CM 2022 | Enner Valencia, dublă superbă în meciul de deschidere de la Cupa Mondială! Atacantul ecuadorian, letal în debutul partidei cu Qatar

Cosmin Cioboată Publicat: 20 noiembrie 2022, 18:58

Enner Valencia a marcat o dublă superbă în Qatar - Ecuador

Enner Valencia a marcat o dublă superbă în Qatar - Ecuador / Profimedia

• Enner Valencia, dublă superbă în meciul de deschidere de la Cupa Mondială
  • Atacantul ecuadorian, letal în debutul partidei cu Qatar

Enner Valencia a marcat o dublă superbă în meciul de deschidere de la Cupa Mondială, dintre Qatar și Ecuador. Atacantul de 33 de ani, de la Fenerbahce, s-a dezlănțuit în debutul partidei de pe stadionul Al Bayt.

Ecuador a început tare meciul din Qatar, în prim-plan cu Enner Valencia.

CM 2022 | Enner Valencia a marcat o dublă superbă în meciul de deschidere de la Cupa Mondială

Atacantul sud-american a reușit să înscrie încă din minutul 3, cu o lovitură de cap, dar golul a fost anulat de VAR, pentru o poziție de offside.

VEZI AICI VIDEO

Enner Valencia și-a luat revanșa în minutul 16. Vârful ecuadorian a fost faultat în careu de portarul Qatarului, Al Sheeb, iar arbitrul central Daniele Orsato a dictat penalty. Valencia și-a asumat responsabilitatea și a transformat cu un șut plasat, în stânga portarului.

Același Enner Valencia a înscris în minutul 31, cu o lovitură de cap. Angelo Preciado a centrat excelent, iar Valencia a reluat imparabil, din săritură.

Atacantul ecuadorian a ajuns la 37 de goluri pentru naționala sa, în 75 de apariții.

Bucuria jucătorilor din Ecuador, în meciul cu Qatar de la Campionatul Mondial / Profimedia

Apoi, seara s-a complicat pentru Enner Valencia. În minutul 36, vârful de 33 de ani a fost faultat dur de Karim Boudiaf, cu o intrare din spate. Jucătorul din Ecuador a acuzat dureri mari la ligamentele genunchiului și a avut nevoie în două rânduri de intervenția staff-ului medical.

Enner Valencia a strâns din dinți și a continuat meciul, chiar dacă părea să se chinuie în timpul alergării.

CM 2022 | Atmosferă unică la festivitatea de deschidere de la Cupa Mondială din Qatar

Atmosferă unică la festivitatea de deschidere de la Cupa Mondială. Țara gazdă, Qatar, și Ecuador joacă în primul meci al turneului final, pe stadionul Al Bayt. Cu aproape două ore înaintea fluierului de start, tribunele erau deja pline cu fani veniți din întreaga lume.

60.000 de de spectatori au urmărit live festivitatea de deschidere superbă pusă în scenă de organizatori.

Celebrul actor american, Morgan Freeman, a fost vocea spectacolului, cu un discurs puternic în începutul festivității. Au urmat apoi o mulțime de surprize, chiar pe gazon: jocuri de lumini în tot stadionul, cămile plimbate printre sute de dansatori și zeci de steaguri fluturate la unison.

În boxele arenei din Al Khor au răsunat piesele care au făcut furori la precedentele turnee finale, precum „Waka waka” și „Wavin’ flag”, cântate de Shakira, respectiv K’naan.

De asemenea, organizatorii au afișat mascotele renumite de la fostele Campionate Mondiale, în dimensiuni mari.

Cum arată grupele de la Campionatul Mondial din Qatar

CM 2022. Cum arată cele opt grupe şi care este programul complet al celei mai importante competiţii la nivel mondial!

Grupa H: Portugalia, Uruguay, Coreea de Sud, Ghana

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

mart.
23:35
Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania
28
mart.
23:35
Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul!
28
mart.
23:01
FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se!
28
mart.
23:01
Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine”
28
mart.
22:16
VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte
28
mart.
22:15
Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024
28
mart.
21:50
Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30, AntenaPLAY), duel pentru sferturile de finală de la WTT Champions Incheon 2024
28
mart.
21:37
VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor
28
mart.
21:29
Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el”
28
mart.
20:30
Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune!
Campionatul Mondial 2022 • 25 nov., 21:41
Cifre uluitoare pentru Enner Valencia, starul Ecuadorului de la Cupa Mondială. Messi şi Ronaldo nu au reuşit niciodată aşa ceva
Scandal în tribune, la Qatar - Ecuador
Campionatul Mondial 2022 • 20 nov., 21:50
CM 2022 | Ce nu s-a văzut la TV, în Qatar – Ecuador! Un fan sud-american, în scandal cu șeicii: „Bani, bani!”/”Taci din gură!”
Fanii din Ecuador, prezenți la meciul cu Qatar, de la Campionatul Mondial
Campionatul Mondial 2022 • 20 nov., 20:23
FOTO
CM 2022 | Protest inedit la pauza meciului Qatar – Ecuador 0-2: „Vrem bere, vrem bere!”. Ce s-a întâmplat în tribune
Mihai Stoica
Campionatul Mondial 2022 • 20 nov., 19:11
CM 2022 | Mihai Stoica, glumă virală când a văzut ce se întâmplă în Qatar – Ecuador. Ironie la adresa gazdelor Campionatului Mondial
Enner Valencia
Campionatul Mondial 2022 • 20 nov., 18:30
CM 2022 | Controverse după numai 3 minute, la Campionatul Mondial! Golul lui Enner Valencia a fost anulat de VAR, în meciul de deschidere Qatar – Ecuador