Sezon de coşmar pentru Sergio Perez! OUT din Q1 pentru a treia oară în acest an, la Silverstone

Publicat: 6.07.2024, 18:02

Sezon de coşmar pentru Sergio Perez! OUT din Q1 pentru a treia oară în acest an

Sergio Perez/ Profimedia

Sergio Perez are parte de un sezon de coşmar. Pilotul de la Red Bull a fost OUT din Q1 pentru a treia oară în acest an, în calificările Marelui Premiu al Marii Britanii.

Sergio Perez are locul asigurat la Red Bull şi în sezonul viitor, după ce şi-a prelungit contractul. Rezultatele sale din acest an sunt departe de cele dorite de oficialii echipei austriece.

Sezon de coşmar pentru Sergio Perez

Sergio Perez va pleca de pe locul 19 în cursa din Marele Premiu al Marii Britanii, care va fi duminică, în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY, de la ora 16:45.

Pilotul mexican de la Red Bull a pierdut controlul monopostului său în prima parte a calificărilor de la Silverstone şi a ajuns pe zona de pietriş. Steagul roşu a fost arătat imediat, iar sesiunea de calificări a fost întreruptă până când maşina lui Perez a fost scoasă de pe circuit.

A fost pentru a treia oară în acest sezon când Sergio Perez nu a reuşit să treacă de Q1. În Australia şi în Monaco, pilotul mexican a luat startul în marea cursă de pe locul 16. De asemenea, la aceste rezultate se mai adaugă şi faptul că în Marele Premiu de la Imola nu a reuşit să treacă de Q2 şi a luat startul în cursă de pe locul 11.

În ultimele două curse, din Austria şi Spania, pilotul Red Bull s-a clasat pe locul opt în calificări. Cele mai bune rezultate înregistrate de acesta, în calificări, în acest sezon, au fost în China şi Japonia, atunci când s-a clasat pe locul secund.

Totodată, Sergio Perez nu s-a mai clasat pe podium în ultimele şase Mari Premii. Acest lucru îi poate costa pe cei de la Red Bull, în clasamentul constructorilor din Formula 1.

După 11 runde desfăşurate deja din acest sezon de Formula 1, Red Bull este lider în clasamentul constructorilor, cu 355 de puncte. Ferrari ocupă locul secund, cu 291 de puncte, în timp ce McLaren completează podiumul, având 268 de puncte acumulate.

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 5 canale TV live si peste 12 canale liniare exclusive, o selecție de filme pe gustul fiecăruia, atât producții românești, cât și internaționale, seriale pentru toată familia, de la k-dramas la seriale polițiste, comedie, acțiune sau dragoste. Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop.

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în AntenaPLAY. În 2024, competițiile de Formula 1, Fomula 2, Formula 3, se vad live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar si pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1 vor putea fi urmărite live online. Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Liga Campionilor Asiei, meciurile din Liga Portugal, Cupa Franței sau evenimente de MMA și box. Plus multe alte competiții exclusive. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an. Hai în AntenaPLAY!

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

12:32

BREAKING NEWSTeam Romania la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 8 | O nouă MEDALIE DE AUR la canotaj! Echipajul de 8+1 feminin a făcut spectacol

12:17

NEWS ALERTRomânia a cucerit aurul la opt plus unu feminin la Jocurile Olimpice 2024. 7 medalii pentru Team Romania

11:40

Mihai Chiruță a câștigat finala B la canotaj, simplu vâsle masculin, la Jocurile Olimpice de la Paris!

11:04

Farul Constanța – Poli Iași LIVE TEXT (21:00). Gică Hagi, în căutarea primei victorii din acest sezon. Echipele probabile

10:45

Un nou caz de dopaj la Jocurile Olimpice, la judo! Mohammad Samin Faizad a fost suspendat provizoriu

10:21

Cornel Dinu, verdict despre posibila venire a lui Mircea Lucescu la echipa națională: „Depinde cât mai are putere!”

1 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Pariss 2 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)s 3 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpices 4 Foto„Spectacol amețitor!” Reacții împărțite, după festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice! Cât a costat întregul eveniments 5 FotoIon Ţiriac, derapaj incredibil după ce a văzut ceremonia din Franţa: „Ăsta este Parisul, cu travestiții, cu homosexualii”s 6 FotoCu ce se ocupă noua cucerire a lui Denis Alibec, după ce a renunțat la gimnastică! Anca Surdu arată fabulos la 33 de anis