Închide meniul

CM 2022 | Karim Benzema, refăcut după accidentare, ar putea juca pentru Franța la Cupa Mondială!

Alexandru Ivan Publicat: 28 noiembrie 2022, 18:01

Comentarii
CM 2022 | Karim Benzema, refăcut după accidentare, ar putea juca pentru Franța la Cupa Mondială!

Karim Benzema, într-un meci pentru Franța / Profimedia

Karim Benzema aproape s-a refăcut după accidentare și ar putea să joace pentru Franța la Cupa Mondială din Qatar 2022.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

RMC Sport anunță că Karim Benzema poate fi reprimit în cantonamentul Franței din Qatar pentru Cupa Mondială, atât timp cât s-a refăcut complet după accidentarea la coapsă care l-a scos inițial din lot.

CM 2022 | Karim Benzema, refăcut după accidentare, ar putea juca pentru Franța la Cupa Mondială!

Regulamentele FIFA susțin că Benzema s-ar putea întoarce în Qatar din simplul motiv că selecționerul Didier Deschamps nu a chemat pe nimeni să-l înlocuiască. Numele său continuă să apară pe foaia de meci, astfel că nu a fost scos din sistem. Este o situație asemănătoare cu cea a portarului camerunez Andre Onana, care a fost exclus din lot după o dispută cu selecționerul, dar numele său a apărut pe foaia de joc pentru duelul cu Serbia, 3-3, din această după-amiază.

De altfel, după aceeași regulă, Benzema ar primi medalia de campion chiar și fără a juca vreun meci pentru Franța, în cazul în care Les Bleus își apără trofeul. FIFA a confirmat că urmează să acorde 26 de medalii echipei care va fi proclamată campioană mondială pe 18 decembrie, astfel încât atacantul lui Real Madrid, care este încă component al echipei Franței în acte, este considerat campion.

Benzema a declarat forfait pentru Cupa Mondială după ce s-a accidentat la o coapsă în timpul unui antrenament, cu trei zile înaintea primului meci al Franței în Qatar, cu Australia. Decizia de a-l rechema pe câștigătorul Balonului de Aur la Cupa Mondială îi aparține selecționerului Didier Descamps și Federației de Fotbal Franceze.

Reclamă
Reclamă

Franţa este prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale

Chiar și fără Karim Benzema, Franța s-a calificat fără emoții în optimile de finală ale Mondialului din Qatar. Les Bleus au obținut biletele pentru fazele eliminatorii după victoria obţinută în faţa celor din Danemarca, scor 2-1.

Franţa este lider în grupă cu 6 puncte. Pe locul al doilea se află Australia, cu 3 puncte, în timp ce Danemarca şi Tunisia au un singur punct. În ultima etapă, Franţa va juca cu Tunisia, în timp ce Danemarca va întâlni Australia.

Karim Benzema nu a făcut parte din lotul Franței nici la Cupa Mondială din 2018, când francezii au cucerit trofeul suprem. Pe atunci, atacantul lui Real Madrid nu se împăcase încă cu Didider Deschamps după scandalul avut cu Mathieu Valbuena.

Reclamă

Lotul Franţei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari – 1. Hugo Lloris, 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola.

Fundaşi – 2. Benjamin Pavard, 3. Axel Disasi, 4. Raphaël Varane, 5. Jules Koundé, 17. William Saliba, 18. Dayot Upamecano, 21. Lucas Hernández, 22. Théo Hernández, 24. Ibrahima Konaté.

Mijlocaşi – 6. Mattéo Guendouzi, 8. Aurélien Tchouaméni, 13. Youssouf Fofana, 14. Adrien Rabiot, 15. Jordan Veretout, 20. Kingsley Coman, 25. Eduardo Camavinga.

Atacanţi – 7. Antoine Griezmann, 9. Olivier Giroud, 10. Kylian Mbappé, 11. Ousmane Dembélé, 12. Randal Kolo Muani, 26. Marcus Thuram.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:25
Ce echipă e favorită la câștigarea titlului în Liga 1, după încheierea turului. Calculele specialiștilor
23:10
Carlo Ancelotti a vorbit cu Vinicius după criza sa de nervi din El Clasico: “Nu sunt tatăl sau fratele lui”
22:52
Leo Grozavu a criticat arbitrajul, după 0-0 cu Petrolul: „Multe faze interpretate anapoda”
22:40
Tragedie în fotbalul din Serbia! Un antrenor a murit după ce i s-a făcut rău pe teren
22:32
Clasamentul Ligii 1 la finalul turului. Botoșani, lider surpriză
22:28
Petrolul – Botoşani 0-0. Moldovenii încheie turul Ligii 1 pe prima poziție
1 Ilie Dumitrescu: “Dumnezeu să-l odihnească!” Prima reacţie după ce a murit o legendă a Stelei 2 “Se desființează echipa!” Decizie şoc în fotbalul românesc: Constantin Budescu și-a reziliat contractul 3 Cutremur în gimnastică! O româncă e direct implicată: abuz sexual și violență! S-a cerut închisoare! 4 Adevărul despre demisia lui Mirel Rădoi. Mihai Rotaru: “Şi am încheiat” 5 Trei jucători, daţi afară de la FCSB! Gigi Becali a anunţat lista neagră 6 Harry Kane şi-a decis viitorul după ce Barcelona a “pus pe masă” 65 de milioane de euro pentru transferul lui!
Citește și