CM 2022 | Controverse după numai 3 minute, la Campionatul Mondial! Golul lui Enner Valencia a fost anulat de VAR, în meciul de deschidere Qatar – Ecuador

Cosmin Cioboată Publicat: 20 noiembrie 2022, 18:30

Golul din minutul 3, anulat cu VAR / Captură TVR

Controverse după numai 3 minute, la Campionatul Mondial. Enner Valencia a reușit să marcheze la prima acțiune a meciului de deschidere Qatar – Ecuador, dar golul a fost anulat de VAR, pentru offside.

Valencia a ieșit la rampă în debutul partidei de pe stadionul Al Bayt.

CM 2022 | Controverse după numai 3 minute, la Campionatul Mondial din Qatar!

Ecuador a lovit în minutul 3, prin Enner Valencia. Felix Torres a pasat spectaculos în careu, din semi-foarfecă, iar mingea l-a găsit pe Valencia. Căpitanul Ecuadorului a reluat cu capul în poarta lăsată goală de goalkeeper-ul Qatarului, Al Sheeb, care a avut o ieșire hazardată și a scăpat mingea.

Bucuria ecuadorienilor a dorit însă foarte puțin. Faza a fost analizată în camera VAR, iar în cele din urmă golul a fost anulat pe motiv de offside.

VEZI AICI VIDEO CU FAZA

Enner Valencia
Enner Valencia a înscris în meciul de deschidere de la CM 2022, dar golul a fost anulat cu VAR / Captură TVR

CM 2022 | Atmosferă unică la festivitatea de deschidere de la Cupa Mondială din Qatar

Atmosferă unică la festivitatea de deschidere de la Cupa Mondială. Țara gazdă, Qatar, și Ecuador joacă în primul meci al turneului final, pe stadionul Al Bayt. Cu aproape două ore înaintea fluierului de start, tribunele erau deja pline cu fani veniți din întreaga lume.

60.000 de de spectatori au urmărit live festivitatea de deschidere superbă pusă în scenă de organizatori.

Celebrul actor american, Morgan Freeman, a fost vocea spectacolului, cu un discurs puternic în începutul festivității. Au urmat apoi o mulțime de surprize, chiar pe gazon: jocuri de lumini în tot stadionul, cămile plimbate printre sute de dansatori și zeci de steaguri fluturate la unison.

În boxele arenei din Al Khor au răsunat piesele care au făcut furori la precedentele turnee finale, precum „Waka waka” și „Wavin’ flag”, cântate de Shakira, respectiv K’naan.

De asemenea, organizatorii au afișat mascotele renumite de la fostele Campionate Mondiale, în dimensiuni mari.

Cum arată grupele de la Campionatul Mondial din Qatar

CM 2022. Cum arată cele opt grupe şi care este programul complet al celei mai importante competiţii la nivel mondial!

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu