CM 2022 | Raheem Sterling se întoarce la Campionatul Mondial, după ce a trăit șocul vieții! Anunțul Federației Engleze

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 8 decembrie 2022, 15:48

Raheem Sterling se întoarce la Campionatul Mondial din Qatar. Atacantul englez plecase de urgență înapoi în Anglia în urmă cu 4 zile, pe motiv de probleme familiale. Ulterior, în presa britanică s-a aflat că a avut loc un jaf armat în locuința sa, în timp ce soția și copiii săi se aflau înăuntru.

Raheem Sterling, în timpul unei partide pentru Anglia

Raheem Sterling a plecat de urgenţă din cantonamentul Angliei, înaintea partidei cu Franţa

Raheem Sterling, în timpul unei partide pentru Anglia/ Profimedia

Din fericire, nimeni n-a avut de suferit în urma spargerii.

CM 2022 | Raheem Sterling se întoarce la Campionatul Mondial din Qatar

Raheem Sterling pare că și-a revenit după șocul uriaș resimțit și este pregătit să revină în cantonamentul naționalei Angliei.

Astăzi, chiar în ziua în care Sterling împlinește 28 de ani, Federația Engleză de Fotbal a anunțat că atacantul lui Chelsea va reintra în circuitul selecționatei lui Gareth Southgate, înaintea meciului “de foc” cu Franța, din sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

„Raheem Sterling se va întoarce la baza de pregătire a Angliei de la Cupa Mondială. Atacantul lui Chelsea a plecat temporar pentru a rezolva o chestiune familială, dar acum este pregătit să revină în lot vineri, înainte de sfertul de finală cu Franța”, a anunțat Federația Engleză de Fotbal, pe contul oficial de Twitter.

Raheem Sterling will return to England’s @FIFAWorldCup base in Qatar.
The #ThreeLions forward temporarily left to attend to a family matter but is now expected to rejoin the squad in Al Wakrah tomorrow ahead of the quarter-final with France. pic.twitter.com/3bxzAVP3cQ
— England (@England) December 8, 2022

Anglia și Franța se vor duela în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar. Meciul de “5 stele” se va disputa sâmbătă (ora 21:00) și va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Jaf armat la locuința lui Raheem Sterling!

Raheem Sterling a părăsit duminică cantonamentul Angliei din Qatar, după ce a fost informat despre o spargere la locuinţa sa din Surrey.

Atacantul de 28 de ani nu a evoluat astfel în victoria Angliei, scor 3-0, cu Senegal, din optimile Campionatului Mondial.

Reprezentantul lui Sterling a precizat că familia jucătorului era acasă sâmbătă când au intrat „persoane înarmate”. Fostul atacant de la Liverpool şi Manchester City a fost „zguduit” şi îngrijorat de bunăstarea familiei sale.

Într-o declaraţie, poliţia din Surrey a declarat că investighează un raport al unei spargeri după ce locatarii s-au întors şi au descoperit că le-au fost furate bijuterii şi ceasuri, dar că nu au existat ameninţări cu violenţă.

Nu au fost efectuate încă arestări în legătură cu spargerea casei lui Sterling.

Anglia – Franța, meci de „5 stele” în sferturile Campionatului Mondial

Anglia – Franța se anunță a fi un meci de „5 stele” în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Cele două forțe se vor întâlni din nou la Mondial, după 40 de ani. Ambele sunt considerate favorite la câștigarea marelui trofeu, iar din acest motiv confruntarea este așteptată de întreaga planetă.

Cele două naționale de top, conduse de Gareth Southate, respectiv Didier Deschamps, au obținut calificarea în sferturi fără mari emoții. Franța a învins Polonia, scor 3-1, după o partidă de vis reușită de Kylian Mbappe. De cealaltă parte, Anglia a eliminat în optimi Senegalul, scor 3-0.

Anglia este neînvinsă până acum la Cupa Mondială din Qatar. Trupa lui Southgate a obținut două victorii și o remiză în grupa B, din care au mai făcut parte SUA, Iran și Țara Galilor.

La fel ca și Anglia, și Franța și-a câștigat grupa de la Campionatul Mondial. Formația lui Didier Deschamps a învins Australia și Danemarca, apoi a pierdut în ultima rundă, cu Tunisia.

Anglia și Franța s-au întâlnit de 31 de ori de-a lungul timpului. Anglia s-a impus în 17 meciuri directe, în timp ce Franța a adunat 9 victorii, iar alte 5 partide s-au încheiat la egalitate.

Cele două selecționate s-au mai duelat de două ori la Campionatul Mondial, la edițiile din 1966 și 1982.

20:53 Andrea Compagno şi-a regăsit pofta de gol! Golgheterul Ligii 1 a marcat în derby-ul FCSB – Farul. Italianul are cifre de senzaţie 20:45 Fază controversată în FCSB – Farul! Octavian Popescu, gol anulat de VAR, după o acţiune fabuloasă a lui David Miculescu 20:35 Denis Alibec, gol senzațional din lovitură liberă în derby-ul FCSB – Farul! Atacantul a trimis o rachetă direct în vinclul porții lui Târnovanu 20:25 Florinel Coman, decisiv la un minut după ce a intrat în teren! Sorescu, scos la pauză pentru a doua oară consecutiv 19:52 FC U Craiova 1948 se dezice de suporteri după scandările xenofobe de la Sfântu Gheorghe: „Suntem absolviţi de orice vină!” 19:51 Vești proaste pentru Farul! Denis Alibec și Dragoș Nedelcu au luat galben în 30 de minute cu FCSB și ratează meciul cu Universitatea Craiova 19:12 FCSB – Farul. Explicaţia lui Mihai Pintilii, după ce l-a pus pe Deian Sorescu să joace fundaş stânga. Ce a spus despre Omrani 19:01 Secretarul general LPF intervine după ce meciul Sepsi – FC U Craiova 1948 a fost suspendat: „Afectează imaginea fotbalului românesc” 18:40 LIVE SCORE Fotbal-spectacol în Europa! Juventus, învinsă de Monza. Liverpool a fost eliminată din Cupa Angliei. Real Madrid – Real Sociedad şi Napoli – AS Roma, meciurile zilei. Toate rezultatele, AICI 18:32 Reacţie halucinantă a fanilor FC U Craiova 1948! Ameninţări xenofobe într-un comunicat de presă: „Am luat parte la un nou atac la adresa integrității naționale”
Sol Campbell, la o conferință în Turcia
Fotbal • 11 ian., 17:27
Sol Campbell, amintiri fabuloase cu jucătorii din Generația de Aur! Declarația genială despre Ilie Dumitrescu: „Eu sunt mare, el e mic!”
Mohamed Salah a fost decisiv pentru Liverpool în victoria cu Aston Villa
Fotbal extern • 26 dec., 22:13
Mohamed Salah, direct în istoria lui Liverpool! Borna bifată de egiptean după victoria cu Aston Villa