Harry Maguire a dat vina pe arbitru pentru eliminarea Angliei de la Campionatul Mondial din Qatar. Fundaşul central al lui Southgate a pus tunurile pe brazilianul Wilton Pereira Sampaio, care a fost la centru în Anglia – Franţa, scor 1-2.
Chiar dacă reprezentativa Angliei a primit două penalty-uri, Maguire şi-a ieşit din minţi când a fost întrebat de abitraj. „Nu ne-a dat niciodată nimic!”, a spus fundaşul central.
Harry Maguire a dat vina pe arbitru pentru eliminarea Angliei de la Campionatul Mondial
„Arbitrajul a fost slab, foarte slab! Încă din primul minut. Au fost vreo cinci sau şase faulturi în primele 15 minute şi nu a arătat niciun cartonaş galben.
E vorba de deciziile luate pe durata meciului, nu doar deciziile importante. Chiar şi cele mai importante decizii au fost greşite. El nu ne-a dat niciodată nimic, iar în timpul meciului a fost foarte slab!„, a declarat Harry Maguire după eliminarea Angliei de la Cupa Mondială.
🗣 "I can't really go into explaining how bad [the referees] performance was."
Harry Maguire has had his say after England's defeat by France 😬#BBCFootball #BBCWorldCup https://t.co/VyyVICtRhr
— BBC Sport (@BBCSport) December 10, 2022
Fundaşul lui Manchester United a ţinut să îi ia apărarea lui Harry Kane, cel care a ratat cel mai important penalty al carierei sale.
„Îl știm cu toții pe H (n.r. Harry Kane), este un mare jucător, este căpitanul nostru, îl urmăm. A fost magnific de când am debutat, a fost aici, a fost un lider, m-a primit și va se ridica.
Este un atacant de talie mondială și atunci când faci atâtea penalty-uri câte face el într-un sezon, va şi rata câteva. Va fi rănit și dezamăgit, la fel ca noi toți, dar bineînţeles că nu dăm vina pe el„, a mai spus Maguire, potrivit dailymail.co.uk.