CM 2022 | Neymar s-a descătușat după calificarea Braziliei în sferturile Campionatului Mondial: “Am plâns în acea noapte și încă o zi!”

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 6 decembrie 2022, 0:14

Neymar s-a descătușat după calificarea Braziliei în sferturile Campionatului Mondial din Qatar. Selecao a învins categoric Coreea de Sud, scor 4-1, și a mai făcut un pas către trofeul la care o națiune întreagă visează de ani de zile.

Neymar, bucurie după victoria Braziliei

Neymar a marcat primul său gol la Campionatul Mondial din Qatar

Neymar a marcat la Campionatul Mondial din Qatar / Profimedia

Neymar a marcat al doilea gol al meciului din optimi și a devenit al 3-lea jucător brazilian care înscrie la 3 ediții diferite ale Campionatului Mondial, alături de legendarii Pele și Ronaldo.

CM 2022 | Neymar s-a descătușat după calificarea Braziliei în sferturile Campionatului Mondial din Qatar

Neymar a fost desemnat omul meciului, iar la interviu și-a dat frâu liber emoțiilor.

Atacantul de 30 de ani a povestit emoționat momentele grele prin care a trecut în ultimele zile, după ce s-a accidentat în meciul de debut de la Cupa Mondială.

Starul sud-american a ratat celelalte două partide din grupe și s-a temut că turneul s-ar putea încheia pentru el.

Neymar a strâns din dinți și a petrecut ore în șir, până dimineață, în sala de recuperare și, în cele din urmă, s-a refăcut complet pentru partida cu Coreea de Sud.

“Am fost foarte speriat, veneam după un sezon foarte bun. Am suferit mult, am petrecut acea noapte (n.r. – după accidentare) și încă o zi plângând. M-am rugat, totul a mers și a meritat efortul. Am stat până la 11 dimineață tratându-mă cu kinetoterapeutul în acea zi și în alte zile până la 5 sau 6 dimineața.

Cert este că e timpul să mergem mai departe. Visăm la trofeu, asta e evident, dar trebuie să o luăm pas cu pas. Au mai rămas trei meciuri și suntem pregătiți și concentrați pe acest trofeu”, a declarat Neymar, potrivit uol.com.br, după calificarea Braziliei în sferturile Campionatului Mondial.

Neymar a scris istorie în meciul Brazilia – Coreea de Sud 4-1

Neymar a scris istorie în meciul Brazilia – Coreea de Sud 4-1, din optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Starul de 30 de ani a marcat al doilea gol al meciului, din penalty, și a intrat într-o ierarhie selectă, alături de legendarii Pele și Ronaldo.

Neymar a dublat avantajul naționalei Braziliei în minutul 13, din penalty, și și-a trecut în cont primul său gol la Cupa Mondială din acest an.

Vinicius reușise să deschidă scorul în minutul 7, iar la pauză, tabela indica 4-0 în dreptul Selecao. Richarlison și Paqueta au completat festivalul de goluri din prima repriză, împotriva Coreei de Sud.

Paik Seung-Ho a înscris golul de onoare pentru Coreea de Sud, în minutul 76.

Grație golului înscris în această seară, Neymar a devenit al 3-lea jucător brazilian care înscrie la 3 ediții diferite ale Campionatului Mondial. Pele și Ronaldo mai reușiseră această performanță în tricoul sud-americanilor.

3 – Neymar has become the third Brazilian player to score in three different editions of the World Cup, alongside Ronaldo and Pelé. Pantheon. pic.twitter.com/EDGZqlcgkb
— OptaJoao (@OptaJoao) December 5, 2022

Neymar a bifat golul cu numărul 76 pentru naționala Braziliei, în 123 de apariții.

Este a doua oară în istorie când Brazilia marchează 4 goluri în prima repriză a unui meci de la Cupa Mondială. Selecao a mai reușit acest lucru în 1954, împotriva Mexicului.

4 – This is just the second time Brazil have scored four goals in the opening half of a #FIFAWorldCup match, also doing so against Mexico in 1954. Entertainers. pic.twitter.com/MqwWumPV9b
— OptaJoe (@OptaJoe) December 5, 2022

16:13 Adrian Mititelu a dat afară primul nume greu de la echipă. Jucătorul cu patru titluri de campion a plecat de la FC U Craiova 15:44 FC Voluntari – CFR Cluj. Live text de la ora 20:00. Campioana României vrea să-și recapete tronul! Echipele probabile 15:17 Veste cruntă pentru Victor Pițurcă! Ce îi pregătesc procurorii DNA după ce a fost reținut 14:39 Anghel Iordănescu, dezlănțuit la adresa lui Gigi Becali după FCSB – Farul 2-3: „Să-i dați și lui licența PRO! E debandadă și brambureală acolo!” 14:38 Ce i-a spus Victor Piţurcă lui Dumitru Dragomir, cu o zi înainte să fie reţinut de DNA! „Mi-a dat telefon: `Bă, mă duc la DNA mâine. Nu am făcut nimic`” 13:43 Victor Pițurcă a fost reținut de DNA! Anunțul de ultimă oră 13:21 Dani Alves, primul mesaj din închisoare: „Nu mi-e frică de nimic!”. Ultimele vești despre fotbalistul brazilian 13:17 Marian Copilu ar putea deveni noul patron de la Petrolul Ploiești! În ce stadiu se află negocierile 12:55 „Cobra” Adi Ilie critică strategia lui Gigi Becali din timpul meciului FCSB – Farul 2-3. „Suporterii au plecat foarte trişti” 12:36 EXCLUSIV„Dacă strigi «Câinii roșii!», se consideră xenofobie?”. Un fost oficial de la FC U Craiova acuză decizia de a opri meciul de la Sfântu Ghorghe
Kylian Mbappe și Neymar, într-un meci pentru PSG
Fotbal extern • 23 ian., 23:58
Pays de Cassel – PSG 0-7. Spectacol total oferit de parizieni în Cupa Franței, în exclusivitate în AntenaPLAY! Kylian Mbappe a marcat 5 goluri. Se știu toate echipele calificate în optimi
Momente halucinante la gala UFC de aseară, din Brazilia! Ce s-a întâmplat la ultimele 2 meciuri
FIGHT • 22 ian., 14:53
Neymar s-a făcut încă o dată de râs
Fotbal extern • 19 ian., 20:38
Neymar s-a făcut de râs în amicalul de „5 stele” de la Riad! Brazilianul și-a bătut joc de un penalty în Al-Hilal & Al-Nassr – PSG