CM 2022 | Goncalo Ramos, prima reacție după ce a strălucit în locul lui Cristiano Ronaldo, în Portugalia – Elveția 6-1: „Sunt chestii care nu țin de mine”

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 7 decembrie 2022, 9:15

Goncalo Ramos a oferit prima reacție după ce i-a luat locul lui Cristiano Ronaldo și a marcat un hat-trick istoric, în Portugalia – Elveția 6-1. Atacantul de 21 de ani a reușit meciul carierei, în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

Goncalo Ramos și Cristiano Ronaldo, în momentul schimbării

Goncalo Ramos i-a luat locul lui Cristiano Ronaldo, în primul "11" al Portugaliei / Profimedia

Vârful de la Benfica a marcat un hat-trick de vis în primul său meci ca titular la Campionatul Mondial și l-a făcut uitat pe Cristiano Ronaldo.

CM 2022 | Goncalo Ramos, prima reacție după ce i-a luat locul lui Cristiano Ronaldo și a marcat un hat-trick istoric în Portugalia – Elveția 6-1

Ronaldo a fost lăsat pe bancă de Fernando Santos. În locul său, selecționerul Portugaliei l-a preferat pe tânărul Goncalo Ramos, care mai bifase doar 12 minute la turneul din Qatar.

Ramos a fost de neoprit contra Elveției și a contribuit decisiv la calificarea Portugaliei în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.

La finalul partidei, Goncalo Ramos a vorbit despre performanța fabuloasă reușită, precum și despre faptul că i-a „furat” prim-planul lui Cristiano Ronaldo.

CR7 a fost introdus pe final, în minutul 74, când scorul era deja 5-1.

„Totul se desfăşoară foarte repede şi trebuie să ne concentrăm pe următorul joc. Sunt chestii care nu ţin de mine. Trebuie să muncesc cât pot de mult și apoi vom vedea.

Cristiano a vorbit cu mine, aşa cum a vorbit cu toată lumea. A fost foarte bine”, a declarat Goncalo Ramos, potrivit abola.pt.

Portugalia se va lupta cu Maroc în sferturile de finală de la Campionatul Mondial.

Goncalo Ramos a intrat în istorie după hat-trick-ul de senzație din Portugalia – Elveția 6-1

Goncalo Ramos a devenit primul jucător care reușește un hat-trick în primul său meci ca titular la un Campionat Mondial, de la Miroslav Klose, din 2002. Atacantul de la Benfica a făcut o partidă perfectă în optimi, după ce în toate meciurile din grupă a fost rezervă.

Ultimul jucător care reușise să marcheze un hat-trick pentru Portugalia a fost Cristiano Ronaldo, la Campionatul Mondial din 2018, într-o partidă cu Spania, încheiată cu scorul de 3-3.

Totodată, Goncalo Ramos a consemnat primul hat-trick de la Campionatul Mondial din Qatar!

The last two players to score a #FIFAWorldCup hat-trick for Portugal:
Cristiano Ronaldo vs Spain (2018)
Goncalo Ramos vs Switzerland (2022)
In elite company ✨
— SuperSport 🏆 (@SuperSportTV) December 6, 2022

De asemenea, Goncalo Ramos a marcat în doar 17 minute, atâtea goluri cât a marcat Cristiano Ronaldo în cele trei partide bifate ca titular în grupele Campionatului Mondial.

1 – Gonçalo Ramos scored more goals for Portugal in the World Cup knockout stages after 17 minutes (1) than Cristiano Ronaldo has in 514 minutes played in the competition’s knockout rounds (0). Vindicated. pic.twitter.com/akYz7qNgvS
— OptaJoe (@OptaJoe) December 6, 2022

Goncalo Ramos a deschis scorul în partida cu Elveția în minutul 17, cu un șut perfect, la care portarul advers nu a avut nicio șansă. Ulterior, atacantul a marcat pentru 3-0, reușind „dubla” în minutul 51, din pasa lui Diogo Dalot.

3 – Gonçalo Ramos is the first player to score a hat-trick on his first #FIFAWorldCup start since Miroslav Klose for Germany in 2002. Midas. pic.twitter.com/AN976d87hP

Hat-trick-ul de senzație a fost reușit în minutul 67, când din pasa lui Joao Felix a dus scorul la 5-1. Până la a treia reușită, Ramos a oferit și un assist, la golul lui Raphael Guerreiro din minutul 55.

23:01 Mihai Stoica, reacție dură la adresa lui Eduard Novak: „Să ne lase în pace! N-au voie să facă nimic acasă şi vin la stadion să înjure!” 22:49 Ianis Hagi, lăsat în afara lotului lui Rangers! Ce explicaţii a oferit antrenorul, după absenţa fiului „Regelui” 22:36 Mircea Rednic, pe cale să revină în antrenorat! Cu cine negociază „Puriul” 22:09 Mihai Stoica i-a băgat în şedinţă pe jucătorii de la FCSB: „Am simţit nevoia!” + Cine va lipsi din derby-ul cu CFR Cluj 22:06 Gigi Becali îl face praf pe Andrei Chivulete, după scandalul xenofob de la Sepsi – FC U Craiova: „Băi, ai ceva la cap?” 21:59 Fanii U Cluj, petiție grotească lansată în mediul online, împotriva celor de la Sepsi: „O echipă creată pe criterii etnice! Pentru voi, acasă nu e în România!” 21:34 „Mă credeţi dacă spun că da?” Laurenţiu Reghecampf, obiectiv îndrăzneţ după prima victorie din 2023 a lui Neftchi Baku 21:20 Eduard Novak, răspuns categoric pentru Gică Hagi după scandalul xenofob din Liga 1: „Nu poate să vorbească pe tema asta!” 21:17 Florin Bratu, reacție neașteptată după ce a auzit că ultrașii FC U Craiova vor face „prăpăd” la meciul cu Rapid: „Va fi ca la Rovine!” 20:55 „Am avut jocul la discreţia noastră!” Mihai Stoica ştie unde s-a făcut diferenţa în derby-ul pierdut de FCSB cu Farul
Ultima zi de mercato al perioadei de iarnă în Europa
Fotbal extern • 31 ian., 23:55
Final nebun de mercato! Chelsea „sparge banca” pentru transferul iernii! Jorginho, transfer de titlu pentru Arsenal. Toate mutările importante sunt AICI
Cristiano Bergodi, într-un meci pentru Sepsi
Liga 1 • 29 ian., 17:06
Cristiano Bergodi, prima reacţie după ce Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat: „Să se schimbe regulamentul, e urât să se termine aşa un meci!”