CM 2022 | Reacţia lui Robert Lewandowski, după ce a dat primul gol la un Campionat Mondial: „Un vis devenit realitate”

Avatar photo

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 26 noiembrie 2022, 20:45
Actualizat: 26 noiembrie 2022, 22:28

Reacţia lui Robert Lewandowski, după ce a dat primul gol la un Campionat Mondial. Starul polonez a marcat al doilea gol pentru echipa sa în meciul cu Arabia Saudită, scor 2-0.

Robert Lewandowski a marcat primul său gol la un Campionat Mondial

Robert Lewandowski a avut o reacţie extrem de emoţionantă după ce a marcat pentru prima dată la un Campionat Mondial. Lewandowski a ajuns la 77 de goluri marcate la naţională şi l-a egalat pe marele Pele.

Cu cât îmbătrânesc, cu atât sunt mai impresionabil. Sunt conştient când vine vorba de Cupa Mondială că ar putea fi şi ultima a mea. Când joci la echipa naţională, trebuie să te concentrezi pe rezultate. Întotdeauna mi-am dorit să marchez la Cupa Mondială, iar acest vis a devenit realitate„, a spus Robert Lewandowski după ce a marcat primul gol la un Campionat Mondial.

Robert Lewandowski a început să plângă după ce a marcat primul său gol la un Campionat Mondial

Starurile polonezilor, Robert Lewandowski şi Zielinski, au marcat golurile primei victorii a polonezilor la Mondialul din Qatar. Polonia are 4 uncte şi va juca în ultima etapă cu Argentina lui Lionel Messi. De cealaltă parte, Arabia Saudită va juca cu Mexic.

La finalul primei repriză, la scorul de 1-0 pentru Polonia, Arabia Saudită a ratat un penalty. De asemenea, Polonia a lovit de două ori bara prin Milik şi Lewandowski.

Polonia a deschis scorul prin Zielinski, în minutul 39, care a înscis din pasa lui Lewandowski. Patru minute mai târziu Al Shehri a fost faultat în careu şi, după consultarea VAR, arbitrul brazilian Wilton Sampaio a dictat lovitură de la 11 metri. A executat Al Dawsari, dar Szczesny a apărat şutul jucătorului saudit.

Repriza secundă a adus ocazii de ambele părţi, însă cei care au marcat au fost polonezii, prin Lewandowski, în minutul 83.

Cum a reacționat soția lui Robert Lewandowski după golul reușit de starul polonez în Polonia – Arabia Saudită 2-0

Soția lui Robert Lewandowski, Anna Lewandowska, a avut o reacție emoționantă după golul înscris de atacantul Barcelonei în meciul Polonia – Arabia Saudită, din grupa C de la Campionatul Mondial din Qatar 2022.

Anna Lewandowska nu putea să rateze meciul dintre Polonia și Arabia Saudită. Soția lui „Lewy”, în compania familiei și a prietenilor, l-a susținut îndeaproape pe atacantul Barcelonei. Soțul ei a marcat primul gol din carieră la Cupa Mondială.

„Știu că echipa este foarte motivată și va face totul pentru a câștiga. Trebuie doar să ținem degetele încrucișate și să-i aclamăm. Fiecare turneu are propriile reguli, iar acesta este plin de surprize încă de la început, așa că orice este posibil!”, a spus Anna Lewandowska, citată de sport.interia.pl.

13:55 FotoTransformarea radicală a lui Gigi Neţoiu. Milionarul român a ajuns de nerecunoscut 13:55 FotoVictor Pițurcă a plecat de la sediul DNA, după o nouă rundă de audieri! Fostul selecționer, pus sub control judiciar 13:33 Un fotbalist român din Italia a fost condamnat la 6 ani de închisoare pentru viol 13:15 Arsenal Londra l-a transferat pe Jorginho de la Chelsea. Detaliile transferului momentului în Premier League 13:11 Bănel Nicoliţă, dezvăluiri despre abuzurile rasiste la care a fost supus de-a lungul carierei: „Am fost campion la scandări rasiste” 12:11 Gigi Becali, sfătuit de Valeriu Răchită să mai dea afară un jucător de la FCSB: „Găsești altul de 10 ori mai bun decât el!” 12:07 Veste uriaşă pentru Pintilii! Revenire de senzaţie pentru un nume greu la FCSB, înaintea derby-ului cu CFR Cluj 11:21 Marian Iancu, reacţie categorică după ce l-a văzut pe Victor Piţurcă în cătuşe: „Nu cred în vinovăţia lui, deşi nu am avut cele mai bune relaţii” 11:05 VideoVictor Pițurcă, prima reacție după ce a fost eliberat din arestul Poliției Capitalei! VIDEO 10:51 FotoScandal amoros de proporţii! Soţia „înşelată” a reacţionat vehement! Şi soţul acuzat de adulter a luat poziţie: „Îmi pare foarte rău!”