebunie”, a declarat Jacques Villeneuve, potrivit racingnews365.com.

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 5 canale TV live si peste 12 canale liniare exclusive, o selecție de filme pe gustul fiecăruia, atât producții românești, cât și internaționale, seriale pentru toată familia, de la k-dramas la seriale polițiste, comedie, acțiune sau dragoste. Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop.

Ai sport in AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în AntenaPLAY. În 2024, competițiile de Formula 1, Fomula 2, Formula 3, se vad live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar si pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1 vor putea fi urmărite live online. Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Liga Campionilor Asiei, meciurile din Liga Portugal, Cupa Franței sau evenimente de MMA și box. Plus multe alte competiții exclusive. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an. Hai în AntenaPLAY!

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
6:34

VideoBernadette Szocs – Constantina Psihogios 4-0! Victorie categorică în primul meci de la Cupa Mondială 2025

1:22

Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze”

23:46 14 apr.

„Îl interesează găinării de CFR?” Gigi Becali a dat verdictul. Ce arbitru vrea la FCSB-CFR Cluj

23:31 14 apr.

„A fost cel mai slab joc!” Dan Petrescu, nemilos după meciul cu Rapid. Ce spune despre duelul cu FCSB

23:20 14 apr.

Victor Angelescu a criticat arbitrajul după CFR Cluj – Rapid 1-1! A anunţat obiectivul giuleştenilor

23:10 14 apr.

„Am vorbit cu Mister şi am rezolvat” Claudiu Petrila, dezvăluiri din vestiar. Ce le-a spus Marius Şumudică

1 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopics 2 Adrian Şut a semnat cu o nouă firmă de impresariat şi a fost prezentat oficial: „Bun-venit”s 3 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 4 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 5 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 6 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls